Правна помош и совети

Член од
7 ноември 2019
Мислења
36
Поени од реакции
16
ке замолам ако може некој итно да ми помогне и да ми ги каже законите. се работи за следното: непосредниот комшија почна да гради но од мојата страна испушти стреа која не му е во проектот. Се обратив кај градежниот инспектор градежниот инспектор излезе на лице место и со решение му наложи во рок за 30 дена да ја отстрани вонпроектанската градба и го стопира со градење. тоа беше на 24 мај. поминаа 30 дена тој не градеше ниту отстрануваше пред една недела почна повторно да гради кога отидов кај градежниот инспектор тој ми рече дека направил измена во планот и може да гради но стреата сепак ќе ја отсече и решението сепак важи. случајот поради одолговлекување со слики и сите работи е пратен и до народниот правобранител но еве веќе пола година ниту од едните ниту од другите нема коректен одговор ниту отстранување. од логична гледна точка иако има решение за отстранување на градба што не го испочитувал иако е пријавен во сите надлежни институции тој сепак почна да гради од пред една недела бидејќи наводно имал измена во планот. ве молам кој може да ми одговори пошто сите ако што ви објаснив се прават наглуви некој да има решение за отстранување наложено од градежен инспектор делото да е и под надзор на народен правобранител а тој сепак гради а не ја отстранува стреата која што мора да ја отстрани законски. Дали воопшто законски на него треба да му дадат временски лимит што е логично или се работи за подигрување корупција.. ве молам кој знае нека ми одговори веднаш бидекќи тој може и да ја изгради до крај во овој случај(народски кажано кога му е неу кејф да ја отстрани) дали е тоа по закон и каде да се обратам? благодарам однапред
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
4.336
Поени од реакции
5.128
... не му рушат оти комшијата фрлил пари токму на сите места каде треба истите да го рушат, не е чудо и да го легализира истото па макар влегло во твој двор, мора да го решиш со судски спор, треба да се внимава на временски рок, оти ако ја легализира дивоградбата ...нема кој да го руши!
 
Член од
7 ноември 2019
Мислења
36
Поени од реакции
16
токму и затоа зборам немозе да нема законски лимит а не се рапоти за дивоградба тука вон проектанска градба нема стреа во проектот, а и сега по измената пак и по паринките фрлени русфетот немозеле да му ја стават во проектот затоа сто има ресение за отстрануванје ,но ме интересира отстрани па продолзи со градба или изгради отспи една недела во неа па ако ти е кејф руси ја мора да постои некој законски лимит со кој го обврзале да незборам за непоцитуванје на ресение од градезен инспектор и вакум простор од 6 месеци благодарам
Автоматски споено мислење:

bijons благодарам од авион се гледа дека поткупил ама сепак јас сум со векови од дедо и прадедо таму и дворот и куките и целиот имот е легализиран во моја сопственос не е на р.м
 
Последно уредено:
Член од
28 август 2009
Мислења
609
Поени од реакции
398
Единствено нешто што ти функционира моментално e срамот од неефективноста на институциите (тој инспектор веруј е небитен и има некој над него. Иста прича како со Алсат кога инспекторка се јавува за да моли да не пишуваат казни. Ќе си сноси последици бидејќи јавно сите ја исплукаа..).

Сликај ги, објави го по медиуми и раскажи дека нит инспектори (дури и со иницијали објави го/ги нека си ги видат) нит бранители не ти помагаат а ти влага во твој двор, твоја сопственост. Објави по соц. мрежи нека ти ја рашират веста. Смешно е, али кога законски никој не те е*е 2%, глуми лудило.
 
Член од
7 ноември 2019
Мислења
36
Поени од реакции
16
istite sliki sto gi prativ kaj narodniot pravobranitel i vo opstinata mozam da gi objavam i ovde dokolku vie kako postari clenovi mi kazete dali e toa dozvoleno vo forumot inaku i do policija stignav vikat da sum imal crno na belo a imam i zakonskata regulativa na narodniot pravobranitel e 15 dena od prestavkata pominaa 4 meseci nema reakcii i somnitelno e kako gradi koga ima resenie za otstranuvanje na gradba
Автоматски споено мислење:

sega vo momentot koga pisuvam idam od kaj gradezniot inspektor i urbanizmot luge me spoulavea ne e na rabotno mesto telefonot sistem 48 ne funkcionira znaci vo golemo pravo ste koga doslo noz do koska da svikam mediumi za urbana disciplina
Автоматски споено мислење:

60162986_2379329495678625_5063535548837134336_n.jpg 60162986_2379329495678625_5063535548837134336_n.jpg
Автоматски споено мислење:

60162986_2379329495678625_5063535548837134336_n.jpg 60162986_2379329495678625_5063535548837134336_n.jpg
Автоматски споено мислење:

60190085_2345903205682505_551999427494019072_n.jpg
Автоматски споено мислење:

dve sliki nitu obezbeden koga gradese do tuka so zastitna mteza nitu firma angazirana luge ova e mojot dvor so moj premin ete taaa e taa famozna strea sto mi ja stavi nad glava upozoren nekulku pati deka tuka pominuvaaat luge da si vlezat vo svoite domovi nisto toj gradi duri i gubrinjata mu gi sobiram a za zastita da ne zboram blagodaram clenovi na forum vreme da ova odi izgleda po mediumite pozzzz
Автоматски споено мислење:

slikite se za da vidite na lice mesto sto se raboti inaku imam nad 50 sliki i 10 videa kako gradat bez majstor ,bez zastita i kako cela seluvana konstrukcija paga vo dvorot plus gradi vo noknite satovi se e slikano i snimeno ako pribelezite i bunar mi zatrupa i prozorec otvori nakaj mojot dvor blagodaram na teski maki sme
 
Последно уредено:
Член од
7 ноември 2019
Мислења
36
Поени од реакции
16
VE MOLAM ZA POMOS
Автоматски споено мислење:

VE MOLAM ZA POMOS
 
Член од
7 ноември 2019
Мислења
36
Поени од реакции
16
не е до анархија туку до функционалнос на институциите ,гради без фирма со некој крпац мајстор ,градилистето не му е обезбедено ,не поцитува закон за буцава ама нели е факултетски образовен , и како сто наведов сегде е пријавен нисто едвај кога добив просирени вени од оденје по врати му налозија со ресение и после 6 месеци еве го пак а ресението не изврсено абе правна дрзава
 
Член од
30 јули 2014
Мислења
3.279
Поени од реакции
8.098
Каде се плаќа налог за такса за судски трошоци? Пресудата е стигната, пишува дека треба да се плати налог за такса, но не пишува каде ниту има сметка или слично.
 
Член од
2 март 2016
Мислења
161
Поени од реакции
76
Каде се плаќа налог за такса за судски трошоци? Пресудата е стигната, пишува дека треба да се плати налог за такса, но не пишува каде ниту има сметка или слично.
За судска такса плаќаш преку банка на образец ПП50 (вирман):
Назив на примач: Буџет на РСМ
Банка на примач: НБРСМ
Трансакциска сметка:
100000000063095
Приходна шифра:
840 (број на општина ќе си видиш во пошта) 03359
Уплатна сметка:
722213 00

Од десна страна пополнуваш твoе име и презиме, и живеалипте, и ЕМБГ.

Цел на дознака:
За судска такса за пресуда по предмет број (го наведуваш предметот)

Напомена ова е за граѓанските судови, за кривичните и управниот суд ќе си прашаш на шалтер во судот.

Ако е за адвокатски трошоци на спротивната страна и други трошоци по повод постапката, ќе се јавиш на адвокатот/адвокатското друштво на спротивната страна за да ви дадат трансакциска сметка за уплата, во тој случај уплаќаш на образец ПП10 преку банка.
 
Последно уредено:

nE0n1nja

Eat nerds get shredded
Член од
25 јануари 2007
Мислења
2.205
Поени од реакции
1.416
Во Охрид летоска бев на паркинг пред зграда, со другар стоевме и чекавме нешто покрај улица, поминаа двајца полицајци и ни побараа лични карти, јас по купаќи симнат немав ништо во мене, им викам "Да одам до горе да ви ја донесам, тука во зградава живеам", они "Не не, во ред е" и ми земаа податоци.. Исто го легитимираа и другаров (он имаше лична карта во новчаник) и рекоа демек ќе провериме, ти гарантираш за точноста на податоците на другар ти, бла бла.. И отидоа. (успатно се понашаа крајно непрофесионално, искомплексирано и дрско, ама друга тема е тоа)

Денес ми стига писмо, некое известување дека против мене била покрената прекршочна постапка. На крај го пишува ова:

Annotation 2019-11-13 102933.jpg

И сега што да правам, каде и како писмено да се изјаснам за фактите? Извинете можда е глупо прашањево ама ова е буквално првпат што се соочувам со вакво нешто, претходно не сум имал ни сообраќаен ни било каков друг прекршок.. Уште не ми се верува дека сакаат да ме казнат за стоење пред зграда без ебана лична карта :facepalm:
 
Член од
6 септември 2007
Мислења
180
Поени од реакции
47
Вработен сум во приватна фирма.
Дали следуваат парични средства за починат родител да ми се исплатат? Има некој искуство со ова?
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
4.336
Поени од реакции
5.128
istite sliki sto gi prativ kaj narodniot pravobranitel i vo opstinata mozam da gi objavam i ovde dokolku vie kako postari clenovi mi kazete dali e toa dozvoleno vo forumot inaku i do policija stignav vikat da sum imal crno na belo a imam i zakonskata regulativa na narodniot pravobranitel e 15 dena od prestavkata pominaa 4 meseci nema reakcii i somnitelno e kako gradi koga ima resenie za otstranuvanje na gradba
Автоматски споено мислење:

sega vo momentot koga pisuvam idam od kaj gradezniot inspektor i urbanizmot luge me spoulavea ne e na rabotno mesto telefonot sistem 48 ne funkcionira znaci vo golemo pravo ste koga doslo noz do koska da svikam mediumi za urbana disciplina
Автоматски споено мислење:

Прегледај го приврзокот 221859Прегледај го приврзокот 221859
Автоматски споено мислење:

Прегледај го приврзокот 221859Прегледај го приврзокот 221859
Автоматски споено мислење:

Прегледај го приврзокот 221860
Автоматски споено мислење:

dve sliki nitu obezbeden koga gradese do tuka so zastitna mteza nitu firma angazirana luge ova e mojot dvor so moj premin ete taaa e taa famozna strea sto mi ja stavi nad glava upozoren nekulku pati deka tuka pominuvaaat luge da si vlezat vo svoite domovi nisto toj gradi duri i gubrinjata mu gi sobiram a za zastita da ne zboram blagodaram clenovi na forum vreme da ova odi izgleda po mediumite pozzzz
Автоматски споено мислење:

slikite se za da vidite na lice mesto sto se raboti inaku imam nad 50 sliki i 10 videa kako gradat bez majstor ,bez zastita i kako cela seluvana konstrukcija paga vo dvorot plus gradi vo noknite satovi se e slikano i snimeno ako pribelezite i bunar mi zatrupa i prozorec otvori nakaj mojot dvor blagodaram na teski maki sme
1573926118131.png

... изгради зид до него, кај да е ќе ти навлезе најмалку уште 10 цм со лепење на изолациона фасада во надворешиот зид! инаку по правило, како се учи школски градењето не смее да биде до крајна линија на сопствениот имот мора да остави простор мислам најмалку ти метра од градење на куќа,а не вака може ќе изгради испуштен балкон кој ќе биде над твојот имот, еве нека @Almeida ти помогне ако има искуство со вакви градби!
 
Член од
7 јуни 2014
Мислења
692
Поени од реакции
668
Вработен сум во приватна фирма.
Дали следуваат парични средства за починат родител да ми се исплатат? Има некој искуство со ова?
– во случај на смрт на член на семејното домаќинство на работникот му се исплатува надоместок во висина од 2 основици;

извор
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
4.336
Поени од реакции
5.128
– во случај на смрт на член на семејното домаќинство на работникот му се исплатува надоместок во висина од 2 основици;извор
... ДА, се исплатува доколку е според колективниот договор, зависи кој каде работа и каков колективен договор е склучен! Овде ! :toe:
 
На врв Bottom