Правење сопствено пиво

A__

Супер модератор
Член од
16 март 2005
Мислења
4.539
Поени од реакции
7.214
Имам еден пријател живее во Минхен, ќе му се јавам гарант ќе каже некој рецепт, или ќе даде совет.
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.169
Поени од реакции
34.281
Како се создава пивото?

Искрено, и мене не ми беше јасно додека не ја погледнав оваа пивска бавча!
Сликано во населба Аеродром, Скопје.




Интересно, нели? :)
 
Член од
23 февруари 2005
Мислења
2.460
Поени од реакции
43
Acid напиша:
Како се создава пивото?

Искрено, и мене не ми беше јасно додека не ја погледнав оваа пивска бавча!
Сликано во населба Аеродром, Скопје.

Интересно, нели? :)
Да е можно на овој начин, цела Пелагонија ќе ја купам и засадам со овој плод :pos:

Заборавив да кажам дека пивото што го спремавме искочи одлично и се испи за една вечер :)
Што е најважно, никој немаше главоболки следниот ден.
Идната година, пак
 

Kiro Hametovski

Sniffericious
Член од
11 декември 2005
Мислења
1.685
Поени од реакции
43
неам појма како се праи пиво мое е само да шљокам:party1: :party1:
 

KoNtEjNeR

sapun
Член од
19 декември 2005
Мислења
2.306
Поени од реакции
44
Ова е за добивање на 10- 12 литри пиво.

Прво ти треба некој сад што може да го издржи притисокот кој се ствара при ферментирањето. Може да е лимен, дебело стакло или цврста пластика.

Се вари 10 литри вода, се пушта да врие околу 10тина минути и потоа се пушта да се излади до температура од 25 степени. Потоа во водата раствараш приближно 200 грама шеќер. Ако сакаш пивото да има повеќе алкохол, додаваш повеќе шеќер :)

Раствараш 20 грама квасец, се додава малку шеќер и се остава да стои неколку саати. Потоа се додава во водата.

Се додава екстрактот за пивото, се меша и се остава да стои на собна температура околу 12 саати.
Садот се затвара и се остава да стои затворен 2 недели на температура 9-15 степени.

Во целата таа мешавина може да се додадат некои зачини како пеперминт, некој чај...Но тоа е по желба.

Ако се создава голем притисок при ферментирањето, тогаш може да го отворите чепот и да го испуштите малку.

Абе едвај чекам да почнам :pos:

Имам пробано домашно пиво и знае да биде одлично ако е направено со мерак, глава ме нема болено до сега.
a koj e toj ekstrakt za pivo ???
 

Macedonia>>Europe

Faster Than Light
Член од
6 јуни 2007
Мислења
2.582
Поени од реакции
836
Да се прави сопствено пиво дома било многу лесно и како што прочитав негде прилично квалитетно пиво се добива ако си доволно вешт.

Состојките на пивото се:
-Вода
-Јачмен
-Хмељ
-Квасец
Дали има во Скопје место каде може да се купи нешто како кит за правење пиво и ако да каде може да се најде?

Целта на темава е кој имал искуство со правење пиво и го знае процесот да сподели некои совети со нас.
 

nikaТa

Mr.Lover Lover
Член од
16 април 2010
Мислења
524
Поени од реакции
60
Ех, од многу луге сум слушал сите се фалат од чешма пиво а зошто ?
Нели е едно исто?
 
Член од
8 февруари 2007
Мислења
2.931
Поени од реакции
249
Се праи пиво.. Само во пивара.. да беше така немаше Пивата да постојат сеа :) само ке ги праевме
 
T

Tetro

Гостин
Абеее, шо сте и Вие.
Има и портабл машинки, за домашна употреба. Како што знам, во Западна Германија секој 10-ти домакин си прави домашно пиво.
 

nikaТa

Mr.Lover Lover
Член од
16 април 2010
Мислења
524
Поени од реакции
60
Се праи пиво.. Само во пивара.. да беше така немаше Пивата да постојат сеа :) само ке ги праевме

Имаш ти уште време, не така да постуваш глупости поубаво ке ти е повеке да прочиташ па да пишаш ..
 

Chapstick

Сам свој психолог
Член од
7 август 2009
Мислења
2.986
Поени од реакции
311
Оукеј си е, уште да пиеех пиво(горче ми)
 

WalterWhiteTheMethKnight

Генијалец
Член од
19 мај 2010
Мислења
407
Поени од реакции
292
Море што се мачите да правите пиво кога можеш да си купиш во продавница едно ладно Скопско (дека е најубаво) пивце
 
Член од
14 јули 2010
Мислења
2
Поени од реакции
0
За јачменов слад може да се употреби Малтексот од виталија а исто тие имет и пивски квасец само требит да го активираш а за хмељ тешко се најдвит
 

Kajgana Shop

На врв Bottom