Правен факс.

Член од
14 јули 2017
Мислења
167
Поени од реакции
132
-Политички науки на англиски јазик.

-Ја признаваат во странство знае некој?
 

redfogv

Царица
Член од
10 мај 2017
Мислења
2.254
Поени од реакции
1.964
Има тема за Јустинијан Први на која се дискутира за сите насоки во овој форум,токму во овој подфорум.
 

Јефто

@JeftoMKD | Јефто™
Член од
30 октомври 2011
Мислења
2.729
Поени од реакции
1.306
-Политички науки на англиски јазик.

-Ја признаваат во странство знае некој?
Не ти менува ништо посебно дали на македонски или на англиски, исто ти се фаќа. Дополнително на англиски по некои од предметите немаш многу материјали т.е. книги, па се снаоѓате со обични текстови и статии... Да не зборам што некогаш некои предавања ќе ти бидат со тие од македонската група и ќе бидат на македонски, вклучително и некои испити ако не се лажам.
Подобро оди на македонски, освен ептен не си за по англискиот јазик...
 
Член од
14 јули 2017
Мислења
167
Поени од реакции
132
Не ти менува ништо посебно дали на македонски или на англиски, исто ти се фаќа. Дополнително на англиски по некои од предметите немаш многу материјали т.е. книги, па се снаоѓате со обични текстови и статии... Да не зборам што некогаш некои предавања ќе ти бидат со тие од македонската група и ќе бидат на македонски, вклучително и некои испити ако не се лажам.
Подобро оди на македонски, освен ептен не си за по англискиот јазик...
Мое мислење е дека подобро за странство ако веќе одам е англиски дека немора да ги полагам дополнително TOEFL или IELTS испити.

Но, прашањето ми беше, дека се уште не сум запишан на факс, дали можам втор семестар на пример да продолжам у Виена?
Дали треба да го совладам германскиот?
 

redfogv

Царица
Член од
10 мај 2017
Мислења
2.254
Поени од реакции
1.964
Мое мислење е дека подобро за странство ако веќе одам е англиски дека немора да ги полагам дополнително TOEFL или IELTS испити.

Но, прашањето ми беше, дека се уште не сум запишан на факс, дали можам втор семестар на пример да продолжам у Виена?
Дали треба да го совладам германскиот?
Нашиве факултети не се на широко признати како што се фалеа некои професори.Лага е.
И на англиски да студираш,пак некаде се бара TOEFL или IELTS.
Треба да се распрашаш за договори помеѓу факултетите за студирање.
Да,за Германија и Австрија,потребно е и да се знае и Германски.
 
Член од
14 јули 2017
Мислења
167
Поени од реакции
132
Нашиве факултети не се на широко признати како што се фалеа некои професори.Лага е.
И на англиски да студираш,пак некаде се бара TOEFL или IELTS.
Треба да се распрашаш за договори помеѓу факултетите за студирање.
Да,за Германија и Австрија,потребно е и да се знае и Германски.
Оке, ќе се распрашам подетаљно, фала:P
 

Јефто

@JeftoMKD | Јефто™
Член од
30 октомври 2011
Мислења
2.729
Поени од реакции
1.306
Мое мислење е дека подобро за странство ако веќе одам е англиски дека немора да ги полагам дополнително TOEFL или IELTS испити.

Но, прашањето ми беше, дека се уште не сум запишан на факс, дали можам втор семестар на пример да продолжам у Виена?
Дали треба да го совладам германскиот?
Е не знам за ова, ќе треба да прашаш друг :/
 
Член од
21 мај 2008
Мислења
10.849
Поени од реакции
11.477
Друга опција ти е Еразмус, е сега дали има за Виена не знам.

Модератор нека ги префрли сите мислња во темата за Правен факултет „Јустинијан Први“.
 

Јефто

@JeftoMKD | Јефто™
Член од
30 октомври 2011
Мислења
2.729
Поени од реакции
1.306
За Еразмус може да се оди во Австрија, ама не е во Виена, туку во Салцбург, колега мој беше, еден семестар, вака беше задоволен. Имале поинаков начин на студирање и оценување, ама знам дека имаа јаки проблеми го враќаа, го праќаа, па ќе завршеа на крај на суд, ако не се вклучеше факсот од Салџбург и некои наши професори не застанеа зад колегата...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom