Правен информација

Член од
11 септември 2014
Мислења
7
Поени од реакции
0
Ми треба информација од некој што го разбира законот, имам интимни фотографии од една личност кои што ги имам добиено без никаква уцена, закана или слично, значи своеволно ми се пратене од личноста, доколку ги објавам или ги пратам на некој овие слики дали тоа е противзаконоско?
 
N

NikolaMKD91

Гостин
Сите имаме такви слики од некои личности. На право место си се обратил. Тука на кајгана колку интимни слики се објавуваа ехеее. Ако беше така пола форум на робија ќе отидеше по затвори. Некои слики циркулираа и по скајпови, фејсбуци и тн. :D
 
Член од
11 септември 2014
Мислења
7
Поени од реакции
0
па не знам јас не сум приметил а и не сум бш запознаен добро со овие работи па викам дан си кркам пријава или слично подобро да се распрашам прво :)
 
Член од
11 септември 2014
Мислења
7
Поени од реакции
0
а што има врска тоа ја сликите сум ги добил по нејзина желба не со сила и имам докази дека она ги праќа на мене[DOUBLEPOST=1410468802][/DOUBLEPOST]
Зависи кои и се татко и адвокат на другата страна.
а и што можат да направат?
 
Последно уредено:

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
а што има врска тоа ја сликите сум ги добил по нејзина желба не со сила и имам докази дека она ги праќа на мене[DOUBLEPOST=1410468802][/DOUBLEPOST]
а и што можат да направат?
Да го подмитат судијата, да те кренат на клоци и да испадне си се сопнал, да ти откажат кочниците и ред други работи.
 
Член од
20 мај 2014
Мислења
23
Поени од реакции
19
Изнесување лични и семејни прилики

Член 174
(1) Тој што изнесува или пронесува нешто од личниот или семејниот живот на некое лице што е штетно за неговиот углед, ќе се казни со парична казна или со затвор до шест месеци.

(2) Ако делото од став 1 е сторено преку печат , радио , телевизија , електронска пошта или со други средства за јавно информирање или на јавен собир , сторителот ќе се казни со парична казна или со затвор до една година .

(3) Ако она што се изнесува или се пронесува е од такво значење што довело или можело да доведе до тешки последици за оштетениот , сторителот ќе се казни со затвор од три месеци до три години.

Тоа што девојката тебе ти ги пратила сликите не ти дава за право ти да ги парадираш пред јавноста. Ти можеш да ги пратиш ама го секој момент можеш да го лапаш стапот, верувај имам сретнато вакви случаеви на пракса.

Тоа што ние сме банана држава и никој не се замара е друго. Отиди во Америка и дади слики од некој без нивна согласност, финансиски ке те сотрат.
 
Член од
11 септември 2014
Мислења
7
Поени од реакции
0
Изнесување лични и семејни прилики

Член 174
(1) Тој што изнесува или пронесува нешто од личниот или семејниот живот на некое лице што е штетно за неговиот углед, ќе се казни со парична казна или со затвор до шест месеци.

(2) Ако делото од став 1 е сторено преку печат , радио , телевизија , електронска пошта или со други средства за јавно информирање или на јавен собир , сторителот ќе се казни со парична казна или со затвор до една година .

(3) Ако она што се изнесува или се пронесува е од такво значење што довело или можело да доведе до тешки последици за оштетениот , сторителот ќе се казни со затвор од три месеци до три години.

Тоа што девојката тебе ти ги пратила сликите не ти дава за право ти да ги парадираш пред јавноста. Ти можеш да ги пратиш ама го секој момент можеш да го лапаш стапот, верувај имам сретнато вакви случаеви на пракса.
ама па тие се моја сопственост фактички
 
Член од
20 мај 2014
Мислења
23
Поени од реакции
19
ама па тие се моја сопственост фактички
Како тоа тие се во твоја сопственост? Тоа што тие слики се на твојот мобилен не значи дека се во твоја сопственост. Да дополнам чим сликите оригинираат од нејзиниот телефон ФАКТИЧКИ се нејзини ти грубо кажано имаш право на плодоуживање :). И што ти значи тоа фактички? Ти да не си сликан? За твој углед да не се работи? Како сакаш другар ја од лично искуство ти го пратив ова. Ти по твоја логика прави што сакаш.

Ако се секаваш пред неколку години 5 ако не и повеќе имаше една порка македонска т.е дечко и девојка се снимаа и типот го пушти видеото. Ова е иста приказна само со слики. Дечкото си плати пари и си одлежа затвор.
 
Член од
11 септември 2014
Мислења
7
Поени од реакции
0
Како тоа тие се во твоја сопственост? Тоа што тие слики се на твојот мобилен не значи дека се во твоја сопственост. И што ти значи тоа фактички? Ти да не си сликан? За твој углед да не се работи? Како сакаш другар ја од лично искуство ти го пратив ова. Ти по твоја логика прави што сакаш.

Ако се секаваш пред неколку години 5 ако не и повеќе имаше една порка македонска т.е дечко и девојка се снимаа и типот го пушти видеото. Ова е иста приказна само со слики. Дечкото си плати пари и си одлежа затвор.
а ако ги пуштим само на нејзините на пример не на социјалниве мрежи[DOUBLEPOST=1410469810][/DOUBLEPOST]
Само пубертетлии шеруваат безобразни слики и се праат фраери пред други дека им дала таква и таква особа у такво или онакво издање.
Возрасен маж / жена си ќути и си трае. Сам/а си ја јаде тортата.
еееи сеа погрешно разбирање не е тоа работата има други причини за ова
 
Последно уредено:

kjara

Самовилата
Член од
1 март 2007
Мислења
666
Поени од реакции
1.424
Само пубертетлии шеруваат безобразни слики и се праат фраери пред други дека им дала таква и таква особа у такво или онакво издање.
Возрасен маж / жена си ќути и си трае. Сам/а си ја јаде тортата.
 

kjara

Самовилата
Член од
1 март 2007
Мислења
666
Поени од реакции
1.424
а ако ги пуштим само на нејзините на пример не на социјалниве мрежи[DOUBLEPOST=1410469810][/DOUBLEPOST]
еееи сеа погрешно разбирање не е тоа работата има други причини за ова
Кој и да ти е мотивот и причината веруј дека ти е сасвим погрешен.
Ем што ќе лежиш затвор, ем ќе треба да платиш пари заради нематеријална штета (нанесување на душевна болка).
 

PsychoalieN

Омлет мастеР
Член од
12 јули 2009
Мислења
1.703
Поени од реакции
1.411
Ми треба информација од некој што го разбира законот, имам интимни фотографии од една личност кои што ги имам добиено без никаква уцена, закана или слично, значи своеволно ми се пратене од личноста, доколку ги објавам или ги пратам на некој овие слики дали тоа е противзаконоско?
По некоја логика ако само ти ги имаш тие слики со таа содржина (фаца заедно со гради, вагини или пениси) добиени по пат на добра волја од другата страна, бидејки викаш дека не си ги добил по пат на уцени, и тие слики се објават низ социјалните мрежи, па и ти да не си ги објавил (ке докажуваш на некое друго место доколку страната се најде оштетена во случајов а се работи за углед) не ми мириса на добро. Најлошо е да злоуотребиш добра волја бидејки можеш да го кркаш 10 пати поише без разлика што се случило меѓу вас. Имаш и други начини да му/и наштетиш затоа што вака имаш и многу причинско-последователни последици. Се зависи од тоа кој стои позади таа личност и колку е способна таа личност да најде правен застапник ако се почуствува загрозено. Според закон има право да те гони, а уште ако е малолетна ехее затвор и оштети не ти бегаат.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom