Почнува бизнис со откуп на долгови

Член од
2 април 2006
Мислења
2.842
Поени од реакции
31
Компанијата ЕОС Матрикс почна бизнис со откуп на долговите на физички лица од неколку поголеми компании. Ќе бидат откупувани портфолија на обврски на граѓаните кон ЕСМ, Македонскиот телеком и неколку банки.
Во оваа етапа нема да се откупуваат долгови од правни лица, односно од компании бидејќи, според процените на ЕОС Матрикс, наплатата на тие долгови е високо ризична.
ЕОС Матрикс откупот на долгови ќе го врши со дисконт. Се очекува вкупното портфолио на откупените долгови да изнесува околу 10 милиони евра.
Се работи за откуп на долгови од граѓани кои имаат долгови за струја, телефон и неотплатени кредити. Поединечно се работи за помали долгови кои тешко се наплаќаат. Од ЕОС Матрикс велат дека со откупот на долгови ќе се подобри ликвидноста на компанијата.
По откупот на долговите од компаниите, ЕОС Матрикс ќе ги гони должниците. Оттаму велат дека постојат неколку начини за наплаќање на долговите. Најважно за нив е што долгот не застарува.
(Тотал)

Интересно по мое мислење. Кажете што мислите за ова и дали во иднина може да профункционира за сите? :helou:
 

pcjodamaster

:trololo:
Член од
20 мај 2006
Мислења
4.180
Поени од реакции
127
Изгледа стварно не знаат :pos:

Шо знам мајка ми е експерт за економија, не јас :) Треба неа да ја прашам за ова :wink:
 

Jakov

Тато
Член од
24 јули 2005
Мислења
2.360
Поени од реакции
58
pcjodamaster напиша:
Изгледа стварно не знаат :pos:

Шо знам мајка ми е експерт за економија, не јас :) Треба неа да ја прашам за ова :wink:
Znaat znaat. Znaat i deka ovie dolgovi so pocetok na rabota na izvrsitelite se naplakaat von sudski pa izgleda ke napravat biznis.
Kaj e Strumiksot da objasni strucno.
 

pcjodamaster

:trololo:
Член од
20 мај 2006
Мислења
4.180
Поени од реакции
127
Абе ако немаат ќар ич нема да се замараат тука. Ќе искористат хаос ин лаос ситуација и ќе се направат милионери....
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.343
Дечките ќе можат да ги наплаќаат само утужените побарувања (долгови) кои стасале до извршност.
Неутужен долг, за периодични побарувања (вода струја, телефон...) застарува во рок од 1 год. по доспевањето на истиот.
Значи, тие треба да работат со утужени долгови, за кои постои конечна и извршна судска пресуда која не застарува. А, секоја пресуда која е конечна и има печат на извршност НЕ ЗАСТАРУВА.
И, се разбира, ќе одат преку извршители.
 
Член од
29 март 2007
Мислења
94
Поени од реакции
0
Hah, dear macedonians, welcome to the reality :)

Inaku, nema nishto nenormalno. Kompanii deka izkupuvat dolgovi se advokatski kompanii, ne kriminalci. Ova stvarno e mnogu poloshu. Site sofijanci deka doljat poveke pari na "Sofijska voda" (British water-distribution concession) go znaat...

Inaku, ako e za kompanij so dolgovi e normalno. Ako ne izplatat dolgovite im se zemat aktivite so delo vo suda.

Ova e mnogu profitable biznis....za good lawyers...
 
Член од
1 ноември 2008
Мислења
5
Поени од реакции
0
:)))

Cekajte bre lugje ne razbiram ama nisto???Kakov e ovoj biznis so otkupuvanje dolgovi???Moze li nekoj da mi podobjasni podetalno???Fala odnapred :)
 

CELTIK

magionicar
Член од
23 декември 2007
Мислења
2.909
Поени од реакции
839
hm e toa e toa sto ja prefrli krizata na evropsko tlo koga kolabirase vall strit i9 nemase izlez bankite pocnaa da gi prodavaat hipotekite na evropskite banki pa taka dupkata vo sad ostana pomala vo odnos na eu
 

Kajgana Shop

На врв Bottom