Почина Avicii на 28 години

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992
@Anon Ај не ме рчкај за глупости.
За електронска музика можеш на лекции да дојдеш кај мене. И покрај „рециклирањево“ за кое збори Ставрогин (што да бидам искрен и јас не го ценам многу, иако мислам дека има генијалци и во тоа во трип-хоп, downtempo), електронска музика имам во изобилие и сум се откинал од одење по журки, кога имаа некаква смисла и оригиналност.
Само како за пример ќе ти дадам, прво на ова ми текна...love parade...а пред ова беше уште по low-tec...
Нема лајт шоу, нема селфија, нема лед екрани, нема спектакуларни камери, дронови, п-материне....и што е најбитно, девојкава си игра на музикава како сиот милион со нејзе. Не глуми лудило дека е бог и дека треба да се обожува као типчево по кое ти рониш крокодилски солзи, а веројатно отишол од дроги и алкохол. Луѓето си играат, си слушаат музика....ок, имаше конкретно на оваа оргии, стално имало дроги. Долго време беа вакви журките, картите не беа многу скапи, па и пијачките (ок, други времиња беа). И Скопје фати добар период, рејвови, трансови.....a последниве години, посебно ова што е мејнстрим - не го есапам за музика прво, а не за квалитетна музика....така да, што да ти се правдам и што се кошкаш со мене воопшто. Северњациве си видоа пари у ова и ви го напраија спектакл, глупа комерцијала. Све додека е андерграунд култура има смисла....после коа ќе видам мајмуни со ланци со коњопои, ред-були...тури му к***т.
Реков дека е греота дека е млад чоек, не знам што сакаш од мене - да одам свеќа у црква да запалам за него?
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.698
Поени од реакции
27.624
Со тоа што некој допрел до милиони луѓе, мора да е добар.
Што значи некој музичар да е добар? Што значи некоја песна да е добра? Те молам само немој да ми филозофираш како покојниот акаунт Daedalus.
За мене добар музичар и добри песни се оние кои допираат до тебе и прават да се чувствуваш среќно или ти предизвикуваат други чувства.

Иако не сакам турбо фолк, ако луѓето навистина уживаат во тие песни и по кафани одат не за да се пијанчат и трескаат од маса и одат колку да се вклучени во нешто, тогаш за нив и турбо фолкот е добра музика.

Јас слушам класична музика. Ме прави да се чувствувам убаво.
Многу сакам да ги слушам звуците кои ги произведува Лудовико со неговото пијано, Hans Zimmer и други, ми даваат некоја меланхолија/носталгија и ме поврзуваат со одличните филмови во кои била пласирана музиката.
Сакам да ги слушам Kraftwerk.
Сакам да ги слушам Битлси, затоа што за мене се најдобриот стар бенд, (иако да бидам искрен никогаш немам посветено особено внимание на нивната „конкуренција“).
Го слушав Еминем, и за мене е најдобриот рапер.
Во последно време го слушам и Кендрик Ламар (кога излезе песнава у истиот ден, по прво слушање, збрлавев и му пишав на другар дека ќе биде неверојатен хит) ене го, доби Пулицер за албумот.
Ми се допаѓа албумот на Слаткар, Слаткаристика.
Многу добар беше албумот на Лејди Гага - Born This Way
Ми се допаѓаат Thievery Corporation, Enya, Прљаво казалиште...
И што уште не.
Сите допреле до мене на различни начини, и само тоа е важно.

Не ми се допаѓа турбо фолк, голем дел од стар класичен рок, трап музика, амбиент музика... па не одам да какам по тие музики.

Овие суми на звуци кои допреле до милиони не се ниту музика, се работи за средство за изравнување на мозочните бразди. Колку повеќе си изложен на овие звуци толку повеќе мозокот ти личи на аспирин.
Дали ти тоа сериозно кажуваш дека слушањето на електронска денс музика оглупува? Некој science behind this?
@Anon Ај не ме рчкај за глупости.
За електронска музика можеш на лекции да дојдеш кај мене. И покрај „рециклирањево“ за кое збори Ставрогин (што да бидам искрен и јас не го ценам многу, иако мислам дека има генијалци и во тоа во трип-хоп, downtempo), електронска музика имам во изобилие и сум се откинал од одење по журки, кога имаа некаква смисла и оригиналност.
Само како за пример ќе ти дадам, прво на ова ми текна...love parade...а пред ова беше уште по low-tec...
Нема лајт шоу, нема селфија, нема лед екрани, нема спектакуларни камери, дронови, п-материне....и што е најбитно, девојкава си игра на музикава како сиот милион со нејзе. Не глуми лудило дека е бог и дека треба да се обожува као типчево по кое ти рониш крокодилски солзи, а веројатно отишол од дроги и алкохол. Луѓето си играат, си слушаат музика....ок, имаше конкретно на оваа оргии, стално имало дроги. Долго време беа вакви журките, картите не беа многу скапи, па и пијачките (ок, други времиња беа). И Скопје фати добар период, рејвови, трансови.....a последниве години, посебно ова што е мејнстрим - не го есапам за музика прво, а не за квалитетна музика....така да, што да ти се правдам и што се кошкаш со мене воопшто. Северњациве си видоа пари у ова и ви го напраија спектакл, глупа комерцијала. Све додека е андерграунд култура има смисла....после коа ќе видам мајмуни со ланци со коњопои, ред-були...тури му к***т.
Проблемот со тебе е истиот што го имаат и неколкумина други форумџии (а искрено и ја го имам понекогаш во Филм и ТВ).
Стари сте, имате многу искуство, немате попаметна работа и доаѓате да какате за како вие објективно ги имате сфатено работите, само затоа што сте стари/начитани/искусни.
Признавам дека начинот на живот му бил катастрофален, и лошо е што во некои текстови и спотови го промовира токму тоа, у стилот на „YOLO“.

Реков дека е греота дека е млад чоек, не знам што сакаш од мене - да одам свеќа у црква да запалам за него?
Сакам да си кажеш „неговата музика не ја слушав и не ми се допаѓаше“ а не „глупа му е музиката“.
У моментот кога сакаш да ограничиш субјективно од објективно се буди твоето его и те спречува.
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992
У моментот кога сакаш да ограничиш субјективно од објективно се буди твоето его и те спречува.
Same applies to you.

И зошто немаме попаметна работа? Мислиш дека мене не ми е интересно нешто да ископам од 60-ти, 70-ти, па и 80-ти (многу млад сум бил, па ај да не речам дека баш сум ги живеел)?

И уште нешто...и во денешно време има (веројатно) квалитетна музика, ама не од овој испрден жанр, каде што многу работи (да не речам се') се кажани и уште големите компании ги држат „на машини“ овие ликови...нормално, од комерцијални побуди (и штом заигра тоа - вреди ли уште за вредност да збориме? Уметничка, музичка?)
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.068
Поени од реакции
78.287
Те молам само немој да ми филозофираш како ...
Вечниот и најглупавиот "аргумент" на игнорантните, се слуша од тезга на пазарче до катедра на факултет.
Од тука натаму претпоставував дека ќе има шитлоад од фалични нафрлања.
И не се разочарав.
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.698
Поени од реакции
27.624
Вечниот и најглупавиот "аргумент" на игнорантните, се слуша од тезга на пазарче до катедра на факултет.
Од тука натаму претпоставував дека ќе има шитлоад од фалични нафрлања.
И не се разочарав.
Научи ја разликата помеѓу аргументирање и филозофирање. Знаеме за какво филозофирање станува збор.
@Raziel ти е правилен пример за аргументирање (иако некој може да го помеша со филозофирање) а човекот позади покојниот акаунт Dedalus беше правилен пример за филозофирање (иако некогаш знаеше и да аргументира).
 

chef_cook

._perlous
Член од
25 октомври 2011
Мислења
4.294
Поени од реакции
13.156
Диџеите се ѕвезди не затоа што се диџеи, туку зато што покрај диџејството прават и музика е сега за некој тоа не е музика, меѓутоа ете допре милиони со неговата музика.
Translate please?[DOUBLEPOST=1524392304][/DOUBLEPOST]


Провокација е секој ретардиран коментар дека „неговата музика нема да фали“, „nothing of value was lost when it comes to music“, „музиката му е глупава“ и слично.
Avicii има допрено до милиони луѓе, додека некои се експерти за „вистинска“ музика и коментираат на обичен форум.

Слободно може да си искажете мислење дека музиката негова не ви се допаѓа, ама некои мора на курчачки начин да го кажат, како да е општо прифатено.
Нашите само прогласени експерти @Almeida и @Ставрогин
Кај виде ти во мојот коментар провокација,јас само си кажав мое мислење за неговото творештво.Глупо е да се сере за покојник,лесна му земја.Али да го ставаш во редот на најдобри диџеи е апсурд според мене.
Видете за многумина тука ни турбо-фолкот не е музика, ама многу луѓе го слушаат, па што да се прави, ако им е на ним убаво, нас нека не не боли к...Taка и за овој жанр на музиката
Форум е ова друже,секој може да си каже мислење,не е фанпејџ на Авичи.
 
Последно уредено:
Член од
10 март 2014
Мислења
1.009
Поени од реакции
1.213
Translate please?[DOUBLEPOST=1524392304][/DOUBLEPOST]
Кај виде ти во мојот коментар провокација,јас само си кажав мое мислење за неговото творештво.Глупо е да се сере за покојник,лесна му земја.Али да го ставаш во редот на најдобри диџеи е апсурд според мене.

Форум е ова друже,секој може да си каже мислење,не е фанпејџ на Авичи.
Луѓето не одат на настапи само за да ги гледаат како лажно миксаат на претходно спремените сетови, туку и затоа што ја почитуваат нивната работа односно музика.
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992
Не знам...
Еве ќе кажам како беше порано. Продуцентите на електронска музика беа анонимуси, па за „добар“ диџеј важеше оној што ќе ископа и ќе ги промовира. Ако е продуцент и тој самиот - уште подобро. Да не се враќам многу наназад да зборам за американските фанкери, па после и технаџиите, а доаѓале во Скопје и тоа како: Derrick May, Frankie Knuckles, Kevin Saunderson...па подоцна британските: Carl Cox, Pete Tong, John Digweed, Paul Oakenfold....добар дел уште активни - со овие што беше причата? Луѓето си вртеа музика по клубови, Лондон, Ибица и така го створија имиџот. Со повремено вадење на компилации со кои и самите остануваа актуелни, ама и промовираа млади, нови продуценти. Ликовиве сега што ги зборите, скоро да се избрани на „Идол“ енд шит.
„Претходно припремени сетови“ и скокаат ко мајмуни на нив, као чачкаат некои дугмиња...овие горе јас ги имам гледано во живо добар дел со плочи, ќе се збудалите да ги видите. Да не навлегувам понатаму за самиот квалитет на музиката, ама тоа е до времето ваљда. Очајов го утера у фазон оној Тиесто, што за правди бога и имаше по некое cd на почетокот, за после да се претвори у тешка катастрофа.
Ок е, си го сакате дечково, весел ви бил....го читам анон, сакал класика, крафтверк, битлси и ова му било топ...у реду е - јас сакам да ви кажам дека има електронска музика во изобилие и не мора да е таква за рипање меѓу 20 000 луѓе. Секој стил си има фази: почеток, врвна фаза и залаз....оваа екипа ГУета и компанија е маниризам, еклектика у овој стил, да не кажам и забегавање, пошо се милиониери и живеат лајфстајл шо не ми баш докажано оправдан - кардашијан за музика ти се овие...
Ќе испадне сеа дека го пљукам ликов....не ми беше тоа идејата, веројатно има некоја ваква тема за препуцавање.
 

chef_cook

._perlous
Член од
25 октомври 2011
Мислења
4.294
Поени од реакции
13.156
Не знам...
Еве ќе кажам како беше порано. Продуцентите на електронска музика беа анонимуси, па за „добар“ диџеј важеше оној што ќе ископа и ќе ги промовира. Ако е продуцент и тој самиот - уште подобро. Да не се враќам многу наназад да зборам за американските фанкери, па после и технаџиите, а доаѓале во Скопје и тоа како: Derrick May, Frankie Knuckles, Kevin Saunderson...па подоцна британските: Carl Cox, Pete Tong, John Digweed, Paul Oakenfold....добар дел уште активни - со овие што беше причата? Луѓето си вртеа музика по клубови, Лондон, Ибица и така го створија имиџот. Со повремено вадење на компилации со кои и самите остануваа актуелни, ама и промовираа млади, нови продуценти. Ликовиве сега што ги зборите, скоро да се избрани на „Идол“ енд шит.
„Претходно припремени сетови“ и скокаат ко мајмуни на нив, као чачкаат некои дугмиња...овие горе јас ги имам гледано во живо добар дел со плочи, ќе се збудалите да ги видите. Да не навлегувам понатаму за самиот квалитет на музиката, ама тоа е до времето ваљда. Очајов го утера у фазон оној Тиесто, што за правди бога и имаше по некое cd на почетокот, за после да се претвори у тешка катастрофа.
Ок е, си го сакате дечково, весел ви бил....го читам анон, сакал класика, крафтверк, битлси и ова му било топ...у реду е - јас сакам да ви кажам дека има електронска музика во изобилие и не мора да е таква за рипање меѓу 20 000 луѓе. Секој стил си има фази: почеток, врвна фаза и залаз....оваа екипа ГУета и компанија е маниризам, еклектика у овој стил, да не кажам и забегавање, пошо се милиониери и живеат лајфстајл шо не ми баш докажано оправдан - кардашијан за музика ти се овие...
Ќе испадне сеа дека го пљукам ликов....не ми беше тоа идејата, веројатно има некоја ваква тема за препуцавање.
Се согласувам со тебе од буква до буква.Особено за Тиесто,порано го почитував многу,а сега неможам да го поднесам.Те читам и очи ми се солзат чесно,И се прашувам,каде ,како и зошто тоа исчезна тоа време.Спореоредено со такви Диџеи џинови,денешниве изгледаат во најмала рака смешни.Верувам дека зад многумина од денешниве решаваат нивните продукции.Цели тимови се вклучени во создавањето на одредена трака.
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.779
Поени од реакции
7.517
Нека почива во мир. Жално е млад човек.

Не многу сум ги слушал неговите песни ама имаше добри. Оваа од лани ми се допаѓа ептен
 
Последно уредено:
Член од
6 август 2011
Мислења
682
Поени од реакции
1.065
Кое и да е детево лесна му земја.
Музика е ова погоре
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.366
Поени од реакции
38.343
не знам што коментирате, Авичи е продуцентот кој ја правеше неговата музика, за разлика од тие ѕвезди што ги спомнувате на кои некој трет им ја направил музиката и им ги напишал стиховите они да ги испеат и да се прослават
 
H

HoT _iCe

Гостин
Значи нема бегање од канцерогени људи и овј канцероген македонски менталитет. Дошле у тему за Авичита да едев гомна и да продавав муда за бубрези за хаус и техно и за квалтиетну музику. Ало, цел свет му одава част и жали зашто е придонесеја за музику, бија е име и слично, нигде нема да прочиташ како бија мејнстрим, како музика му била плитка и не стигнала до вас.
Страшни сте значи, страшни. Ни на овакви жални моменти немате ни трошку респект и слично да ви се изнаебу све ретардирано.
РИП брату Авичи, пораснаја сам сс твои хитови, у авто дн днска имам ЦД сас твои хитови што су обележувале године и топ листе. Респект.
 

Partizanen banditen

Психијатриски случај
Член од
24 август 2016
Мислења
5.453
Поени од реакции
15.992
Значи Авичи уште на 16 години почнал да прави музика и на наговор на пријателите почнал тоа да го објавува на интернет и секако на 18 години Тиесто му помогнал и уште еднаш ке кажам, на кого и да не му се слуша овој вид на музика нека не коментира, ако сака нека изрази сочувство и тоа е
 
Член од
6 август 2011
Мислења
682
Поени од реакции
1.065
Значи нема бегање од канцерогени људи и овј канцероген македонски менталитет. Дошле у тему за Авичита да едев гомна и да продавав муда за бубрези за хаус и техно и за квалтиетну музику. Ало, цел свет му одава част и жали зашто е придонесеја за музику, бија е име и слично, нигде нема да прочиташ како бија мејнстрим, како музика му била плитка и не стигнала до вас.
Страшни сте значи, страшни. Ни на овакви жални моменти немате ни трошку респект и слично да ви се изнаебу све ретардирано.
РИП брату Авичи, пораснаја сам сс твои хитови, у авто дн днска имам ЦД сас твои хитови што су обележувале године и топ листе. Респект.
Нешо превод ?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom