Почина Стивен Хиленгбург – креаторот на Сунѓерот Боб

The Wild Boy

љепотан
Член од
26 декември 2017
Мислења
1.549
Поени од реакции
931
Вчера починал Стивен Хиленгбург - креаторот на Сунѓерот Боб, цртан филм со кој многумина од нас израснавме.
Тој имајки 57 години починал од последица на амиотрофична латерална склероза, болест со која живеел веќе подолго време, објавуваат од Nickelodeon.
Стивен Хилербург е креатор не само на ликот на Сунѓерот Боб, туку и на сите останати ликови и светот во кој живее најпознатиот сунѓер од дното на морето.

Тој може да се пофали со дури 242 епизоди на популарната анимирана серија, кој иако е еден од омилените детски франшизи, сепак многумина го сметаат за цртан филм за возрасни. Апсурдниот хумор и уникатните ликови го направија овој анимиран филм еден од култните телевизиски феномени на модерното време.

Еве и пост од странски медиум:
https://www.dailymail.co.uk/tvshowbiz/article-6434805/amp/SpongeBob-SquarePants-creator-Stephen-Hillenburg-dies-age-57.html

kgn-img-428401.jpg img-428402.png

Нека почива во мир, и лесна му земја. Нема никогаш да биде заборавен. Сунѓерот Боб ми беше еден од најомилените цртани од детството.
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992
Почина и Горан Стефановски вчера....кој и да е овој за кој е отворена тема.
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Почина и Горан Стефановски вчера....кој и да е овој за кој е отворена тема.
Е ништо, вчера ги немаше дежурните задолжени да отвараат такви теми.

Sent from my Xiaomi Mi A1 using Tapatalk
 

The Wild Boy

љепотан
Член од
26 декември 2017
Мислења
1.549
Поени од реакции
931
Anon веќе не е у mood да отвара вакви теми, па јас сум тука за замена. :cool:
(Иначе, пошто ова е facking Macedonia и тоа новостите, увек за некоја умирачка се дознава ден подоцна)
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.217
Поени од реакции
78.781
Еден од подобрите цртани филмови.
Имам гледано неколку сезони.

Филмот стварно ми беше одличен, како комедија. И вториот дел исто.
Он си кажа уште пред година-две дека дур може ќе праи нови епизоди и си остана на зборот. Бог да го прости. Инаку, океанографски биолог беше човеков.[DOUBLEPOST=1543437321][/DOUBLEPOST]
Вчера починал Стивен Хиленгбург - креаторот на Сунѓерот Боб, цртан филм со кој многумина од нас израснавме.
Тој имајки 57 години починал од последица на амиотрофична латерална склероза, болест со која живеел веќе подолго време, објавуваат од Nickelodeon.
Стивен Хилербург е креатор не само на ликот на Сунѓерот Боб, туку и на сите останати ликови и светот во кој живее најпознатиот сунѓер од дното на морето.

Тој може да се пофали со дури 242 епизоди на популарната анимирана серија, кој иако е еден од омилените детски франшизи, сепак многумина го сметаат за цртан филм за возрасни. Апсурдниот хумор и уникатните ликови го направија овој анимиран филм еден од култните телевизиски феномени на модерното време.

Еве и пост од странски медиум:
https://www.dailymail.co.uk/tvshowbiz/article-6434805/amp/SpongeBob-SquarePants-creator-Stephen-Hillenburg-dies-age-57.html

Прегледај го приврзокот 200159 Прегледај го приврзокот 200160

Нека почива во мир, и лесна му земја. Нема никогаш да биде заборавен. Сунѓерот Боб ми беше еден од најомилените цртани од детството.
и се викаше Хиленбург, а не Хиленгбург, ниту Хилербург.
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom