Почина Љубисав Иванов - Ѕинго

Член од
4 јуни 2009
Мислења
11.320
Поени од реакции
27.799
Во 84-тата година од животот почина Љубисав Иванов - Ѕинго, поранешен претседател на Фудбалскиот Сојуз на Македонија (1993-1999), долгогодишен истакнат фудбалски работник и прв човек на ФК Силекс и почесен претседател на Фудбалската федерација на Македонија.
Љубисав Иванов Ѕинго е роден на 8 ноември 1936 година во с. Трновац, Кратово.
За претседател на Фудбалскиот сојуз на Македонија (ФСМ) беше избран на 7 февруари 1993 година. Под негово водство, Фудбалскиот сојуз на Македонија стана полноправен член на најважните фудбалски организации, ФИФА и УЕФА. Како претседател на ФСМ ја предводеше македонската делегација и нашиот национален состав на првиот официјален натпревар на А репрезентацијата на Македонија во Крањ, Словенија во 1993 година.
Македонскиот фудбал денес го загуби еден од своите најдобри и најважни фудбалски работници во својата историја. Ми беше чест што го познавав и соработувавме со Љубисав Иванов - Ѕинго, а навистина е безпредметно воопшто да набројуваме со што сѐ го задолжи нашиот фудбал и Фудбалската федерација на Македонија.



Авангардата на фудбалскиот криминал во Македонија.
 

парва

errorhead
Член од
12 јуни 2014
Мислења
3.358
Поени од реакции
19.185
Силексови бонови :vozbud:

Диктатор у североисток,Штази,Ерик Милке,кратофски Ким.Пола Шопско Рударе нема струју уведено ради овога човека.

Вечна дилема
Што поише се скандираше на трибине у македонски спорт?
Симиќ педер пуши кур оле оле
или Ѕинго == | | == | | ==
 

Syn

^ Фабричка грешка
Член од
23 декември 2007
Мислења
29.146
Поени од реакции
40.870
Чему хејт, Ѕинго педер, ѕинго ваков, ѕинго онаков, али е синоним и за најубавите времиња на клупскиот фудбал во Македонија, беше авангарда на фудбалски криминал ама никаков исклучок за жал не се и останатите, вклучително и срамното неиспаѓање на вардар од лига што е уникатен спортски пример во нашив фудбал, со мешање на политики, закани, притисоци и што све не.

Времињата со Ѕинго мене всушност ми ја родија љубовта за овој спорт, зашто тогаш кога одев на градски со татко ми, истиот беше преполн, едвај се доаѓаше до карта а правиме муабет за утакмица на Вардар против Силекс или Слога, Пелистер и тн, легендарната Ѕинго Педер напред Вардар е можда и првото нешто кое ја сум го скандирал на Јужна у животов :)))
Го мразев од дно на душа али онаа убава омраза, кога те фаќаше еуфорија за да идеш на градски и да гледаш македонски фудбал, да се победат Силекс или Слога, Пелистер, бубрег би дал пак да има вакви ѕинговци у фудбалов ама и полни трибини, нешто што прашање е дали ја и повеќето тука некад ќе го доживееме повторно, чисто сумјам во ова.

Нека почива у мир, за мене е еден од оние што ја означија најубавата ера на македонскиот клупски фудбал па каков сака нека бил, се осеќам дури и привилигирано што го имам фатено тој период од нашата фудбалска клупска историја у пакет со инцидентите на Градски кога улета публика во терен на чело со Драган и после тоа јадевме солзавец у парк со чале додека Комити и остали фрлаа камења и бакљи у Сител. :tvg:
Убави времиња нек си ебе матер.

Види го запад



Убаво го испратија и Комити бе, динго и негове десет прсте вријажа предизвикуваа тогаш у фудбалско Скопје, мислиш вардар игра против реал мадрид.

И да, гледајќи го нашиот клупски фудбал, и што се случува у задњи 10-15 години кога фудбалот ни е умрен од смрт, дефинитивно е една од најважните личности у истиот, без разлика на контекстот.
 
Член од
4 јуни 2009
Мислења
11.320
Поени од реакции
27.799
Силексови бонови :vozbud:

Диктатор у североисток,Штази,Ерик Милке,кратофски Ким.Пола Шопско Рударе нема струју уведено ради овога човека.

Вечна дилема
Што поише се скандираше на трибине у македонски спорт?
Симиќ педер пуши кур оле оле
или Ѕинго == | | == | | ==
Ѕинго е убедливо на врвот.
 

Scirea

ZARDOZ
Член од
4 август 2010
Мислења
26.499
Поени од реакции
80.570
Како му беше онаа изјава на еден митинг...''Битола ќе ја направам како Кратово'' :icon_lol:
 
Член од
14 април 2012
Мислења
31.411
Поени од реакции
62.010
Taтко ми имаше работено во Силекс 7 години. Плата во вредносни ваучери. Кој криминал му се имаше дозволувано на Ѕинго само.
 
Член од
4 јуни 2009
Мислења
11.320
Поени од реакции
27.799
Интересно скандирање морам да признаам, од никој никогаш.
Да не бегаме оф топик ама беше скандиран од сите 3-4 активни групи што одеа на баскет тоа време. Иако скандирањето беше Симиќ уши, кур да пуши :D
 
Член од
23 август 2010
Мислења
38.037
Поени од реакции
106.830
Да не бегаме оф топик ама беше скандиран од сите 3-4 активни групи што одеа на баскет тоа време. Иако скандирањето беше Симиќ уши, кур да пуши :D
Брат прочитај што напишал бе. :D Симич уши кур да пуши беше скандирањето кога веќе сме кај него.
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.148
Поени од реакции
21.197
Posto po socijalnite mediumi se utepaa da napisat sto pobrzo i masovno socustvo: ima li edna rabota za koja moze da se pofali Singo onaka kolku da ne e bez ic? Ili po difolt lugjeto od den na drug gi gubat site memorii?
 
Член од
29 јануари 2015
Мислења
7.278
Поени од реакции
20.260
Posto po socijalnite mediumi se utepaa da napisat sto pobrzo i masovno socustvo: ima li edna rabota za koja moze da se pofali Singo onaka kolku da ne e bez ic? Ili po difolt lugjeto od den na drug gi gubat site memorii?
Има.

,,Добра вода" со вкус е одлична и така да ја пиеш и да ја мешаш со ,,Смедеревка".

Нека почива во мир кратовскиот Фидел. Човек хуманист, социјалист, космополит.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom