Почетокот на крајот

**The Beauty**

and the beast
Член од
4 февруари 2007
Мислења
552
Поени од реакции
10
Што кога го гледате крајот на врската, но не сакате да си признаете. Кога седнувате да правите муабет за тоа што се случува со вас, но немате што да си кажете, тишината збори. Свесни сте и двајцата дека почнува почетокот на крајот, но цело време се убедувате дека е лош период којшто ќе помине
Што ќе направите тогаш? Ќе прекинете, или ќе се борите со последните сили за да успеете? Или можеби ќе оставите на времето да ви покаже што ќе се случува понатаму?:smir:
 
Член од
10 февруари 2007
Мислења
31
Поени од реакции
0
nemozes vednas da kazes so bi napravil..normalno ako go sakam da sum so toj covek ke se boram do kraj...ama pa i nemozam da pravam nesto so sila..zavisi od situacija..i od covekot so koj sum..kako i da e ako ne biduva poveke nemozam da se tesam deka e samo los period...
 
Член од
25 јануари 2007
Мислења
6.775
Поени од реакции
314
Епа,ако личноста со која што си ја сакаш и те сака,се почитувате,ви било убаво и се останато нема до дојде до тоа да го гледате крајот.Е сега,ти кажуваш дека нема веќе за што да се прави муабет и нема повеќе причина за да ја продолжите врската...ако е така,тогаш
колку и да се трудите да ја спасите врската.ќе биде исто како да почнувате да читате книга на која и го знаете крајот,нели?Но,во секој случај,јас сум за тоа да се борите за личноста шт ви значи и да не се откажувате од борба,дури и кога е густо:)
 

mRnO

И по mRnO,mRnO
Член од
16 април 2006
Мислења
6.263
Поени од реакции
52
Никогаш нема да ставам крај,само поради тоа што мислам дека дошол почетокот на крајот,доколку постои вистинска љубов и доколку било пишано ке се изнајде решение
 

CuCeNcE

perfectly imperfect
Член од
19 јуни 2006
Мислења
1.878
Поени од реакции
7
Ако чувствувам нешти силно кон типот нема да прекинам колку и да знам дека крајот се ближи. Нејќам да се откажувам од работите што ги сакам и ме прават среќна. Ќе пробам некако да ја средам работата, можеби ќе успеам а може и не...тоа никогаш нема да го знам ако не пробам.И да не успеам барем ќе си знам дека сум направила се што можам и што мислам дека треба да се направи за да ја спасам таа врска и да ја задржам личноста што ја сакам
 

PSYtisfaction

Царевата ќерка
Член од
30 јуни 2006
Мислења
3.922
Поени од реакции
527
Ќе се повлечам во размислување и ќе оставам околностите да покажат дали се работи за период кој ќе помине, или навистина се наѕира крајот на врската. Ако е само период, и ако сум страшно заинтересирана за него и не можам да си дозволам да го изгубам, ќе пробам да ги променам нештата, ако со ништо друго, барем со обичен искрен разговор. Ако и јас оладувам, ако станува бесмислена врската, ако веќе нема поента да останеме заедно... Ќе си го чекам крајот. :icon_lol: Или сама ќе го ставам.
 
Член од
8 февруари 2007
Мислења
1.968
Поени од реакции
43
Можеби и мора да постои некој лош период во секоја врска, но сепак за мене постојат две опции:

-Кога веќе се гледа крајот на врската и ставам крај. Не можам да бидам покрај некој со кого немам веќе за што да зборувам и секој миг ми е едноставно навика.

-Ако навистина сме премногу заинтересирани еден за друг нема да дозволиме да дојде до почеток на крајот. Напротив, ќе се трудиме секој миг да си го направиме поинтересен и повозбудлив.

:smir:
 

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.859
Поени од реакции
25.413
Ќе дадам краен напор да ја спасам врската,особено ако премногу ми значи човекот,но сепак кога веќе гледам дека врската не води никаде,тогаш ќе ја прекинам,затоа што нема смисла и двајцата да се измачуваме.
 

Fortune

шодаенешчо
Член од
9 мај 2005
Мислења
12.493
Поени од реакции
183
**The Beauty** напиша:
Што кога го гледате крајот на врската, но не сакате да си признаете. Кога седнувате да правите муабет за тоа што се случува со вас, но немате што да си кажете, тишината збори. Свесни сте и двајцата дека почнува почетокот на крајот, но цело време се убедувате дека е лош период којшто ќе помине
Што ќе направите тогаш? Ќе прекинете, или ќе се борите со последните сили за да успеете? Или можеби ќе оставите на времето да ви покаже што ќе се случува понатаму?:smir:
Сепак е бесмислено да се лаже и теши човек дека е период кој ќе помине ако тишината зборува онака подолго време и ако двајцата се свесни дека доаѓа крајот.
Треба да знаеш да процениш дали има некаква можност да се спаси врската, па ако постои, да се потрудиш да ја вратиш во нормала. Ама нормалата да остане таква, да не се дозволи да дојде повторно период кога и двајцата не знаат што се случува со нив. Ако и двајцата изгубиле надеж дека може нешто да се поправи, тогаш само потешко би било доколку се обидуваат да одржуваат нешто што одамна завршило.
 
Член од
12 ноември 2005
Мислења
396
Поени од реакции
8
**The Beauty** напиша:
Што кога го гледате крајот на врската, но не сакате да си признаете. Кога седнувате да правите муабет за тоа што се случува со вас, но немате што да си кажете, тишината збори. Свесни сте и двајцата дека почнува почетокот на крајот, но цело време се убедувате дека е лош период којшто ќе помине
Што ќе направите тогаш? Ќе прекинете, или ќе се борите со последните сили за да успеете? Или можеби ќе оставите на времето да ви покаже што ќе се случува понатаму?:smir:
Уффф колку ми е позната оваа ситуација, леее како ме погоди темава... У ваква ситуација треба двајцата да се трудат да се подобри нешто, но понекогаш и тоа не е доволно... едноставно не оди... мое мислење е дека се ке се смени кога двајцата што се сакале ке разберат дека се изгубиле еден со друг, и потоа ке се врати оној предизвик, тој/таа е дел од мене, ја сакам назад...
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Убава дефиниција за почеток на крајот на врската(тишината збори,кога разговарате за вас),но јас мислам дека далеку од почеток е:smir: Почетокот на крајот би го дефинирала поинаку(ситни кавги,кој стануваат секојдневие,нетрпеливост,губење на страст,зголемени нервози,муабети што се случува меѓу нас,кој завршуваат без конкретно решение...)
Кога веќе немаме што да си кажеме,а немам ни сила да зборам за нас по милион пати без ефект,кога ми се појавува и одбивност спрема него,тоа е дефинитивно време за Крај.Ако сме сакале да бидеме заедно,ако неможам без него,ниту он без мене,немаше да има тишина меѓу нас.
Мислам дека е време за слободен период,без обврски.
 

Дивајн

блаблабла
Член од
3 април 2005
Мислења
15.749
Поени од реакции
1.855
**The Beauty** напиша:
Што кога го гледате крајот на врската, но не сакате да си признаете. Кога седнувате да правите муабет за тоа што се случува со вас, но немате што да си кажете, тишината збори. Свесни сте и двајцата дека почнува почетокот на крајот, но цело време се убедувате дека е лош период којшто ќе помине
Што ќе направите тогаш? Ќе прекинете, или ќе се борите со последните сили за да успеете? Или можеби ќе оставите на времето да ви покаже што ќе се случува понатаму?:smir:
Тоа за мене е едноставно.
Кога немам што да си кажам со партнерот, тоа не е никаков почеток туку едноставно крајниот крај. Да не должам што понатаму ... јасно е. :toe:
 

Кртот

Лоботомичар
Член од
19 април 2007
Мислења
653
Поени од реакции
23
Па очогледно е дека е само измачување и за двата парнери! Нема простор за дијалог ко шо кажа дивне едноставно крајниот крај е самото тоа случување!
 

Serpico

Сковинистратор / I'm Batman
Член од
25 јануари 2007
Мислења
11.166
Поени од реакции
691
Чика Златко Стипшич т.н. Џибони сака да го каже моето мислење по однос на темава:


"...Nema pravila
Tu nema pameti
Kad nastupi tišina
Mi smo dvoje ljudi što se ne mogu razumjeti

I činim pravu stvar (ne spominjem te ja)
Jezik pregrizem da ne bi opsovao
Ovaj život što ga dijelim napola

I kada poželim te ja
Jezik pregrizem da ne bi opsovao
Ovaj život što ga dijelim napola..."

Тоа е тоа.
 

Ѓорѓески

Бивши Скај Дог
Член од
25 мај 2007
Мислења
6.661
Поени од реакции
945
Знам дека е готово се дека нема никад да се врати,но сепак останува мала надеж дека ќе се повтори сето. Али затоа има и други девојки:zlo:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom