Почетник на УБУНТУ верзија 10

Член од
25 септември 2010
Мислења
28
Поени од реакции
1
Сум почетник на о.систем УБУНТУ најновата верзија.Доколку некој ќе може во кратки црти да ми објасни некој команди,како да ги исталирам драјверите од камерата,матична звучна ... програми како се исталираат како да се конектирам на интернет (имам вајрес интернет) и од кога ќе го форматирав компјутеров правев само ППОЕ конекција и се конектирав ... програми од каде можам да симнам ... итн ... (однапред фала многу) :wink:
 

PacMan

Компаљер
Член од
24 септември 2010
Мислења
12
Поени од реакции
2
можеше да инсталираш Убунту на VirtualBox и преку Windows да го работиш без да се мачиш да инсталираш драјвери за звучна, матична и да го конфигурираш интернетот :D
а за софтверот можиш да го најдиш во Апликации>Софтверски Центар на ubuntu и целосно е бесплатен...
 
Член од
25 септември 2010
Мислења
28
Поени од реакции
1
можеше да инсталираш Убунту на VirtualBox и преку Windows да го работиш без да се мачиш да инсталираш драјвери за звучна, матична и да го конфигурираш интернетот :D
а за софтверот можиш да го најдиш во Апликации>Софтверски Центар на ubuntu и целосно е бесплатен...

Но брат јас сакам да го имам како о.систем,...затоа само ме интересира дали со исталирањето на УБУНТОТО се форматира компјутерот ... да почнам да го редам

--- надополнето ---

Kako se mesti makedonska podrska vo ubuntu v.10,odam vo computer nemozam da najdam kaj mi e D,kako da go napravam da mi bide na makedonski ubuntovo ... (nemam makedonska podrska zato pisam vaka) ...
 

PacMan

Компаљер
Член од
24 септември 2010
Мислења
12
Поени од реакции
2
ќе одиш во Систем>Администрација>Јазична Поддршка (иконата е симболот на обединетите нации xD)
 
Член од
25 септември 2010
Мислења
28
Поени од реакции
1
Ок,брат ама кажи како да го најдам каде е Д никаде неможам да најдам!
 
Член од
28 мај 2008
Мислења
3.966
Поени од реакции
4.073
Ок,брат ама кажи како да го најдам каде е Д никаде неможам да најдам!
Значи ти ептен си почетник, нема D: на Ubuntu, имаш твој фолдер наречен home и таму се што сакаш правиш, другите фолдери ти се системски и тие претежно се користат од апликациите што ги инсталираш и единствено таму да менуваш е како root корисник, арно ама немој да си пробал такви работи, подобро е за тебе. Е сега за апликации ги бараш на google, на пример сакаш нешто слично како Winamp за Ubuntu

http://www.google.com/search?hl=en&biw=1680&bih=912&q=winamp+equivalent+for+ubuntu&aq=f&aqi=g1&aql=&oq=&gs_rfai=

И си гледаш кои апликации се спомнуваат ги бараш пак преку google за да дојдеш на нивните официјални страници и таму ти пишува како се инсталира.
 
Член од
25 септември 2010
Мислења
28
Поени од реакции
1
а работите што ги имав во Д КАЈ ДА ГИ БАРАМ?
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.615
а работите што ги имав во Д КАЈ ДА ГИ БАРАМ?
ако си го форматнал џабе ги бараш
ако не си го форматнал (шо ќе биде чудо пошо си почетник) треба да биде во filesystem партицијата
 
Член од
12 ноември 2008
Мислења
2.302
Поени од реакции
1.775
провери овде, објаснето е убо како да монтираш пенџере партиција во убунту
 

Kajgana Shop

На врв Bottom