Поука на денот

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.627
Поени од реакции
11.666
„On the Path of the Wise there is probably no danger more deadly, no poison more pernicious, no seduction more subtle than Spiritual Pride; it strikes, being solar, at the very heart of the Aspirant; more, it is an inflation and exacerbation of the Ego, so that its victim runs the peril of straying into a Black Lodge, and finding himself at home there.”

Magick Without Tears, Aleister Crowley
 
Член од
24 мај 2014
Мислења
5.295
Поени од реакции
5.860
Колку се по конкретни и подлабоки овие работи толку е потешко браќа да ги објасниме можеби најверојатно зошто не треба да ги дадеме како подарок.
 
S

SpaceTraveler

Гостин
„Затоа биди раздвижен и активен како Силфите, но одбегнувај ја лекоумноста и непостојаноста; биди огнен и цврст како Саламандерите, но одбегнувај ја раздразливоста и суровоста; биди прилагодлив и внимателен кон формата како Ундините, но одбегнувај ја мрзливоста и променливоста; биди работен и вреден како Гномите, но одбегнувај ги грубоста и алчноста.“

- КНИГАТА НА РАМНОТЕЖА
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
„Не слушај совети од луѓе кои сами на себе си угодуваат, кои од себе направиле робови на стомакот и на телесните страсти„

Св. Ефрем Сириски.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
„...Лицемере, извади ја прво гредата од своето око па тогаш ќе видиш како да ја извадиш раската од окото од твојот брат....„.

Матеј, 7.5.
 
S

SpaceTraveler

Гостин
" Блажени се гонетите за правда, бидејќи нивно е царството небесно! "
" Блажени сте вие, кога ќе ве срамат и прогонуваат и кога лажно ќе говорат против вас секакви лоши зборови - заради Мене! "
" Радувајте се и веселете се, зошто голема е вашата награда на небеста! Така ги гонеа и пророците што беа пред вас. " - MATEJ 5
 
Последно уредено од модератор:

alf

Член од
28 јануари 2010
Мислења
1.488
Поени од реакции
1.061
Подобро е да си сам, отколку да не си со сите.
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.627
Поени од реакции
11.666


„Вистинската вредност на секое ново искуство се одредува преку неговата погодност за зголемување на вкупниот збир од знаењето или преку степенот на разбирање и просветлување кое тоа го фрла врз предходните искуства.“


--- Препород на Магиката, А. Кроули

 

Kajgana Shop

На врв Bottom