Потсетување - Чернобил како и што се случило.

Принцезичка

courage is contagious
Член од
12 декември 2008
Мислења
1.556
Поени од реакции
348
Пронајдов еден документарец каде во детали ги опишува што навистина се случувало во Чернобил каде криеле дури и западњаците од народот. Како спречиле втора експлозија која би ја направила половина Европа радиоактивна пустина

Повелете гледајте компарирајте со сега што се случува .

[video=google;-5384001427276447319]http://video.google.com/videoplay?docid=-5384001427276447319#[/video]
 
Член од
5 ноември 2008
Мислења
2.569
Поени од реакции
610
Многу опасна. Се надевам истото нема да се случи и со Јапонија. Со таа географска големина на Јапонија, можно е цела држава да стане ghost-country, ако ме разбирате што сакам да кажам.
 

Apokalipto

Tredici
Член од
4 март 2007
Мислења
15.576
Поени од реакции
2.585
Колку само работи се прикриени од нас... обичните смртници, и колку само сме ситни и бедни, мала катастрофа може целосно да не разниша и уништи... само удар од една ситна скоро невидлива карпа од вселената може да не збрише само додека трепнеме
 
Г

Господ

Гостин
Колку само работи се прикриени од нас... обичните смртници, и колку само сме ситни и бедни, мала катастрофа може целосно да не разниша и уништи... само удар од една ситна скоро невидлива карпа од вселената може да не збрише само додека трепнеме
Повод за добро FPS.
 
Член од
31 јули 2008
Мислења
2.065
Поени од реакции
666
И во едниот и во другиот случај се крие вистинската слика за тоа што се случило тогаш т.е што се случува овај момент.

Последиците се тие што ќе откријат многу работи.
 
Член од
9 јуни 2008
Мислења
1.380
Поени од реакции
804
Го изгледав цел, што да се каже тајни тајни...последици...
исто лајно е и сеа, си го играат мајтапот ке ја збришат цела земја со тие нуклеарки ...
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.501
Поени од реакции
33.643
Јас само воведниот пола час изгледав.. Лошо.
 
M

Mario Gómez

Гостин
Периодот на студената војна беше најг*мнарскиот период во историјата, подобро би живеел во каменото доба да ме изедат раптори отколку да би живеел во СССР, макар и во тој период кога се распаѓаше комунизмот и кгб ја губеа моќта да ме ебат на здрав разум да одам да чистам нуклеарен отпад во најгнасната држава која некогаш постоела. Жал ми е народот, посебно тие во Припрат што по 3 дена ги евакуирале, и нека не јаде Горбачов л**а дека не знаел што се случува и дека Швеѓаните пред него разбрале.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.690
Поени од реакции
12.082
На денешен ден пред 31 година се случи хаваријата на еден од реакторите во Чернобил. Посебно лошо за нас беше што се случи пред 1ви Мај кога традиционално се славеше со излет на отворено.
31.годишнина од нуклеарната катастрофа во Чернобил
Неколку денови ништо не бевме известени. И не само ние, цела Европа не знаеше дека се случила хаварија. Па откако не известија, рекоа само Словенија била зафатена со облакот. Според оваа анимација


цел Балкан бил зафатен, а Македонија точно за празниците и тоа во црвено поле. Тоа значеше целодневен престој на отворено и изложување на радијација и консумација на зеленчук кој исто така беше подложен на тој радиоактивен облак.
Веројатно заради оваа радијација и заради неконтролиран увоз (се увезуваше жито од Украина, мелено месо од Данска...), откако се осамостоивме, почетокот на 90тите како да се случи епидемија на канцерогени заболувања во Македонија. Страшно и гадно.
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom