Потребно образование за соодветно работно место

Дискусија во форумот 'Економија, бизнис, вработување' започната од rosoner22, 29 јануари 2012.

 1. rosoner22

  rosoner22 Milan sempre con te!!!!!!

  Член од:
  12 март 2010
  Мислења:
  108
  Допаѓања:
  12
  Дали при усвојување измена и дополнување на систематизација за едно исто работно место може да биде систематизирано работно место со образование од 7/1 степен, 6 степен и средна стручна спрема (сите 3 заедно)?
   
 2. Fringe

  Fringe Скитник низ паралелни светови

  Член од:
  24 септември 2011
  Мислења:
  7.898
  Допаѓања:
  2.972
  Ако треба да работиш работа за тројца работници,а да земеш плата за еден работник тогаш ДА
   
 3. rosoner22

  rosoner22 Milan sempre con te!!!!!!

  Член од:
  12 март 2010
  Мислења:
  108
  Допаѓања:
  12
  Добро прашањето мош не ми беше убваво дефинирано....ај па :) Дали за едно исто работно место во конкурсот смеат да бидат наведени три различни степени на образование...Пр. Кандидатот да има завршено 7/1 степен или 6 степен или средна стручна спрема...бидејки веке има усвоена ваква систематизација...и сега барам дали истата е законски издржана..оти на мене ми е не логична :tapp:
  п.с
  ако знаете каде можам да ја најдам законската регулатива оти ја нема во законот за работни односи или некој правилник за систематизација од други јавни администрации...односно дали има некој критериум за составување на правилник за систематизација?
   
 4. *-----*

  *-----*

  Член од:
  24 ноември 2009
  Мислења:
  4.961
  Допаѓања:
  4.852
  Не барај логика, владата која што донесе закон за задолжително средно образование 4 степен,и според закон не можеш да се вработиш во јавна или државна администрација без 4 степе, лани имаше конкурс за работници со завршено основно образование.
  Систематизацијата не значи ништо.ако тоа го прашуваш на крајот кој ке биде вработен останува дискреционо право на работо давачот.
   
 5. Snow White

  Snow White

  Член од:
  18 јануари 2012
  Мислења:
  34
  Допаѓања:
  18
  во закон за државни службеници и закон за јавни службеници би требало да има :)
   
 6. rosoner22

  rosoner22 Milan sempre con te!!!!!!

  Член од:
  12 март 2010
  Мислења:
  108
  Допаѓања:
  12
  Зборувам за закон кој го регулира ова:
  Дали управните одбори смеат по закон да усвојат предложена ваква систематзација (за едно исто работоно место да можат да конкурираат кандидати со 7/1 или со средна стручна спрема) во јавно претпријатие. Значи дали може да се споредуваат кандидати со образование кое се разликува преку два степена...дали смее да постои ваков оглас според закон.
  Фала :)
   
 7. *-----*

  *-----*

  Член од:
  24 ноември 2009
  Мислења:
  4.961
  Допаѓања:
  4.852
  Смее абе тие конкурси гледаш дека се штелувани токму за оние кој што треба да бидат примени ?
  Ако ги ставиш и другите детали од конкурсот, и убаво се загледаш во него ке видиш дека само уште слика фали од чоекот што ке биде примен.
   
 8. rosoner22

  rosoner22 Milan sempre con te!!!!!!

  Член од:
  12 март 2010
  Мислења:
  108
  Допаѓања:
  12
  абе глава со ѕид не се бута :) Благодарам за одговорите.
   
 9. Papinian

  Papinian

  Член од:
  20 март 2008
  Мислења:
  106
  Допаѓања:
  11
  a shto zanci VII/1 stepen? shto e toa ? 180 krediti po EKTS ili zavrsena prva godina na master studii ? epten me buni toa.
   

Сподели преку: