Потребни ми се прозорци со максимална изолација на звук - ве молам за совет

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Просто од каде ти е информацијава. ? дај некаква поткрепа ме интересира многу
Ти ја кажав поткрепата погоре. Во градежништвото/столаријата низ искуството како таков се докажал. За истото можеш да ги прашаш и луѓето кои веќе имаат МАСО оков.
 

Итар Пејо

Слободен Радикал
Член од
10 октомври 2011
Мислења
735
Поени од реакции
660
Ми кажа ветер што е подобар мако од ротор да речеме или сигениа?
Колку дава мако гаранција мако?
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Ми кажа ветер што е подобар мако од ротор да речеме или сигениа?
Колку дава мако гаранција мако?
Не викам дека нема и други добри окови, но МАСО е еден од најдобрите. Иначе гаранцијата мислам дека му е 10 години.
 

Итар Пејо

Слободен Радикал
Член од
10 октомври 2011
Мислења
735
Поени од реакции
660
Неколку пати кажа дека е најдобар. .. сега еден од најдобрите ок се разбравме. Мојот е рото со 10 години гаранција од фирмата што ми ги монтираше а сите други што ги контактирав за мако ми даваа две(y)
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Неколку пати кажа дека е најдобар. .. сега еден од најдобрите ок се разбравме. Мојот е рото со 10 години гаранција од фирмата што ми ги монтираше а сите други што ги контактирав за мако ми даваа две(y)
Еве подобро се информирав. 10 години е гаранцијата на сите производи на МАСО:)
 
Член од
29 октомври 2011
Мислења
1.022
Поени од реакции
949
Некој знае ли до каде е работата со субвенциите што треба да ги пушти министерството за пвц прозорците?[DOUBLEPOST=1505153692][/DOUBLEPOST]Znae li nekoj do kade e rabotata so subvenciite za pvc- prozorcite sto gi vetija od ministerstvo za ekonomija???
 
Последно уредено:

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.068
Поени од реакции
78.274
Нема зошто да се срамиш. тука сме за да си помагаме и да дискутираме. Иначе добри дрвени прозори можеш да најдеш во Промонт, а конкретно за оков можеш да видиш во Rollplast и во Бане Сомбор. Според мене, а и најголемиот дел од пазарот, Maco е најдобриот оков:)
Промонт се прилично непрофесионални. Ова од прва рака го кажувам пошто читајќи ја темава наназад, неколку пати гледам ги спомнуваш.
Ја не би идел со нив никако.

Зборувам за монатжата, не за квалитетот на прозорците.
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Промонт се прилично непрофесионални. Ова од прва рака го кажувам пошто читајќи ја темава наназад, неколку пати гледам ги спомнуваш.
Ја не би идел со нив никако.

Зборувам за монатжата, не за квалитетот на прозорците.
Едни од поквалитетните прозори кои се нудат кај нас може да се најдат кај нив. За монтажата не знам.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.068
Поени од реакции
78.274
Едни од поквалитетните прозори кои се нудат кај нас може да се најдат кај нив. За монтажата не знам.
Прозорите не се нивни.
Они само ги купуваат и ги монтираат. Прозорите се прават на Косово.
И покрај тоа, не викам дека не се квалитетни.
Али монтажата и "професионалноста"....
 
Член од
16 март 2013
Мислења
21
Поени од реакции
3
За одлични профили и професионална монтажа со гаранција најдобри се Темс холдинг.
Испитано дефинитивно
Цените се топ.
Плус даваат на 36 РАТИ без камата и други скриени трошоци.
Пр.1000ев понуда /36рати околу 25ев месечна рата повеќе на струја ќе заштедите :)
Еве ви бројче 077670691 кој планира да става прозори и врати слободно нека ги бара
 
Член од
19 февруари 2015
Мислења
1.772
Поени од реакции
2.075
имам некој пвц прозори со 2 стакла, стари се 13+ години на почеток беше ок звучната изолација сега скоро ко да нема...
дали може да се сменат само стаклата да се стават 3, и ке имали звучна изолација така?
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.821
Поени од реакции
2.911
За ПВЦ прозори предлагам да одете во Ролопласт во илинден и таму има голем салон што изложува ПВЦ прозори и врати и ќе видите, четврта категорија со најдобар квалитет со секакви ригорозни испитувања од институтот (не ми текнува како се викаше ) и РОЛОЛАСТ се здоби награда . Инаку ПВЦ прозори е произведен во РОЛОПЛАСТ во неготино со австриска лиценца што е блиску со германскиот Рехау ПВЦ профили,а оков и делови (кваги,шарки,метални профили и др.) се српски производ.




Sent from my iPad using Tapatalk
 
Член од
13 декември 2015
Мислења
14
Поени од реакции
3
Прв пат пишувам и сакам да прашам за ваше искуство со пвц пластични окапници за надвор значи знам дека постои мермер гранит но по моја претпоставка поскапо е од пластични но и поквалитетно се разбира некој доколку има искуство молам да ми одговори во дилема сум дали пластични или природен камен
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.821
Поени од реакции
2.911
Прв пат пишувам и сакам да прашам за ваше искуство со пвц пластични окапници за надвор значи знам дека постои мермер гранит но по моја претпоставка поскапо е од пластични но и поквалитетно се разбира некој доколку има искуство молам да ми одговори во дилема сум дали пластични или природен камен
И во РОЛОПЛАСТ има пластични окапници односно парапетни даски широк 25см со можност по барана димензија да се исече ширината ,а долг е 6м и колку метри ви треба и толку ќе ви сече ,инаку 260 денари по метар должина и еден пар капачиња од страните е 70 денари. Материјалот на окапници е истата таа ПВЦ профили за прозори и врати.


Sent from my iPhone 6s Plus using Tapatalk
 
Член од
30 ноември 2011
Мислења
3
Поени од реакции
0
Temava nekako zastarena mi deluva. Dali moze nekoj da preporaca sto okov bi bil preporacliv za ekstremno golem prozor? Imam ubav pogled vo spalnata pa sakam da napravam ednokrilen prozor 170*160. Dali ima okov sto bi go izdrzal toa? Mene mi preporacuvaat Roto, gledam tuka po forumov Maco i Siegenia gi preferiraat, ama nekako informacii od pred 6 godini se glavno... Dali Roto e samo ponov ili realno polos od Maco i Siegenia?
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.821
Поени од реакции
2.911
Temava nekako zastarena mi deluva. Dali moze nekoj da preporaca sto okov bi bil preporacliv za ekstremno golem prozor? Imam ubav pogled vo spalnata pa sakam da napravam ednokrilen prozor 170*160. Dali ima okov sto bi go izdrzal toa? Mene mi preporacuvaat Roto, gledam tuka po forumov Maco i Siegenia gi preferiraat, ama nekako informacii od pred 6 godini se glavno... Dali Roto e samo ponov ili realno polos od Maco i Siegenia?
Со толкава димензија нема да издржи долго време бидејќи со тек на време шарките ќе попушти и богами ќе пропушта ветренце затоа препорачувам шибер прозор има убави на изглед само што такви се алуминиумски


Sent from my iPad using Tapatalk
 

Kajgana Shop

На врв Bottom