Потребни ми се прозорци со максимална изолација на звук - ве молам за совет

Член од
31 јули 2008
Мислења
2.766
Поени од реакции
1.460
Значи стариве прозорци ке ги менувам, немаат најдобра изолација а и имаат многу мала изолација за звук - скоро никаква да не кажам.

А во дворот брат ми чува едно многу гласно куче, кое со своето лаење ме иритира. Па би сакал да поставам нови прозорци со НАЈГОЛЕМА можна изолација на звук. А и не само ради кучето...

Дали се ефективни овие изолации? Пример ако кучево го слушам со 100% звук, со прозорциве ке допринесат ли звукот да се намали на незнам....... 30% ?

Бидејки не сум упатен, ве замолувам за совет, секој еден збор е добредојден.
 
Член од
1 јануари 2010
Мислења
1.908
Поени од реакции
1.412
Значи стариве прозорци ке ги менувам, немаат најдобра изолација а и имаат многу мала изолација за звук - скоро никаква да не кажам.

А во дворот брат ми чува едно многу гласно куче, кое со своето лаење ме иритира. Па би сакал да поставам нови прозорци со НАЈГОЛЕМА можна изолација на звук.

Дали се ефективни овие изолации? Пример ако кучево го слушам со 100% звук, со прозорциве ке допринесат ли звукот да се намали на незнам....... 30% ?

Бидејки не сум упатен, ве замолувам за совет, секој еден збор е добредојден.
Зависи и до градбата, нејзиното позиционирање а исто и од изворот и неговото позиционирање, не се само прозорците во прашање иако играат битна улога, различни звучни бранови со различна фреквенција може да филтрираат со спроведување на различни изолациски сценариа.
Треба фреквенцискиот спектар на звукот од изворот кој што смета да се определи и потоа во зависност од брановите должини да се гради филтер за тие фреквенции.
Не сум експерт во таа област и јас би сакал да слушнам некои решенија градежниците, луѓето што се бават со аудио ствари (како и да им е името на титулата, аудиолози да ги речам) и физичарите може да помогнат со мислење на темава.
 

Ryan Giggs

tearing you apart since 1991
Член од
27 мај 2009
Мислења
11.422
Поени од реакции
20.125
би ти препорачал pvc salamander ... поздрав :)
 

436053

Consigliere
Член од
19 декември 2005
Мислења
860
Поени од реакции
68
Здраво, јас работам со ПВЦ. Многу мала врска има профилот (кога се работи за изолација без разлика дали е звучна, топлинска или било каква) заради тоа што профилот зафаќа помалце од 20% од отворот (прозорот). пиши ми пп ќе ти дадам добра цена, а како совет би ти дал само 3 стакла од кои едното треба да е 6мм. Има премногу детали кои треба да се утаначат за да можеш да направиш правилен избор. Иначе, јас работам со РЕХАУ .)
 
Член од
25 октомври 2010
Мислења
735
Поени од реакции
703
Не се разбирам многу али пробај со овие pvc трикрилните прозорци, пред некој ден комшијава мој ставаше и да ти кажам доста се добри, ептен
 
Член од
12 август 2011
Мислења
3.829
Поени од реакции
2.031
Стави 5 слојно стакло и биди раат. Мене ми нудеа 3 или 5 се одлучив на 5 и надвор кога прават свадба не ни ја слушам, а ако отворам џам ко дома да ми се (y)
 

Windfucker

Телемит, Темплар, Масон, Сциентолог во целибат
Член од
30 април 2010
Мислења
8.459
Поени од реакции
15.326
Стави 5 слојно стакло и биди раат. Мене ми нудеа 3 или 5 се одлучив на 5 и надвор кога прават свадба не ни ја слушам, а ако отворам џам ко дома да ми се (y)
5то слојно стакло? Има и такво нешто во Македонија? Кој профил го поддржува тоа од причина што кога јас барав дограма најдебелиот профил беше 86 мм и се монтираше максимум само 3 стакла на него?

@paraglajder
Јас ставив Рехау Генео со тројно стакло и е добро звучно изолирано на фрекфентна улица, сепак се работи за стан кој е на повисоко. Во секој случај обрати внимание на стаклото да биде нискоемисионо полнето со аргон за да имаш топлотна и звучна изолација кога веќе менуваш дограма.
Инаку можеш да провериш на интернет колкава звучна изолација има одреден тип на столарија на официјалните сајтови од истите.
 

Tegla

Interista
Член од
20 февруари 2012
Мислења
5.089
Поени од реакции
9.000
Јас имам ставено Rehau еве некои си 7-8 години и сум презадоволен. :)
 
Член од
12 август 2011
Мислења
3.829
Поени од реакции
2.031
5то слојно стакло? Има и такво нешто во Македонија? Кој профил го поддржува тоа од причина што кога јас барав дограма најдебелиот профил беше 86 мм и се монтираше максимум само 3 стакла на него?
Од Енфапен, но не е енфапен марката целото беше облепено со фирмата што ги произведува и не запамтив како се викаше. Јес да поскапо ми излезе ама немам веќе никаква бука од надвор дури и петарда многу слабо се слуша. Единствено што имам како инфо е бројот од газдата, ако некој му треба ПП.
 
Член од
31 јули 2008
Мислења
2.766
Поени од реакции
1.460
Стави 5 слојно стакло и биди раат. Мене ми нудеа 3 или 5 се одлучив на 5 и надвор кога прават свадба не ни ја слушам, а ако отворам џам ко дома да ми се (y)
Е, тоа е тоа што ми треба мене, да си ми жив и здрав. Колкави се димензиите и колку пари те чинеше?
--- надополнето: 27 март 2012 во 13:51 ---
Од Енфапен, но не е енфапен марката целото беше облепено со фирмата што ги произведува и не запамтив како се викаше. Јес да поскапо ми излезе ама немам веќе никаква бука од надвор дури и петарда многу слабо се слуша. Единствено што имам како инфо е бројот од газдата, ако некој му треба ПП.
Па ако не ти е мака, би можел по ПП да ми го дадеш бројот, само кажи ми од Скопје ли е фирмава?
--- надополнето: 27 март 2012 во 13:52 ---
5то слојно стакло? Има и такво нешто во Македонија? Кој профил го поддржува тоа од причина што кога јас барав дограма најдебелиот профил беше 86 мм и се монтираше максимум само 3 стакла на него?

@paraglajder
Јас ставив Рехау Генео со тројно стакло и е добро звучно изолирано на фрекфентна улица, сепак се работи за стан кој е на повисоко. Во секој случај обрати внимание на стаклото да биде нискоемисионо полнето со аргон за да имаш топлотна и звучна изолација кога веќе менуваш дограма.
Инаку можеш да провериш на интернет колкава звучна изолација има одреден тип на столарија на официјалните сајтови од истите.
Супер, но ако може да ми даде некој сајтови од истите да проверам, пошто јас не ги ни знам фирмите.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Јас имам трислојни и ништо не се слуша од надвор, камоли петслојни ко костур. Ставај такви не се мисли :)
 

Ryan Giggs

tearing you apart since 1991
Член од
27 мај 2009
Мислења
11.422
Поени од реакции
20.125
5 слојно се користи на аеродром !!!
 

Луси

extreme
Член од
17 септември 2008
Мислења
6.679
Поени од реакции
19.592
Параглајдер толку е гласна девојкати што толкава изолација на зувк ти треба ? :)
 

Windfucker

Телемит, Темплар, Масон, Сциентолог во целибат
Член од
30 април 2010
Мислења
8.459
Поени од реакции
15.326
Параглајдер толку е гласна девојкати што толкава изолација на зувк ти треба ? :)
За куче се работи, а не е Кинез. :D
--- надополнето: 27 март 2012 во 21:39 ---
Супер, но ако може да ми даде некој сајтови од истите да проверам, пошто јас не ги ни знам фирмите.
http://www.rehau.com/cms/servlet/segment/MK_mk/bau/Fenster-_Fassadensysteme/279070/GENEO_Familie_Energieeffizienz_in_Perfektion.html
 
Член од
31 јули 2008
Мислења
2.766
Поени од реакции
1.460
5 слојно се користи на аеродром !!!
Таман :D

Параглајдер толку е гласна девојкати што толкава изолација на зувк ти треба ? :)
Искрено, спалната на моите е веднаш до мојата соба, па дефинитивно ке се најде и за такви ситуации, одлична поента :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom