Потребна ми е помош!

Член од
6 ноември 2015
Мислења
5
Поени од реакции
3
Пред 9 месеци нарачав инвертер од AliExpress, кој чинеше 25$!
Инвертерот не го имам добиено, а парите не ми се вратени досега.
Каде да се обратам да барам помош?
Однапред благодарам,
 

baramrabota1

Nesuden PRAVNIK
Член од
26 септември 2017
Мислења
122
Поени од реакции
8
Па на АДМИНИСТРАТОРИТЕ во тоа САПОРТ , или јави се во банката од кај ти се повлечени парите. Ако сакаат и тие може да помогнат. Јас имав сличен проблем и од НЛБ ми помогнаа
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
78.471
Поени од реакции
166.207
Како може од банка да ти вратат пари за онлајн купување? :pos: Договори си се со продавачот, отвори поплака таму итн.
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
22.305
Поени од реакции
33.167
Инвертер 25$ очекуваш да добиеш?

Кога сакате вие ќе ви вратат пари од банката, се за клиентите.Sent from my Mi A1 using Tapatalk
 

дЏанго

Gunslinger
Член од
21 август 2010
Мислења
346
Поени од реакции
732
Почекај уште малку, може ќе стигне....
 
Член од
10 април 2018
Мислења
1.986
Поени од реакции
2.158
ако заштитата не е истечена отвори dispute. ако е завршена нарачка, а нема поминато долго време оди на support па објасни му на операторот што е како е. ќе бара потврда сигурно, ама ако има tracking број што не кажува дека влега пратката во државава би требало за брзо време да ти ги вратат парите.

edit: сега прочитав пак прв пост, 9 месеци. заборави.
 
Член од
28 август 2009
Мислења
619
Поени од реакции
406
Другар не се чека 9 месеци па да пуштиш жалба дека не ти стигнал.. Шо си чекал скоро година дена?
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
78.471
Поени од реакции
166.207
Alooooo taka eeee . Ako ne veruvas mi e gajle
Од банка да ти вратат пари мора да е некоја spoof трансакција по нивна грешка или сомнителна трансакција која не ја испроцесирал нивниот сектор или пак резервирани средства кои ти ги одглавиле. Во сите други случаи - вендорот извршува поврат на средства.

Значи според кажаново, си купуваш на Алиекспрес, им се јавуваш во банка и викаш абе ова не ми стигна, вратете ми парите и парите жглаааб кај тебе на картичка. Абе не ги правете другите паднати од Марс, во случајов имам јас работено во НЛБ и знам што зборам, ќе се јави ликов во банка, ќе се избламира само, ништо повеќе.
 
Член од
22 јуни 2019
Мислења
132
Поени од реакции
100
Nema nikoj koj ke ti pomogne. Spored mene ne ni treba da ti gi vrakat parite da si ja nauces greskata za ponatamu da stanes po odgovoren.

Neznam kako si mozel da si dozvoles da cekas 9 meseca ? Se znae praviloto na aliexpres e 60 dena(2 meseca)

I nemoze bankata da ti gi vrate parite zatoa sto tie pari poveke ne stojat vo "rezervirani sredstva" transakcijata na parite odamna e zavrsena i parite use pred 5 meseca se prefrleni na ime na prodavacot.

Edinstveno sto mozes da napraves e da kontaktiras support na aliexpres pa da dokazes so tracking deka pratkata ne e pristignala vo Mk pa ako te sozalat i parite da ti gi vratat ako imas sreka..
 

baramrabota1

Nesuden PRAVNIK
Член од
26 септември 2017
Мислења
122
Поени од реакции
8
Ај ке ти објаснам попластично.....

За игра ДРОБЛОКС , платив 5 еура за да докупам некој аккаунт . Штиклирав само за еден месец да ми земе 5 еура.
Не сум приметил дека секој месец ми зема за обновување на тој акаунт по 5 еура.
Пријавив кај админисѕраторот на играта и ништо.......
Тогаш се пожалив во НЛБ дека не сум дозволил АВТОРИЗАЦИЈА за секој месец да ми зема по 5 еура. За 15 дена ми вратија пари назад.
 
На врв Bottom