Потребна ви е помош околу мобилни? Пишете тука!

Torte Mobile

Модератор
Член од
29 ноември 2007
Мислења
7.098
Поени од реакции
1.885
момци, имам ајфон 8, е сега сакам да прашам дали е ова нормално.. сликите на почетокот ми беа на цел екран и хоризонтално и вертикално, бидејки јас не се разбирам толку мнгоу во телефонијата, сега нешто почна сликите да ми ги намалува, овие хоризонталните ми ги дава исто помали а треба да се на цел екран нели? разгледував таму и најдов дека ако ми е полна меморијата сликите автоматски се намалуваат. Добро, разбирам ама телефонов ми вика дека има 64 ГБ меморија а имам искроистено 13 ГБ и сега како е можно да имам мала меморија, е тоа не ми е јасно ако некој ме разбра и го разбра проблемот плииис да одговори, частам ладно пиво :Р :)
На ајКлауд да не ти се?
Па да ти е пун ... исклучи фотос во клаудот пробај
 

AAbrat

*******
Член од
28 октомври 2015
Мислења
703
Поени од реакции
1.584
Потребна ми е помош пошо немам друго место да прашам а гледам има доста запознаени со мобилна индустрија на форумов. Имам Самсунг Галакси С9 земен лето 2018 европски пазар. До сега сум немал никакви проблеми за среќа, телефонот го гледам горе долу како нов телефон.
Е сега делот околу батеријата... Добро држеше батеријата до пред некое време можев да седам на инстаграм и фб аку батеријата имаше пример 5% , уште 5-10 минути немаше гајле. Се до 1% батеријата држеше за разлика од претходни телефони каде ми се гасел телефонот на 20%.

Сега пред некој ден пуштено музика на 14% на јутјуб, си викам имам батерија ке истрае, после 1 песна се згасна. Исто вечерва го остадов мислам на 20-30 % и легнав да спијам сабајле згаснат. Можно е ова поради тоа што ми е цело време вклучен Power Mode - ON.. за заштеда на батерија ?
Го користам максимално секој ден некогаш и по 2 пати го полнам во ден ако цел ден висам на него.
Фала на одговорите и помошта. Поздрав од напред
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
Потребна ми е помош пошо немам друго место да прашам а гледам има доста запознаени со мобилна индустрија на форумов. Имам Самсунг Галакси С9 земен лето 2018 европски пазар. До сега сум немал никакви проблеми за среќа, телефонот го гледам горе долу како нов телефон.
Е сега делот околу батеријата... Добро држеше батеријата до пред некое време можев да седам на инстаграм и фб аку батеријата имаше пример 5% , уште 5-10 минути немаше гајле. Се до 1% батеријата држеше за разлика од претходни телефони каде ми се гасел телефонот на 20%.

Сега пред некој ден пуштено музика на 14% на јутјуб, си викам имам батерија ке истрае, после 1 песна се згасна. Исто вечерва го остадов мислам на 20-30 % и легнав да спијам сабајле згаснат. Можно е ова поради тоа што ми е цело време вклучен Power Mode - ON.. за заштеда на батерија ?
Го користам максимално секој ден некогаш и по 2 пати го полнам во ден ако цел ден висам на него.
Фала на одговорите и помошта. Поздрав од напред
Батеријата.
 
Член од
8 септември 2008
Мислења
11.834
Поени од реакции
10.147
Потребна ми е помош пошо немам друго место да прашам а гледам има доста запознаени со мобилна индустрија на форумов. Имам Самсунг Галакси С9 земен лето 2018 европски пазар. До сега сум немал никакви проблеми за среќа, телефонот го гледам горе долу како нов телефон.
Е сега делот околу батеријата... Добро држеше батеријата до пред некое време можев да седам на инстаграм и фб аку батеријата имаше пример 5% , уште 5-10 минути немаше гајле. Се до 1% батеријата држеше за разлика од претходни телефони каде ми се гасел телефонот на 20%.

Сега пред некој ден пуштено музика на 14% на јутјуб, си викам имам батерија ке истрае, после 1 песна се згасна. Исто вечерва го остадов мислам на 20-30 % и легнав да спијам сабајле згаснат. Можно е ова поради тоа што ми е цело време вклучен Power Mode - ON.. за заштеда на батерија ?
Го користам максимално секој ден некогаш и по 2 пати го полнам во ден ако цел ден висам на него.
Фала на одговорите и помошта. Поздрав од напред
Нема што да се думаш, батеријата е за менување

Sent from my JSN-L21 using Tapatalk
 
Член од
9 март 2010
Мислења
368
Поени од реакции
372
Потребна ми е помош пошо немам друго место да прашам а гледам има доста запознаени со мобилна индустрија на форумов. Имам Самсунг Галакси С9 земен лето 2018 европски пазар. До сега сум немал никакви проблеми за среќа, телефонот го гледам горе долу како нов телефон.
Е сега делот околу батеријата... Добро држеше батеријата до пред некое време можев да седам на инстаграм и фб аку батеријата имаше пример 5% , уште 5-10 минути немаше гајле. Се до 1% батеријата држеше за разлика од претходни телефони каде ми се гасел телефонот на 20%.

Сега пред некој ден пуштено музика на 14% на јутјуб, си викам имам батерија ке истрае, после 1 песна се згасна. Исто вечерва го остадов мислам на 20-30 % и легнав да спијам сабајле згаснат. Можно е ова поради тоа што ми е цело време вклучен Power Mode - ON.. за заштеда на батерија ?
Го користам максимално секој ден некогаш и по 2 пати го полнам во ден ако цел ден висам на него.
Фала на одговорите и помошта. Поздрав од напред
Како што пишаа погоре, веројатно батеријата е за менување, ама нема ништо да те кошта да пробаш еден фактори ресет да му направиш на телефонот, и обавезно clear cache partition.

Јас со galaxy s8 после 2 години, ми се препороди батеријата после горните 2 чекори.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Како што пишаа погоре, веројатно батеријата е за менување, ама нема ништо да те кошта да пробаш еден фактори ресет да му направиш на телефонот, и обавезно clear cache partition.

Јас со galaxy s8 после 2 години, ми се препороди батеријата после горните 2 чекори.
Само мало појаснување, што ќе се добие со чистење на кеш, после фабрички ресет?
 
Член од
6 февруари 2010
Мислења
881
Поени од реакции
923
Што те буни пријателе? Не зборуваме за физичко оштетување на батеријата или пак намалување на капацитетот. Некогаш софтверски се изместува рачунањето на капацитетот на батеријата после долго користење на телефонот. Фабрички ресет секако дека ќе го среди тој проблем.

Sent from my GM1910 using Tapatalk
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Што те буни пријателе? Не зборуваме за физичко оштетување на батеријата или пак намалување на капацитетот. Некогаш софтверски се изместува рачунањето на капацитетот на батеријата после долго користење на телефонот. Фабрички ресет секако дека ќе го среди тој проблем.

Sent from my GM1910 using Tapatalk
Збориме за тоа каков е бенефитот на чистење на кеш ПОСЛЕ фабрички рессет, сакаш да кажеш дека има бенефит од чистење на кеш, откако телефонот ќе биде рестартиран?
 
Член од
6 февруари 2010
Мислења
881
Поени од реакции
923
Збориме за тоа каков е бенефитот на чистење на кеш ПОСЛЕ фабрички рессет, сакаш да кажеш дека има бенефит од чистење на кеш, откако телефонот ќе биде рестартиран?
Добро, тоа е малку глупо кажано од членот погоре. Може по обратен редослед прво кешот па ако не помогне ресет.

Sent from my GM1910 using Tapatalk
 
Член од
25 февруари 2019
Мислења
351
Поени од реакции
203
Zdravo !
Imam Lenovo 536, nekolku pati do sega mi ima izbrisano ili (sokrieno) po nekoja pesna od play listata a toa se slucuva koga malku podolg period nema da slusam muzika ( dve nedeli ) , sega gledam mi ja ima izbrisano cela play lista duri i albumite, postojano samo simnuvam od muzikata sto mi ja snemuva , sto se slucuva so telefonot navistina neznam.
Ako ima nekoj nesto da kaze odnapred mu blagodaram.
Сличен проблем со Леново таблет ми се случува слики да ги нема, дали имаш забележано песните што ги снема да не се наоѓаа во Downloads фолдерот?
 

gug1

њњ
Член од
14 мај 2011
Мислења
330
Поени од реакции
101
Сличен проблем со Леново таблет ми се случува слики да ги нема, дали имаш забележано песните што ги снема да не се наоѓаа во Downloads фолдерот?
Провери во my files, обично галерија или плеер за музика, некогаш не ги наоѓа истите.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Kajgana Shop

На врв Bottom