Потребна ви е помош околу мобилни? Пишете тука!

Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Топ е телефонот, тој mediatek скоро ист во перформанси со SD712

Sent from my JSN-L21 using Tapatalk
Што знам пак последен избор би ми бил со тој процесор.
нема подршка за гкам, нив им треба со добра камера...



незнам до колку пари,
mi 9 / 9 lite / 9t / 9t pro,
поефтино mi a3, note 8.

Huawei nova 5z
nova 6
Не е важно колку е само да исполнува критериуми.
Lite модел никако, А3 го видов и некако ефтино ми изгледа, другите се нешто помали.

Ќе го видам тој Nova 6, a и К30, Honor 9X или One Plus 7T Pro се над 6.5'

Плус наскоро Самсунг со A71 и А91 не знам дали вреди да се чекаат овие и како се со батерија. Одамна немам користено Самсунг модел.
 

Kanye.brt

Пропо
Член од
29 ноември 2019
Мислења
746
Поени од реакции
1.026
Што знам пак последен избор би ми бил со тој процесор.

Не е важно колку е само да исполнува критериуми.
Lite модел никако, А3 го видов и некако ефтино ми изгледа, другите се нешто помали.

Ќе го видам тој Nova 6, a и К30, Honor 9X или One Plus 7T Pro се над 6.5'

Плус наскоро Самсунг со A71 и А91 не знам дали вреди да се чекаат овие и како се со батерија. Одамна немам користено Самсунг модел.
па ми ноте 10, само батеријата не е баш како за 5200, исто држи како некој телефони со 4000,
незнам со апдејт на андроид 10 сега како е, би требало да го оправат...
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Топ е телефонот, тој mediatek скоро ист во перформанси со SD712

Sent from my JSN-L21 using Tapatalk
G90 е со 730, значајно побрз од 712....


Најважно батерија да држи подолго и да има добра камера. Сакав Note 8 Pro да и нарачам 40% попсут имаат на Али, ама ме одвраќа Медиатек.....
Заврши приказната со лоши Mediatek чипсети. G90 е топ. Кажи цена и да ја разрешиме дилемата.
 
Последно уредено:
Член од
8 септември 2008
Мислења
11.834
Поени од реакции
10.147
G90 е со 730, значајно побрз од 712....




Заврши приказната со лоши Mediatek чипсети. G90 е топ. Кажи цена и да ја разрешиме дилемата.
Синтетички бенчмарк не значи ама баш ништо денес, од аспект на архитектура е две генерации постар 12nm vs 8nm кај SD со што е автоматски многу подобро оптимизиран, а МТК нема ни поддршка за ECC Memory
G90 е многу поблиску до 712

Sent from my JSN-L21 using Tapatalk
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Синтетички бенчмарк не значи ама баш ништо денес, од аспект на архитектура е две генерации постар 12nm vs 8nm кај SD со што е автоматски многу подобро оптимизиран, а МТК нема ни поддршка за ECC Memory
G90 е многу поблиску до 712

Sent from my JSN-L21 using Tapatalk
Не е ни блиску до постар, мешаш микроархитектура со архитектура. Кога сме веќе кај неа S712 е базиран на 10nm, не на 8.

Поблиску е во твојот свет на претпоставки. Jaс сум го користел, и телефонот гази уреди со S712/S710 во day to day tasks, еве ти real world тест. ECC меморија нема врска со брзина.






The Helio G90T in this phone performs amazingly well for both gaming and daily usage
Overall, the Helio G90T in this phone performs amazingly well for both gaming and daily usage. As I said before, it is still far from a flagship-grade system-on-chip and thus is not even comparable with more expensive devices, but we’re talking about a mid-range phone after all. My prolonged testing shows that the Helio G90T is pretty much toe-to-toe with Qualcomm’s Snapdragon 730 and Snapdragon 730G processors, outperforming the Redmi Note 7 Pro and reaching performance levels normally found in more expensive devices, and the fact that this phone performs so well for the price point shows me that MediaTek is not necessarily the same deal-breaker as it once was, any more.

The Redmi Note 8 Pro’s internals can definitely handle the weight of MIUI. Navigating through the phone feels snappy, fast and vivid, with very rare stutters and almost no hangs throughout my usage. Day to day usage is fine. Comparing it with phones like the Redmi Note 7, the device is noticeably faster and quicker on most tasks.

This is also visible while performing PCMark’s Work 2.0 performance benchmark: the Redmi Note 8 Pro’s CPU stays constantly at its peak frequencies throughout the entire benchmark, dipping to lower frequencies for very brief occasions. In contrast, the Redmi Note 7 Pro, performing the same test under identical conditions, increases and decreases CPU clocks dynamically depending on workload, normally staying on the more conservative side of the spectrum and very rarely peaking at its top speeds.

Personally, I also had my doubts about the MediaTek processor included in this device. And I’m happy to report that these doubts were unfounded: the phone looks, feels, and performs amazingly. It’s able to handle everything I throw at it, and even more.

The Helio G90T is an amazing mid-range chipset that’s right in the same league as the Snapdragon 730 and 730G, and the Taiwanese silicon manufacturer is definitely on the quest for improving their smartphone SoCs year on year, an effort which is evidently paying off. I never thought I would say that, but here we are.
Извор.


Ако пак нешто не ти е јасно само ќе те потсетам дека G90 има Cortex A76 + A55 јадра, додека S712 има Cortex A75 + A55 големите јадра се во просек 30% поспори од аспект на IPC (инструкции по клок)


Телефонов е прогласен за буџет уред на годината на повеќе сајтови/форуми, не е тоа за џабе.
 
Последно уредено:
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Немам одреден буџет, небитно важно да е таа големина над 6.5 и добра батерија и камера.
Најдобра камера во моментов, е Mi Note 10 со GCAM, ги прави како мали деца другиве хај енд уреди. Исто како уред е одличен, одлична изработка, звучникот е супер чист, разговорите се кристал не се приметува дали користиш слушалка или speakerphone. Дисплејот не е како кај S9/S10, но е подобар од оној кај Huawei уредите - амолед, и е доста светол дури и на сонце. Перформансите се одлични, единствена приметлива разлика која ја воочувам вс 9820/S855/A13 (S10 + Mi9, iP11) кои ги користев претходно е во лоадирање на страни (пример форумов) и кога ќе направам screen cast.

Батеријата трае како на 4000 mAh уред иако е 5200 (ќе средат со апдејти сигурен сум) ако е приоритет камера не можеш подобро. Ако не ти се даваат 29K, земи RN8P.
 
Член од
8 септември 2008
Мислења
11.834
Поени од реакции
10.147
Не е ни блиску до постар, мешаш микроархитектура со архитектура. Кога сме веќе кај неа S712 е базиран на 10nm, не на 8.

Поблиску е во твојот свет на претпоставки. Jaс сум го користел, и телефонот гази уреди со S712/S710 во day to day tasks, еве ти real world тест. ECC меморија нема врска со брзина.









Извор.


Ако пак нешто не ти е јасно само ќе те потсетам дека G90 има Cortex A76 + A55 јадра, додека S712 има Cortex A75 + A55 големите јадра се во просек 30% поспори од аспект на IPC (инструкции по клок)


Телефонов е прогласен за буџет уред на годината на повеќе сајтови/форуми, не е тоа за џабе.
Мешаш све, никој никаде не рече дека 712 е 8nm, 730 е на 8nm него го користев во споредбата, читај пред да цитираш, баш затоа е неспоредлив со G90 кој е на 12nm
12nm vs 8nm во одност на ефикасност на потрошувачка на енергија се два света, твојо G90 е 10% понеефикасен од SD710, а SD730 е и до 35% поштедлив, што е најбитна карактеристика денес
Не гледам како сум мешал микроархитектура

Ти, можеш да убедуваш други со твоето лично искуство мене не, апсолутно нула значење има.




Sent from my JSN-L21 using Tapatalk
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Мешаш све, никој никаде не рече дека 712 е 8nm, 730 е на 8nm него го користев во споредбата, читај пред да цитираш, баш затоа е неспоредлив со G90 кој е на 12nm
12nm vs 8nm во одност на ефикасност на потрошувачка на енергија се два света, твојо G90 е 10% понеефикасен од SD710, а SD730 е и до 35% поштедлив, што е најбитна карактеристика денес
Не гледам како сум мешал микроархитектура

Ти, можеш да убедуваш други со твоето лично искуство мене не, апсолутно нула значење има.




Sent from my JSN-L21 using Tapatalk
Како тоа не гледаш кога кажа дека е 2 генерации назад од аспект на архитектура? Не сме слепи.

Синтетички бенчмарк не значи ама баш ништо денес, од аспект на архитектура е две генерации постар 12nm vs 8nm кај SD со што е автоматски многу подобро оптимизиран, а МТК нема ни поддршка за ECC Memory
12 vs "8" nm е производствен процес/микроархитектура, а не архитектура како што спомна во оргиналниот пост, не се вади. Штедливоста кај сите мид рејнџ чипови НИКОГАШ не била проблем, напротив тоа е и фокусoт, и 712, и 710, и 675, G90 се сите штедливи чипови, заради тоа што во просек имаат 3x помалце моќна графичка, како и најмалце 50% поспор CPU, пример кај G90 фалат 2x A76, кои ги има кај 855, кој ЗАМИСЛИ се вградува во телефони кои имаат 4000 и помалце mAh, а пак батериите се добри, така да тој "аргумент" одма ти иде во вода.

The Redmi Note 8 Pro has a 4,500 mAh cell, which is bigger than its predecessor’s already decent 4,000 mAh battery. The regular Redmi Note 8 also has a 4,000 mAh battery, so as you may guess, the Redmi Note 8 Pro has a slight edge in this regard. I’m happy to report that I was more than pleased with the phone’s performance in the battery department, with the Redmi Note 8 Pro managing to easily sail through the day on a breeze and often with enough juice to go into a second day without charging it. It has around the same battery life as the Redmi Note 7 series—which was already good, to begin with — and the extra 500 mAh is meant to make up for both an increase in display size (6.3 inches to 6.53 inches) and a more power-hungry system-on-chip.


Горе имаш тестирање од професионален рецезнер, неговото мислење се поклопува со мислењата на сите бенчмарци за андроид кои постојат, real world употреба на рецензерот, споредба со други уреди директна, како и мерење на латенции и слични аспекти кои не се субјективни. Теоретски пресметки за ефикасност, немаат допирна точка со реалноста, 12nm базиран чип може да биде значајно поефикасн од друг на 10, па дури и 8nm се зависи какви вафери се користат.

Значи да разимираме. Бенчмарци не се важат, рецензиите не се важат, искуство од прва рака на се важи, супериорна архитектура не се важи, мерење на латенции и boost на јадра не се важи, ама "штедливост" и ECC се важи :icon_lol::pos:
 
Последно уредено:
Член од
8 септември 2008
Мислења
11.834
Поени од реакции
10.147
Како тоа не гледаш кога кажа дека е 2 генерации назад од аспект на архитектура? 12 vs "8" nm е производствен процес/микроархитектура, а не архитектура како што спомна во оргиналниот пост, не се вади. Штедливоста кај сите мид рејнџ чипови НИКОГАШ не била проблем, напротив тоа е и фокуст, и 712, и 710, и 675, G90 се сите штедливи чипови, заради тоа што во просек имаат 3x помалце моќна графичка, како и најмалце 50% поспор CPU, пример кај G90 фалат 2x A76, кои ги има кај 855, кој ЗАМИСЛИ се вградува во телефони кои имаат 4000 и помалце mAh, а пак батериите се добри, така да тој "аргумент" одма ти иде во вода.

Горе имаш тестирање од професионален рецезнер, неговото мислење се поклопува со мислењата на сите бенчмарци за андроид кои постојат, real world употреба на рецензерот, споредба со други уреди директна, како и мерење на латенции и слични аспекти кои не се субјективни. Теоретски пресметки за ефикасност, немаат допирна точка со реалноста, 12nm базиран чип може да биде значајно поефикасн од друг на 10, па дури и 8nm се зависи какви вафери се користат.

Значи да разимираме. Бенчмарци не се важат, рецензиите не се важат, искуство од прва рака на се важи, супериорна архитектура не се важи, мерење на латенции и boost на јадра не се важи, ама што ќе каже mkgunner се важи :icon_lol::pos:
Штедливоста кај MTK не била проблем, :pos: како само проба суптилно, за слеп човек до го наметниш G90 како штедлив чип.
Најбитен фактор за обичен корисник е батерија, G90 ем е далеку од штелдив ем нема ни асолен quick charge како кај Kirin i SD
Оди купи уште некој смартфон, долови ни ги искуствата од прва рака и обавезно да го замиеш под чешма, според успатството што го делиш :pos:

Sent from my JSN-L21 using Tapatalk
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Штедливоста кај MTK не била проблем, :pos: како само проба суптилно, за слеп човек до го наметниш G90 како штедлив чип.
Најбитен фактор за обичен корисник е батерија, G90 ем е далеку од штелдив ем нема ни асолен quick charge како кај Kirin i SD
Оди купи уште некој смартфон, долови ни ги искуствата од прва рака и обавезно да го замиеш под чешма, според успатството што го делиш :pos:

Sent from my JSN-L21 using Tapatalk
Не е проблem кај новите чипови, поготово кога имаш 4500 mAh батерија. Добар ад хоминем во недостаток на аргументи, класика.

Основни поими не знаеш, ECC, архитектура, штедливост, потроши некој период на едукација па врати се да поразговораме, до тогаш порачај си ECC меморија од Ebay да ти иде гејминго побрзо :icon_lol:
 
Член од
7 јули 2019
Мислења
46
Поени од реакции
107
Здраво, сакам да купам Xiomi Redmi Note 8 дали некој има искуство со овој телефон и дали има некој купувано преку Ebay/Aliexpress ? Цените на телефоните да се купат онлине се прилично пониски за разлика од мобиларите кај нас, па доколку некој има искуство да сподели.
 
Член од
8 септември 2008
Мислења
11.834
Поени од реакции
10.147
Не е проблам кај новите чипови, поготово кога имаш 4500 mAh батерија. Добар ад хоминем во недостаток на аргументи, класика.

Основни поими не знаеш, ECC, архитектура, штедливост, потроши некој период на едукација па врати се да поразговораме, до тогаш порачај си ECC меморија од Ebay да ти иде гејминго побрзо :icon_lol:
:pos:
Дајте друго дете

Sent from my JSN-L21 using Tapatalk
 
Член од
22 јули 2010
Мислења
32.528
Поени од реакции
81.968
Здраво,
Ми треба совет, се мислам помеѓу Samsung A51 или Huawei Nova 5T.
Од мое лаичко познавање разлика е што Самсунг-от има боље камера, Хуавеи-то има подобар рам. Гледам дека во телеком цената е иста, така да би ценел совет. Секако, доколку имате предлог за телефон до 250 евра, може да споделите.
Благодарам!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom