Потребна ви е помош околу мобилни? Пишете тука!

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Вреди цената, најдобра е таа камера моментално на п30 про, за неа ми беше муабетот, ги моча сите други од високо. Плус самсунг со таа дупка у екран, со кој памет кретеништа го усрале цел моб.
Мочаше кога искочи сега со апдејти многу поблиску се. Проблем е што P30p, сем во фотки у темница, и зум, губи во се друго, како широка камера, така во видео, хдр, бои, звук, екран, софтвер, сд карта, џек, плус е осетно поскап, а и дропа страшно фремови во 4к, значи не е се така розево - јас мислев дека ќе го средат дропот на фремови, ама не е, дропа како кинез од 150 евра - да не пуштеа апдејти Samsung ќе го земев P30p, тогаш мислев дека софтверски е проблемот со енкодирање на 4к ама не бил.
bilokoj xiaomi ili meizu so snapdragon cpu vo sredna i povisoka klasa so gcam ke se izmoca na kompletnata ponuda od sve ostanato na pazarot, od ssmsung huawei shitphone i sve ostalo.
A konkretno za sliki ako parite ne se problen bate samo pixel, bez razlika koj model.
Ајде бујрум ако имаш Xiaomi да споредиме, може и ако сакаш кладба во телефоните, донеси кој сакаш xiaomi со gcam, пиши пп ако си за, а имам и слики директно да постирам од Xiaomi со Gcam vs S10 ако не сакаш да се кладиш.

Пиксел заебаа работа со последните верзии на gcam, ги крши сенките, премногу буста контраст, и нема детали, се е премногу темно. Ги поминаа и Apple и Samsung во хдр.
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Нели приметивте дека истиот пост му е во секоја тема каде има споредба и не знае друго да пише.



Sent from my Mi A1 using Tapatalk
 
A

Avenger99

Гостин
Вреди цената, најдобра е таа камера моментално на п30 про, за неа ми беше муабетот, ги моча сите други од високо. Плус самсунг со таа дупка у екран, со кој памет кретеништа го усрале цел моб.
Моча :pos: Најдобра е, се согласувам, ама во ноќни услови. Тука нема подобра. Во денски е лоша, over saturated слики, преголем контраст и агресивно изострување на слика, доаѓаат сликите со нереални бои и ко пластелин. За останатите работи не се ни споредува со Самсунгот.
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Мочаше кога искочи сега со апдејти многу поблиску се. Проблем е што P30p, сем во фотки у темница, и зум, губи во се друго, како широка камера, така во видео, хдр, бои, звук, екран, софтвер, сд карта, џек, плус е осетно поскап, а и дропа страшно фремови во 4к, значи не е се така розево - јас мислев дека ќе го средат дропот на фремови, ама не е, дропа како кинез од 150 евра - да не пуштеа апдејти Samsung ќе го земев P30p, тогаш мислев дека софтверски е проблемот со енкодирање на 4к ама не бил.


Ајде бујрум ако имаш Xiaomi да споредиме, може и ако сакаш кладба во телефоните, донеси кој сакаш xiaomi со gcam, пиши пп ако си за, а имам и слики директно да постирам од Xiaomi со Gcam vs S10 ако не сакаш да се кладиш.

Пиксел заебаа работа со последните верзии на gcam, ги крши сенките, премногу буста контраст, и нема детали, се е премногу темно. Ги поминаа и Apple и Samsung во хдр.
I tie so imaat samsunzi za 1000e turaat gcam. Togas veke nema potreba od nikakov komentar.
https://www.google.com/amp/s/www.xda-developers.com/take-better-pictures-on-the-samsung-galaxy-s10-with-a-google-camera-port/amp/
Na mojot mi max 2 za 100tina evra so sony kamera gcamot cuda pravi, so s10 ne sum pravel sporedba so s9 se tuka tuka, dokumenti i sitni raboti mojot max2 gi slika podobro od s9.
Na alix noviot meizu note 9 so sd675 48mp i 64gb memorija 4000mah veke go ima za 130e, ne znam sto drugo moze da se sporedi so toa na taa cena.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
I tie so imaat samsunzi za 1000e turaat gcam. Togas veke nema potreba od nikakov komentar.
https://www.google.com/amp/s/www.xda-developers.com/take-better-pictures-on-the-samsung-galaxy-s10-with-a-google-camera-port/amp/
Na mojot mi max 2 za 100tina evra so sony kamera gcamot cuda pravi, so s10 ne sum pravel sporedba so s9 se tuka tuka, dokumenti i sitni raboti mojot max2 gi slika podobro od s9.
Na alix noviot meizu note 9 so sd675 48mp i 64gb memorija 4000mah veke go ima za 130e, ne znam sto drugo moze da se sporedi so toa na taa cena.
Другар не си up to date, и не читаш што постираш. Исто така и s9 го има истиот апдејт, и тој ќе те направи партал.

Тие што ставале gcam т.е. твојот линк = Max Weinbach 4 months ago

Со новите апдејти кине камерата. Ќе постирам после споредба на s10 plus vs mi8 gcam hdr enhanced.

За платено добиено Xiaomi итн од секогаш биле на врвот, споредбата беше друга.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.593
Поени од реакции
38.741
Другар не си up to date, и не читаш што постираш. Исто така и s9 го има истиот апдејт, и тој ќе те направи партал.

Тие што ставале gcam т.е. твојот линк = Max Weinbach 4 months ago

Со новите апдејти кине камерата. Ќе постирам после споредба на s10 plus vs mi8 gcam hdr enhanced.

За платено добиено Xiaomi итн од секогаш биле на врвот, споредбата беше друга.
Колку и да подобриле самсунг, с10 го нема тој зум што го има п30 про и таа чистина на слика на голема дистанца.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Crops од S10 plus и Mi8 со Gcam, идентичен зум/локација. Сликите се на солидна осветленост, колку е потемно, толку поголема разлика се прави, обележани се деловите каде што е најголемата разлика. Oбрнете внимаине на улицата, далеку повеќе детали/текстура, а исто и на тревата, и се што обележав.



S10 plus Night mode,

1S10 plus.jpg


Mi 8 Gcam Night mode - HDR enhanced,

1mi 8 gcam night mode HDR enhanced.jpg
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.628
Поени од реакции
34.881
Crops од S10 plus и Mi8 со Gcam, идентичен зум/локација. Сликите се на солидна осветленост, колку е потемно, толку поголема разлика се прави, обележани се деловите каде што е најголемата разлика. Oбрнете внимаине на улицата, далеку повеќе детали/текстура, а исто и на тревата, и се што обележав.



S10 plus Night mode,

Прегледај го приврзокот 212453


Mi 8 Gcam Night mode - HDR enhanced,

Прегледај го приврзокот 212454
Не се важи, те разденило дури да ја сликнеш втората :D:brlav::cool:
 
Член од
19 февруари 2015
Мислења
1.772
Поени од реакции
2.075
Edino sto realno se primetuva e sto prvata ima filter, vtorata cista.... Definitivno ne vredi dupla cena za filter
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
mi8 e veke zastaren, i rn7 pro so 48mpx sony imx586 i gcam verojatno mnogu podobri fotki ke izvadi. Treba sporedba so mi9. Na ovie dvete fotki mi8 so night sight e daleku podobra slikata, mnogu pojse raboti se gledaat.
 
Последно уредено:

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Не се важи, те разденило дури да ја сликнеш втората :D:brlav::cool:
Во исто време се сликани, балансот на белата е разликата. Под улично светло (за магла) кое е многу топло се сликани, нити едниот нити другиот не е прецизен од аспект на температура, во живо некаде на средина на ова изгледаше.

Edino sto realno se primetuva e sto prvata ima filter, vtorata cista.... Definitivno ne vredi dupla cena za filter
Кога сликав на Mi8 му дадов 2-3 шанси, додека S10 plus од прва извади остра и слика у фокус. За дупла цена секако дека не вреди, Mi8 е убедливо најдобра камера у моментов за парите, ништо не доаѓа ни блиску. Имај у предвид дека ваква умерено ниска осветленост далеку повеќе го фаворизира Mi8 него S10 plus, во споредбите кои ги правев у вистинска темница разликата беше доста поголема. За филтер, види горниот одговор, ти и другите како луѓе кои само ја гледате сликата а не сте биле присутни во моментот кога е сликано, не можете да знаете кој телефон е поблиску до реалноста.

mi8 e veke zastaren, i rn7 pro so 48mpx sony imx586 i gcam verojatno mnogu podobri fotki ke izvadi. Treba sporedba so mi9. Na ovie dvete fotki mi8 so night sight e daleku podobra slikata, mnogu pojse raboti se gledaat.
Повторно си кажуваш некои претпоставки и теории како што знаеш секогаш.

a) Mi8 има подобра камера од Mi9, сум ги тестирал и овие 2, Mi9 нема OIS и во темница сликите се матни, значи немој да збориш на памет ако немаш информации.

b) Посочи како што имам јас обележано каде се гледа повеќе и ре-постирај ја сликата. Дај малце усул имај со тролањето, сите делови од сликата каде што е видна разлика ги имам обележано, Mi8 е матен и нема детали - најмногу можеш да приметиш на улицата, додека S10 plus без проблем ги прикажува текстурите, и не е матна.
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
moze libovite za mi9 da ne se uste dobro optimizirani, inaku ne veruvam deka 9kata so 3 kameri poslabo ke slika. Interesna rabota barem so sum primetil jas, koga ke im turis pixel experience rom na xiaomi uredite vgradenite gcam vadat mnogu podobri fotografii nego instaliranite vo miui, videata se podobri posebno zvukot i podobar e portret nacinot, a isto i night sight. probaj na mi8 turi mu pixel experience i samiot ke vidis.
ps
da, detaljite se podobri/poostri na g10, ama overall na slikata pojse od okolinata se gleda kaj mi8. vo skroz temno g10 e nula, a night sightot ko da ima volsebno stapce za osvetluvanje. :)
 
Последно уредено:
Член од
8 септември 2008
Мислења
11.834
Поени од реакции
10.147
Добро бе да како може толку да ви е битна камерата на смартфон?
Па имаш брате дслр-и и чуда ако сакаш профи слики, удавивте со камерите

Sent from my WAS-LX1 using Tapatalk
 

Kajgana Shop

На врв Bottom