Потребна ви е помош околу мобилни? Пишете тука!

Член од
10 февруари 2010
Мислења
819
Поени од реакции
290
Сакам да земам од Мобеликс самсунг с9+.

На што да внимавам при купувањето? Фолија, печат, кутија и сл.?

Може со картичка и колку даваат гаранција и дали тоа се почитува
 
Член од
20 април 2019
Мислења
20
Поени од реакции
2
Здраво дечки. Имам проблем со интернетот на телефонот. Кога пуштам 4Г (LTE) на телефонот, инаку Iphone X, после некое време снемува интернет. Покажува горе дека има интернет но не можам ништо да отворам, не е бавен туку воопшто нема. Се јавив во вип, ми рекоа да се префрлам на 3G во опциите, и да го исклучам и вклучам телефонот. Го направив тоа, се врати интернетот, но проблем е кога повторно ќе уклучам 4Г, знае некогаш да ме зафркава. Помош ако знаете нешто оти умирам со 3г, бавно е.
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.502
Поени од реакции
33.647
Здраво дечки. Имам проблем со интернетот на телефонот. Кога пуштам 4Г (LTE) на телефонот, инаку Iphone X, после некое време снемува интернет. Покажува горе дека има интернет но не можам ништо да отворам, не е бавен туку воопшто нема. Се јавив во вип, ми рекоа да се префрлам на 3G во опциите, и да го исклучам и вклучам телефонот. Го направив тоа, се врати интернетот, но проблем е кога повторно ќе уклучам 4Г, знае некогаш да ме зафркава. Помош ако знаете нешто оти умирам со 3г, бавно е.
Mene vaka mi pravese koga ke me isklucea za neplateno, i posle pustanje ne funkcionirase 4g. Ili nekad ke go pokaze ali ipak go nemase.

Se iznerviraa tamu ne znaea da go resat i mi smenija karticka. I toa go sredi.

E sea u tie 2 god 3 pati me isklucija i 3 karticki novi menjav. Usluzlivi bea i ne mi ja naplakjaa kartickata. Posle so noviot mobilen vadenje karticka i resetiranje na uredot se oporavase. :D

Idi pobaraj nova i vidi dali ke ti smeni toa tebe nesto.
 
Член од
20 април 2019
Мислења
20
Поени од реакции
2
Mene vaka mi pravese koga ke me isklucea za neplateno, i posle pustanje ne funkcionirase 4g. Ili nekad ke go pokaze ali ipak go nemase.

Se iznerviraa tamu ne znaea da go resat i mi smenija karticka. I toa go sredi.

E sea u tie 2 god 3 pati me isklucija i 3 karticki novi menjav. Usluzlivi bea i ne mi ja naplakjaa kartickata. Posle so noviot mobilen vadenje karticka i resetiranje na uredot se oporavase. :D

Idi pobaraj nova i vidi dali ke ti smeni toa tebe nesto.
Фала многу, ќе пробам.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
9 август 2011
Мислења
423
Поени од реакции
1.138
Најдобар телефон до кај 500 евра моментално?
 
Член од
3 март 2010
Мислења
633
Поени од реакции
359
dali e tocno deka kaj nas vo makedonija telefonite se treta klasa nameneti za siromasni zemji, deka sosema podobar e standardot i kvalitetot na tie za US pazar

na ebay gledam samsung telefonite samo kinezi gi prodavat, izgleda ete neptun od kaj nabavuva
 
Член од
8 септември 2008
Мислења
11.834
Поени од реакции
10.147
dali e tocno deka kaj nas vo makedonija telefonite se treta klasa nameneti za siromasni zemji, deka sosema podobar e standardot i kvalitetot na tie za US pazar

na ebay gledam samsung telefonite samo kinezi gi prodavat, izgleda ete neptun od kaj nabavuva
Не
Кај нас се истите како за цела Европа (Доколку земаш од оператор), Нептун, АМЦ, Сетек увезуваат од кај стигнат и на црно и на бело и имаат телефони наменети за, азиски пазар, афрички, источна Европа и тн

Sent from my WAS-LX1 using Tapatalk
 
Член од
3 март 2010
Мислења
633
Поени од реакции
359
Не
Кај нас се истите како за цела Европа (Доколку земаш од оператор), Нептун, АМЦ, Сетек увезуваат од кај стигнат и на црно и на бело и имаат телефони наменети за, азиски пазар, афрички, источна Европа и тн

Sent from my WAS-LX1 using Tapatalk
значи само од оператор земање телефон, а дали истото е и со компјутерите, од каде би се купил квалитетен компјутер
 
Член од
8 септември 2008
Мислења
11.834
Поени од реакции
10.147
значи само од оператор земање телефон, а дали истото е и со компјутерите, од каде би се купил квалитетен компјутер
Освен ако не земаш брендиран ПЦ како, Dell, HP, Acer исто ти се фаќа од кај земаш компоненти, гледај кој ти дава подолга гаранција
Операториве имаат телефони исклучиво наменети европски пазар, ама не значи дека овие што се во Нептун и Стетк или кај и да е друго место не ги бива, само ќе имаш проблем со апдејти и гаранција најверојатно

Sent from my WAS-LX1 using Tapatalk
 
Член од
6 јули 2018
Мислења
203
Поени од реакции
199
Телефон купен од Нептун ти е исто како телефон купен од Телеком/Вип.

Телефон купен од мобилара (особено каде имаш значително пониски цени) најчесто не е.
 
Член од
10 февруари 2010
Мислења
819
Поени од реакции
290
Телефон купен од Нептун ти е исто како телефон купен од Телеком/Вип.

Телефон купен од мобилара (особено каде имаш значително пониски цени) најчесто не е.
Па од каде увезуваат мобилариве тогаш?
Никој се нема пожалено од мобиларите.
Некако не ми е логично. Као имаат посебен погон за сиромашни земји производителите?
Има посебен погон епл за сиромашни земји?
Ако има такво, како тогаш мобеликс и ледиком влечкаат телефони најнови за рекордно кратко време?
Нема логика
 
Член од
6 јули 2018
Мислења
203
Поени од реакции
199
Па од каде увезуваат мобилариве тогаш?
Никој се нема пожалено од мобиларите.
Некако не ми е логично. Као имаат посебен погон за сиромашни земји производителите?
Има посебен погон епл за сиромашни земји?
Ако има такво, како тогаш мобеликс и ледиком влечкаат телефони најнови за рекордно кратко време?
Нема логика
Тоа што го пишав се однесува на официјалтен произвор наменет за нашиот пазар.

Тој производ не е ни подобар ни полош од тие наменети за другите пазари.

НО со тоа што е за наш пазар имаш и официјална поддршка (апдејти и сл.) и сервис кај нас.

Телефон купен во дубаи (или вметни било кој нивни сосед) има гаранција која важи во таа земја.

Некои мобилари и купуваат од други земји, не плаќаат данот/или им се враќа данок на што дополнително не плаќаат данок во нашата земја со што успеваат да постигнат значително пониска цена.

Тоа значи дека апдејт ќе добиеш кога ке се прати за таа земја.

Ако одрдени фунционалности како NFC/Радио/Фрекценција на WiFi или 4Г фреквенција и слично ако не се дозволени во таа земја, нема да ги имаш на тој телефон.

Не велам дека нешто со сигурност ќе фали ни ги следат регулативите на земјата за која се наменети.

Да не должам телефон купен во Дубаи при дефект треба да се сервисира во официјалниот сервис во Дубаи.

Кај нас ќе ти го сервисира мобиларата :)
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.281
Поени од реакции
4.689
Да не должам телефон купен во Дубаи при дефект треба да се сервисира во официјалниот сервис во Дубаи.

Кај нас ќе ти го сервисира мобиларата :)
Apple сигурно, а мислам дека и Samsung имаат worldwide гаранција, не е битно каде си го купил можеш било каде да го однесеш во официјален сервис. Пример ајфон и у мобилара да купиш можеш да видиш до кога ти е валидна гаранција од apple и да го однесеш на сервис во iStyle
 

Kajgana Shop

На врв Bottom