Потребна ви е помош околу мобилни? Пишете тука!

Член од
26 март 2014
Мислења
4
Поени од реакции
1
Ми истекува договорот, па разгледував кои телефони можам да ги земам при продолжувањето. Од тие што ги гледав се двоумам помеѓу Sony Xperia XA и Honor 9 Lite. Разликата во цената е околу 100 евра (Honor-от е поскап), па ме интересира дали вреди да го платам повеќе.
Sony-то има добра предна (8MP) и задна камера (13MP), како што гледав. И многумина ми кажаа, Sony телефоните имале доста добри камери. Тоа ме копка... Инаку, Honor-от има dual-камера (не знам што точно ова значи!?), 13MP+2MP и предната и задната. Sony има 2GB рам, другиот 3. Не дека е којзнае колку битно, али Sony-то е помал (5 инчи) (би ми одговарало повеќе „на рака“:D). Honor-от е 5.65 инчи.
Телефонот го користам воглавно за социјалните медиуми. И, сакам да има добра камера :)

Па, ваше (постручно) мислење? :D
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.514
Поени од реакции
34.557
Huawei P9 стар околу две години, се случува за време на сликање да се изгасне самиот, извесен период не се уклучува, некогаш дури ни воопшто се додека не се стави на полнач, но кога ќе почне да полни некогаш се враќа на процент приближно до оној што бил пред да се изгасне (најчесто се гаси од 40-60%), а некогаш кажува како батеријата да е 0%.
Гледам по интернет некои променуваат батерија и викаат дека им се решил проблемот, но има и такви кои промениле батерија, но проблемот го имаат сеуште.
Има ли некој тука што го имал овој проблем и дали има решение или дали сте откриле што го причинува?
 

Torte Mobile

Модератор
Член од
29 ноември 2007
Мислења
7.098
Поени од реакции
1.885
Huawei P9 стар околу две години, се случува за време на сликање да се изгасне самиот, извесен период не се уклучува, некогаш дури ни воопшто се додека не се стави на полнач, но кога ќе почне да полни некогаш се враќа на процент приближно до оној што бил пред да се изгасне (најчесто се гаси од 40-60%), а некогаш кажува како батеријата да е 0%.
Гледам по интернет некои променуваат батерија и викаат дека им се решил проблемот, но има и такви кои промениле батерија, но проблемот го имаат сеуште.
Има ли некој тука што го имал овој проблем и дали има решение или дали сте откриле што го причинува?
Личи на батерија, така прават и ајФоните
Пробај прво со формат
 
Член од
29 септември 2015
Мислења
183
Поени од реакции
50
И јас користам П9 но фала богу немам проблем

Sent from my EVA-L09 using Tapatalk
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.514
Поени од реакции
34.557
И јас користам П9 но фала богу немам проблем

Sent from my EVA-L09 using Tapatalk
Телефонот во глобала е супер, особено камерата е одлична, али ете се јави овој проблем, не дека мора да се јави, али според она што читав на интернет го има кај многу уреди. Исто и греењето е можеби најчест проблем кај овој модел.
https://forum.xda-developers.com/p9/help/camera-causing-p9-to-shutdown-t3713616
https://forums.androidcentral.com/huawei-p9-p9-plus/863135-huawei-p9-battery-goes-40-50-0-shuts-down.html
 

AAbrat

*******
Член од
28 октомври 2015
Мислења
696
Поени од реакции
1.554
Имам Самсунг С9 телефон европско производство све супер, денеска само немав батерија и го полнев цел ден по 10 минути па земи го па пак врати го на полнач.. И на на крај почна да губи контакт и сега ич не ми полни ... До што ке да е работава ?? Ич не се полни сега
 
Член од
6 април 2014
Мислења
4.930
Поени од реакции
6.094
20181116_102808.png Na mobilniot (J7 2016) mi dojde izvestuvanje za updejt na softverot od 900mb dosegasnite updejtovi bea od 100 do 250 mb ovaa nesto mi e sumlivo skoro 1gb updejt , nekoj samsung korisnik da dobil slicen updejt vo blisko vreme?
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
Ми истекува договорот, па разгледував кои телефони можам да ги земам при продолжувањето. Од тие што ги гледав се двоумам помеѓу Sony Xperia XA и Honor 9 Lite. Разликата во цената е околу 100 евра (Honor-от е поскап), па ме интересира дали вреди да го платам повеќе.
Sony-то има добра предна (8MP) и задна камера (13MP), како што гледав. И многумина ми кажаа, Sony телефоните имале доста добри камери. Тоа ме копка... Инаку, Honor-от има dual-камера (не знам што точно ова значи!?), 13MP+2MP и предната и задната. Sony има 2GB рам, другиот 3. Не дека е којзнае колку битно, али Sony-то е помал (5 инчи) (би ми одговарало повеќе „на рака“:D). Honor-от е 5.65 инчи.
Телефонот го користам воглавно за социјалните медиуми. И, сакам да има добра камера :)

Па, ваше (постручно) мислење? :D
Honor 9 Lite.[DOUBLEPOST=1542363052][/DOUBLEPOST]
Имам Самсунг С9 телефон европско производство све супер, денеска само немав батерија и го полнев цел ден по 10 минути па земи го па пак врати го на полнач.. И на на крај почна да губи контакт и сега ич не ми полни ... До што ке да е работава ?? Ич не се полни сега
Конектор за полнење или кабелчето/главата од полначот.[DOUBLEPOST=1542363111][/DOUBLEPOST]
Прегледај го приврзокот 199609 Na mobilniot (J7 2016) mi dojde izvestuvanje za updejt na softverot od 900mb dosegasnite updejtovi bea od 100 do 250 mb ovaa nesto mi e sumlivo skoro 1gb updejt , nekoj samsung korisnik da dobil slicen updejt vo blisko vreme?
Како искачаат нови верзии на софтвер така и се поголеми.[DOUBLEPOST=1542363158][/DOUBLEPOST]
А6+ 2018 или А7 2018 ?
А7 2018 нормално.[DOUBLEPOST=1542363240][/DOUBLEPOST]
Се наоѓа ли екран за Samsung Note 4 (N910) бел? Не само стаклото, туку целиот екран.
Тешко да ќе најдеш, а и да најдеш нема да биде ефтин сигурно оригиналот. А копија на Самсунг и Хуавеи никако.

Барај на пазар3/реклама5 некој што продава за делови таков ист телефон.
 
Член од
10 април 2018
Мислења
2.254
Поени од реакции
2.550
Прегледај го приврзокот 199609 Na mobilniot (J7 2016) mi dojde izvestuvanje za updejt na softverot od 900mb dosegasnite updejtovi bea od 100 do 250 mb ovaa nesto mi e sumlivo skoro 1gb updejt , nekoj samsung korisnik da dobil slicen updejt vo blisko vreme?
Батали апдејти. И Самсунг го открија дека исто како Епл со апдејти ги забавувал постарите модели на телефони.
https://www.theguardian.com/technology/2018/oct/24/apple-samsung-fined-for-slowing-down-phones

Ако ти работи се добро на телефонот не ти треба апдејт.
 
Член од
8 август 2015
Мислења
274
Поени од реакции
134
Потребна ми е помош. Како на луѓето да им се стави до знаење дека Хуавеи Никогаш неможе да биде толку добар како Самсунг и Ајпл... Со камера не се праи најдобар телефон само ...
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
Потребна ми е помош. Како на луѓето да им се стави до знаење дека Хуавеи Никогаш неможе да биде толку добар како Самсунг и Ајпл... Со камера не се праи најдобар телефон само ...
Хуавеи за година-две ќе биде врвот. А Самсунг и Епл ќе бидат позади него.
 
Член од
8 август 2015
Мислења
274
Поени од реакции
134
Хуавеи за година-две ќе биде врвот. А Самсунг и Епл ќе бидат позади него.
да ти мислиш ако Апл спие и Самсунг исто ќе прави Сега со С10 Самсунг ќе ги згази Хуавеи пак
 

Kajgana Shop

На врв Bottom