Потребна ви е помош околу мобилни? Пишете тука!

Член од
15 октомври 2017
Мислења
90
Поени од реакции
4
Најголема грешка е што не ја извадил батеријата и право во сервис плус кога го ставил на полнач го рикнал уште толку со извичникот немам средено таков квар
ако работи екранот чаре само друга плоча да се стави[DOUBLEPOST=1526919547][/DOUBLEPOST]
Не треба да се отвара нова тема за секој проблем, ти ја споив темата твоја во оваа тема за помош ... како и да е доколку ти се намокрил и слично подобро е да се однесе на сервис и да се среди, ако било ситно влага пробај на полнач, од саботата се исушило
Уште ми стој тоа дека е мокро.
 

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.830
Поени од реакции
7.574
Имам проблем со Galaxy S9, на повици преку Messenger, Viber и WhatsApp не функционира микрофонот. На обични повици нема никаков проблем, ама преку апликацииве првите секунда-две има пренос на звук, и после се губи звукот целосно.
Го рестартирав телефонот, пробав со force stop на Bixby Voice и немаше никаков ефект.
Со оглед на тоа што проблемот е само со овие апликации, претпоставувам дека е нешто софтверски зезната работата. Досега од тоа што читав освен ова ова со force stop на Bixby Voice не наидов на друго решение и видов дека доста луѓе имаат сличен проблем.
Дали има воопшто има некакво друго решение за ова или треба да се чека некој апдејт?
 

The Wild Boy

љепотан
Член од
26 декември 2017
Мислења
1.549
Поени од реакции
931
zdr ne mi treba za igrici,da bide od 5.1 do 5.5 " da ima dobra zadna i predna kamera,da ne koche itn...
realno gledam izmegju iphone 7plus i galaxy s8 inace nemam do sega koristeno ios pa neznam kako ke bide,i gledam kaj iphonite nemat slot za sd kard.

btw iam s5 duos 2 god i sum prezadovolen za toa so mi treba i so trazam ( osven prednata kamera so ima malku mp ), i ako znae nekoj neka kaze nesto za ovie Huawei, primer P20 lite ili p10
Galaxy Note 9 (Ако ти се чека); Galaxy S9+(Врв,за се го бива,и за цена); Galaxy A7/A5 2017 (и обете се топ,добри се,водоотпорни,слот и за SD картичка имаат); Galaxy J7 Pro(Евтина серија,прилично нов Android 7,звукот е топ,батерија има доста многу и камера е океј,но во споредба со сите други што ги набројав ова има најлоша камера); Galaxy A8+ 2018 ( И овој е нешо ко S8 тука негде,добро е телефончето со Infinity Display,помали рамќи)...
Моја препорака би ти било (ако имаш пари) зимај S9+,ако ти се чека уште поише и ако сакаш толку многу чекај и земи си Note 9.Еве ако ти треба повише информации за Note 9 имам јас тема направено,види и прочитај.Па после би дошло дефинитивно A8+ 2018 кој што е евтин,помал екран од S,и Note сериите нормално,по-компактнен,водоотпорен,добри спецификации,Dual Front Facing Camera,со можност за Face Unlock,USB type - c, но Stereo Audio ( Tuned by AKG ) нема. После ова иде A5/A7 2017 нешто послаби од A8/A8+ 2018,со почетен Android 6.1,водоотпорни и тие,немаат Infinity Display,нит па имаат Stereo Audio ( Tuned by AKG). J7 Pro,ти е дното од најевтината J класа,и овие телефони не се нешто јаки,не се некои специјални,и немаат толку долга поддршка ( и за софтверски апдејти,и за било што друго),добри се за некои ствари...на пример J7 Pro има 3,600 mAh батерија,а Note 8 има 3,300 mAh,S9+ има 3,500 mAh,но J7 Pro нема нит USB Type - C полнење,нит па Fast Charging,па ти и да одбереш A класа што има USB Type - C полнење,и 3,000 mAh батерија ќе биде доста доволно,а и башка со USB Type - C Fast Charging ( Бидејќи секој Samsung телефон што има USB Type - C порта за полнење е со Fast Charging) батеријата ќе ти се полни брзо.
За ајфони да не си помислил...Ајфон X е над 1,000 евра,има 2,600 (тука негде) mAh батерија,а ја што имам Samsung Galaxy J7 2016,од 200 евра (тука негде),имам 3,300 mAh батерија,и Super AMOLED дисплеј...и нормално џек за слушалки...нешто што Ајфоните веќе одамна го немаат.На Apple им требаа 4 години да стават Wireless Charging,на своите уреди...а кога Samsung уште од 2015 - та со S6 воведе Wireless Charging...ма телефони уште од 2010 - та имало со Wireless Charging. На Ајфонот дисплејот со бои не е точен,пример дури и на iPhone X ако треба да гледаш црвена боја,ќе биде приќажана по - темна ,када за разлика кај Samsung Galaxy S9 црвената боја се појавува по - светла ,т.е по - живописна. Едино кај Ајфоните што ми се свиѓа е процесорот,бидејќи тоа е ЧУДОВИШТЕ,ама се друго е срање искрено.
Сума сумару...Ако имаш пари земи си S9+,и фурај... за нешто поевтино и добро иди A8+ а ако и тоа неможеш ондак A5/A7 2017 ,или ако ни тоа неможеш ондак нема друг избор освен Galaxy J7 Pro.Дефинитивно Ајфон не,без разлика дали е 7 - ца или не...за таа цена на Ајфонот,ја 3 Xiaomi телефони ќе си земам со 3 GB Ram,64 GB меморија,Android 7.0 и одлична дупла камера што ке работи одлично.Али чим си се одлучил за Samsung,ондак ти ќажав што да зимаш...
 
Последно уредено:

The Wild Boy

љепотан
Член од
26 декември 2017
Мислења
1.549
Поени од реакции
931
Го уредив предходниот пост... иначе тоа Blackview фактички не е Ајфон,туку има теми за тоа преку системот. И ја така со Custom Rom,може да си симнам на мојот Galaxy J7 2016 - та и да го направам да изгледа буквално ко Ајфон,со системски теми,темиран до даска....само што надворешно друкше ќе изгледа али системски може.
 
Член од
14 февруари 2013
Мислења
1.708
Поени од реакции
2.036
Најголема грешка е што не ја извадил батеријата и право во сервис плус кога го ставил на полнач го рикнал уште толку со извичникот немам средено таков квар
ако работи екранот чаре само друга плоча да се стави[DOUBLEPOST=1526919547][/DOUBLEPOST]
Не треба да се отвара нова тема за секој проблем, ти ја споив темата твоја во оваа тема за помош ... како и да е доколку ти се намокрил и слично подобро е да се однесе на сервис и да се среди, ако било ситно влага пробај на полнач, од саботата се исушило
Да знам, јас ме бев дома инаку одма ќе ја извадев батеријата. Повозрасни луѓе се, не баратаат баш технологија. Работи екранот. Пиши ми во пп цена за плоча.
 

GreenRoot

^Зелен^
Член од
20 јули 2011
Мислења
2.547
Поени од реакции
2.117
каменот кога го фрла многу ми е заматен некако, на С9 е чист ко стакло
Да, не е многу чисто тоа, снимано е на облачно време без сончева светлина плус компресијата на јутуб го прави најмалце дввојно полошо него што стварно е.
Во убави услови верувам ќе извади подобри резултати, не на ниво на С9, ама сепак подобри.

EDIT: Сега видов за што збориш. Како да фалат фрејмови во тој тел, најверојатно јутуб компресијата сјебала нешто. Кога се гледа од телефон нема такво нешто.
 

krale

iFrit
Член од
30 јули 2011
Мислења
803
Поени од реакции
254
Уште ми стој тоа дека е мокро.
Стара четка за заби наквасена во чист алкохол и пробај да зачистиш конекторот долу. Остави да се суши, па по некое време можеш да пробаш на полнач.

Ако уште појавува - мора во сервис.
 
Член од
15 март 2010
Мислења
5.862
Поени од реакции
6.369
Колкави се шансите да извадам некој денар од прегазен Самсунг Ј5 , екранот сол, но од позади заштитната маска завршила работа, камерата неоштетена и внатрешноста изгледа како да не е оштетена. Значи Ј5 без екран, за делови ќе го одкупи некој ?
 

Torte Mobile

Модератор
Член од
29 ноември 2007
Мислења
7.098
Поени од реакции
1.885
Колкави се шансите да извадам некој денар од прегазен Самсунг Ј5 , екранот сол, но од позади заштитната маска завршила работа, камерата неоштетена и внатрешноста изгледа како да не е оштетена. Значи Ј5 без екран, за делови ќе го одкупи некој ?
Ако пали барем ... ти пишав ПП
 
Член од
17 септември 2012
Мислења
896
Поени од реакции
515
Здраво, што мислите што е подобро Galaxy S8 или Huawei p20?
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.904
Поени од реакции
14.596
Здраво, што мислите што е подобро Galaxy S8 или Huawei p20?
Ако ти е камерата многу битна..оди на Самсунг. Го споредував п20 смарт со еден од поефтините(а понов) самсунг, и нема шанса во однос на самсунгот. Да не правиме муабет за С9
 

Kajgana Shop

На врв Bottom