Потребна ви е помош околу мобилни? Пишете тука!

Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.904
Поени од реакции
14.595
Многу повеќе меморија кај Ми А1, вероватно и процесорот е побрз...но кај камерата нема споредба. Кој сака квалитетни слики-Самсунг(мое мислење и не би спорел око тоа)



 
A

Avenger99

Гостин
Mi A1 , нема тука мислење, ванила андроид, снапдрагон 625 и 4 гига РАМ.
 
Член од
19 февруари 2015
Мислења
1.772
Поени од реакции
2.075
осим што е посветла на ј5 не гледам нешто вау разлика, у сетингс кај камерата можеш да појачаш брајтнес ако толку ти значи
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.904
Поени од реакции
14.595
гледај ги ситните детали како рабовите на ластичината, која боја е бела акоја е ``помалку`` бела, оштрина на рабовите....

сепак ми-то има многу повеќе рам и ром...и зависи кој што бара од телефонот.

мене ми е камерата најбитна, а меморијата пошто немам ФБ, месинџер, инстаграм и слични .,...не ми е толку битна

ионака имам уште 9 гига слободни на ј5-ката. немам што да им правам
 

Torte Mobile

Модератор
Член од
29 ноември 2007
Мислења
7.098
Поени од реакции
1.885
Не се прајте слепи со сила, не ги пумпајте кинезите и мало дете ќе види дека сликата е катастрофа споредена со ниско-средна класа уред на самсунг
не купувате компјутер па најбитно да е процесор и рам
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.719
Поени од реакции
18.455
Не се прајте слепи со сила, не ги пумпајте кинезите и мало дете ќе види дека сликата е катастрофа споредена со ниско-средна класа уред на самсунг
не купувате компјутер па најбитно да е процесор и рам
Немој да им го рониш бисерот, ќе паднат болни.

Он, како целосен уред Mi A1 е подобар, за камера можеби ако се користи google апликација (бара да се разбираш) да се држи со j5, па дури и да го победи, но на сток е послаб.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.357
Поени од реакции
38.333
Немој да им го рониш бисерот, ќе паднат болни.

Он, како целосен уред Mi A1 е подобар, за камера можеби ако се користи google апликација (бара да се разбираш) да се држи со j5, па дури и да го победи, но на сток е послаб.
Шаоми наскоро ќе биде пред Самсунг, ќе видите
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.888
Шаоми наскоро ќе биде пред Самсунг, ќе видите
Vip pocna da nudi xiaomi, gotovo e so samsung,lg i ostanatite. Samo im fali redmi 4x, note 4 i novite 5 i 5plus poso imaat podobra baterija i se dosta poeftini od a1 i gotovo. Se nadevam deka nekoj i meizu ke go ubaci u igra, podobar telefon od mojov meizu m6 note za tie pari momentalno nema. Isto taka ekstra telefon e i novata zte nubia m2. Papa samsung.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.357
Поени од реакции
38.333
Vip pocna da nudi xiaomi, gotovo e so samsung,lg i ostanatite. Samo im fali redmi 4x, note 4 i novite 5 i 5plus poso imaat podobra baterija i se dosta poeftini od a1 i gotovo. Se nadevam deka nekoj i meizu ke go ubaci u igra, podobar telefon od mojov meizu m6 note za tie pari momentalno nema. Isto taka ekstra telefon e i novata zte nubia m2. Papa samsung.
Спаваш ли мирно @Psyside , твојот самсунг иде папа.
 
A

Avenger99

Гостин
Готово сеа, чим ВИП почна да го нуди Шајоми, крај со Самсунг, пропаѓа.
 

Torte Mobile

Модератор
Член од
29 ноември 2007
Мислења
7.098
Поени од реакции
1.885
Да исконтактира некој со самсунг дека е готов? мене ми е жал да им соопштам
на ејпл треба да им кажеме папа или уште не?
 
Член од
14 февруари 2013
Мислења
579
Поени од реакции
698
Во ред е дека има добри кинески уреди... не викам не. Xiaomi е стварно топ телефон и не е лош.
Дури и јас користам Xiaomi како втор уред.
Ама да ставате Xiaomi, Lenovo, ZTE, Oppo и што ли уште не во иста реченица со Samsung или IPhone е тотално лудило. Греота е.
Не се зафркавајте...не идете со глава во ѕид....не си давајте „автогол“.

Како прво кога ќе го фатиш телефонот, разликата уште од старт се гледа по изработката на уредот, материјалите и дизајнот. Не мора да го расклопуваш уредот за да воочиш.
Samsung уредите имаат премиум изработка, дизајн и доста квалитетни материјали на кои ни една останата компанија во светот не може да парира (освен Apple).
Samsung користи технологии на изработка и тест фази за смартфони, за кои некои компании сеуште немаат ни слушнато.
Дисплејот на Samsung-от е моментално најдобриот дисплеј во светот.
Затоа што толку се добри, Samsung ги изработува дури и OLED дисплеите за IPhone.
Нема подобар дисплеј од оној на Samsung, не постои!
Кога некоја од тие кинески компании ќе извади некој подобар дисплеј од оној на Samsung...вртете ми :pos:

Процесорите на Samsung се тип-топ, исто како и останатиот хардвер на Samsung телефоните.
Немам забелешка апсолутно за ништо. Се си е квалитетно и моќно до максимум.
Секој процесор работи различно. Сите збореа дека на Huawei P10 Plus Kirin процесорот бил побрз од оној на S8....па во пракса се докажа спротивното :D
Софтверски телефоните на Samsung работат 1000% подобро од било кој друг уред кој користи Android. Да не ги спомнувам редовните апдејти и Customer Care...

Dual Pixel камерата.... Најдобра е, и е без конкуренција.
Камерата е апсолутен лидер во смартфон технологијата и главен заштитен знак на Samsung, исто како и дисплеите.
Предната камера исто така....
Да скратам....греота е да споредувам било каква камера на некој таков кинески телефон со Samsung.
Тука има многу разлика....сензори, бленда, камера-технологии, опции итн.
На пример, телефон како MI MIX 2, не може да парира ни на Samsung S5, а камо ли пак на Galaxy S6/S7/S8/S9 во поглед на камерата. Да не зборувам во Low Light што слика како Galaxy S2 па кога ќе насликаш предмет, не можеш да препознаеш за што предмет се работи од што е нејасна сликата....:pos:
Video Quality - тежок просек. Нешто налик на Alcatel.
Значи кој разбира смартфон фотографија и видео знае што зборам. Камерата на Samsung се приспособува на сите можни услови и секогаш вади квалитетна фотографија (дури и на AUTO).
+ Да земеш мануелно да наместиш сетинзи....тоa ќе биде....:свиркам:
Да не гo спомнувам и IP68 сертификатот, системот за ладење, Always on Display-от итн. Сите тие минијатурни карактеристики се исто така голем + за комплетирање на севкупниот квалитет. Како еден вид финеса му доаѓа.

Да повторам, генерално Samsung е НАЈКОМПЛЕТЕН телефон во светот....и хардверски и софтверски.
И не сум die hard fan, туку тоа е веќе докажано во светот, а тој што не го разбира, или е тврдоглав и хејта од инает, или нема пари да си купи Samsung/IPhone, или не е доволно информиран и треба да чита и гледа повеќе....;)

Голема предност е што Samsung вади и MId-range телефони, кои се 3 класи подобри во однос на Mid - Range телефоните кои ги пласира конкуренцијата така да....со ова мислам дека се треба да е јасно. :cool:

Зошто цената на Samsung е поголема од другите телефони???
Епа квалитетот се плаќа на секое поле. Тоа да ви биде јасно. Без оглед дали се работи за смартфон, апарат, бела техника исл.
Телевизор од 100.000ден. не е исто со телевизор од 10.000ден. , телефон од 40.000ден, не е исто со телефон од 30.000ден. Значи постои разлика во квалитетот....

Google сакаше да го бутне Samsung и приложи телефон - Google Pixel од 1000евра. (не го продаваа баш евтино).
Ама има разлика, затоа што Pixel-от е квалитет на свој начин.

Кинезиве ставаат 500 евра цена на MIX 2, а Galaxy S7 e веќе 23.000ден. а е 100 пати подобар од MIX-от. Од друга страна, Galaxy S8 e 40.000ден. ама MIX-от е ем подобар, ем за поевтино можеш да го купиш од Galaxy s8 :pos:
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom