Потребна ви е помош околу мобилни? Пишете тука!

Член од
7 октомври 2008
Мислења
190
Поени од реакции
155
јас имам еден мобилен кодиран на Вип, ама мала вредност е и не сакам да давам пари за декодирање. Прочитав дека во Хрватска ВИП хр бесплатно ги декодира по истек на обврската. Дадов барање, ама веднаш ми напомнаа дека тука нема таква обврска, не сме биле ние Хрватска... еве месец дена чекам, ама најдов друг телефон. Работата е до нашите надлежни, многу ги титраат мобилните оператори. Комисијата за конкурентност и таа за заштита на потрошувачите се гола вода, не знаат зошто земаат плата... а и не може веќе да им се јавиш, им ги укинаа телефоните ( кога звониш на контакт телефонот вика непостоечки број !!)
Ако куцнеш на Гоогле антимонополска управа или комисија, ќе добиеш 20-на линка, ама воглавном од Србија... таму таа комисија работи и затоа имаат конкуренција и многу подобри понуди. По спојувањето на Оне и Вип ( и Тмобил има корист) нас не вратија 10 години назад
По истекот на договорот пратив порака во Т-мобиле со имеи бројот на телефонот и тие веднаш ми испратија број за декодирање. Само пренесувам позитивно искуство со Т-мобиле.
Што се однесува до комисијата, немам зборови. Ама треба да се реагира и да се најде начин како и каде. Дали има можност за жалба од работата на комисијата?
 
Член од
12 март 2009
Мислења
15.326
Поени од реакции
10.079
По истекот на договорот пратив порака во Т-мобиле со имеи бројот на телефонот и тие веднаш ми испратија број за декодирање. Само пренесувам позитивно искуство со Т-мобиле.
Што се однесува до комисијата, немам зборови. Ама треба да се реагира и да се најде начин како и каде. Дали има можност за жалба од работата на комисијата?
сега зборев со комисија за заштита на конкурентноста... тие го одобриле спојувањето на Вип и Оне под услов Вип да ги задржи пакетите од пред спојувањето, но таа обврска не важела за ОНЕ, кој неодамна укина дузина пакети... а Вип предходно ги укина пакетите... значи проста измама...
 

Jax Rebel

Navajo Rider
Член од
6 јули 2008
Мислења
5.141
Поени од реакции
1.856
Имам некој бонус во т-мобиле од 4к, па ќе го искористам сега предновогодишно за телефон.
Се мислам помеѓу следните 2 модели (двата се по 4990):
LG Spirit 4G LTE: http://telekom.mk/phonedetails_delovni.nspx?phoneid=18816
Huawei Y6: http://telekom.mk/phonedetails_delovni.nspx?phoneid=21081

Според спецификации се тука некаде. Ги имате користено некој од моделите за впечаток?
 
Член од
6 септември 2007
Мислења
6.531
Поени од реакции
4.895
Има некој Ј5 или Ј7 да каже нешто задоволен ова она?
 
Член од
19 март 2011
Мислења
55
Поени од реакции
11
Помош..Имам проблем со таблет Lenovo a1000..таблетот ми стоеше повеќе време исклучен,сега кога го уклучив ми ја покажува оваа порака:Unfortunately,the process com.android.phone has stopped.
цело време кликам ок и повторно ми се покажува.Ако постои решение за ова ве молам помогнете..фала 12319411_10206929538590054_1576424378_n.jpg
 
Т

Триптико

Гостин
Помош..Имам проблем со таблет Lenovo a1000..таблетот ми стоеше повеќе време исклучен,сега кога го уклучив ми ја покажува оваа порака:Unfortunately,the process com.android.phone has stopped.
цело време кликам ок и повторно ми се покажува.Ако постои решение за ова ве молам помогнете..фалаПрегледај го приврзокот 133838
Отвори settings и во apps најди каде е telephone или phone. Force close, clear data и рестартирај. Би требало да помогне.

А и која будала става phone на таблет што не е gsm?
 
Член од
1 март 2010
Мислења
6.584
Поени од реакции
11.235
Имам Леново A319.

Веќе вторпат на reboot ми се случува да закочи при воведната слика, вака нешто


Минатиот пат сам чепкав низ factory reset опциите ама не направив ништо и морав да го пратам на сервис во Скопје. Сега не сакам да го праќам и да бидам недела дена без телефонот. Претпоставувам дека треба да се преинсталира Андроидот, нешто слично на преинсталирање на Виндоус. Можам сам тоа да го направам, и како ?[DOUBLEPOST=1448847499][/DOUBLEPOST]Немам ништо чепкано ни хардверски ни софтверски во телефонот, само даунлоуд на најосновните апликации.
 
Последно уредено:
Член од
26 август 2008
Мислења
131
Поени од реакции
23
Порачивме од алиекспрес телефон Irulu U2 и после една недела се јави следниот проблем, на телефонот се инсталират апликации што после не се бришат, излегуват нешто како pop up ads од апликациите, па после минута се рестартира, кочи при користењето и апликациите што се инсталираат не се бришат , нема unninstal туку force stop samo...секој совет е добредојден... фала однапред..

Sent from my SM-N910F using Tapatalk
 
G

Goldie

Гостин
Што телефон (со добра камера тоа ми е најбитно) на старо кај нас може да се најде до 200 евра ? Ај тие што повеќе се разбирате предложете ми што да барам по огласиве.
 
Член од
28 јули 2014
Мислења
66
Поени од реакции
13
Што телефон (со добра камера тоа ми е најбитно) на старо кај нас може да се најде до 200 евра ? Ај тие што повеќе се разбирате предложете ми што да барам по огласиве.
LG G2?


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
26 август 2008
Мислења
131
Поени од реакции
23
Порачивме од алиекспрес телефон Irulu U2 и после една недела се јави следниот проблем, на телефонот се инсталират апликации што после не се бришат, излегуват нешто како pop up ads од апликациите, па после минута се рестартира, кочи при користењето и апликациите што се инсталираат не се бришат , нема unninstal туку force stop samo...секој совет е добредојден... фала однапред..

Sent from my SM-N910F using Tapatalk
Помош некој??

Sent from my SM-N910F using Tapatalk
 
Член од
29 декември 2011
Мислења
2.978
Поени од реакции
2.435
Што телефон (со добра камера тоа ми е најбитно) на старо кај нас може да се најде до 200 евра ? Ај тие што повеќе се разбирате предложете ми што да барам по огласиве.
G3 со доплата мала ако најдеш половен, ајфон 5ка, G2, Galaxy (4/5) некаков...
 
На врв Bottom