Потребна ви е помош околу мобилни? Пишете тука!

аллександар

Вечно ненаспан
Член од
5 мај 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
2.522
дечки ај мала помош... - телефонот што пекав за него месец дена го земав конечно ( да се пофалам прво ) е сега... на само уклучување се апдејтира на лолипоп 5ка и се е у реду... после некое време ми побара апдејт од LG и откако заврши тој апдејт ми се сменија оние home buttons:. наместо нормалните стандардни ко на андроид што си се како на следнава слика:



а сакам да си ги вратам стандардните нормални како што се на следната слика




како да ги вратам стариве дајте некое чаре
 
Член од
13 јули 2010
Мислења
1.082
Поени од реакции
447
колку кошта отприлика sony xperia E1 екранот не се пали оштетен од вода да се поправи ?
 
D

Deleted member 19276

Гостин
Здраво дечки имам мал проблем со Lenov A536 кога ќе се испразни батеријата до 49/48% цело време стој на тие посто или многу споро паѓаат и туп ќе се изгаси телефонот а ако го рестартирам телефонот кога ќе дојде на тие посто после ќе си покаже точно како да го решам овој проблем.
 
Член од
25 јануари 2013
Мислења
202
Поени од реакции
94
^
Никако,нема лек за тоа.
Или е
Утната е "равенката" за пресметка на батеријата при компајлинг на фирмверот
Или е зезнат контролерот на батеријата.

Пробај некоја апликација за калибрација на батерија од плеј стор,мада не верувам дека ќе помогне

Или

Пробај инсталирај некоја апликација од плеј стор како gsam battery monitor,и користи проценти од апликацијата,ако и кај таа апликација истото се случува тогаш нема никакво чаре.

Sent from my TCL S720 using Tapatalk
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
7.502
Поени од реакции
6.128
Пишав во темата за ајфони но бидејќи оваа тема е поактивна нека стои и овде. :)

Значи вака. Имам iphone 4, во последниот месец ме зајбава нешто. Почна да ми се исклучува скоро секој ден и потоа кога го вклучувам не ми ја чита сим картичката. А кога ми се јавуват во мегувреме покажува кај тој што ми се јавува дека ми звони телефонот.
Потоа го апдејтирав софтверот и околу цела недела немаше проблем, си помислив дека било до тоа но ете денес повторно истото.

Ако некој го имал истиот проблем и знае за што се работи молам да помогне. :)
 
D

Deleted member 19276

Гостин
^
Никако,нема лек за тоа.
Или е
Утната е "равенката" за пресметка на батеријата при компајлинг на фирмверот
Или е зезнат контролерот на батеријата.

Пробај некоја апликација за калибрација на батерија од плеј стор,мада не верувам дека ќе помогне

Или

Пробај инсталирај некоја апликација од плеј стор како gsam battery monitor,и користи проценти од апликацијата,ако и кај таа апликација истото се случува тогаш нема никакво чаре.

Sent from my TCL S720 using Tapatalk
Пробав со друга апп и е исто е сега ќе пробам со калибрација и ако не ресет зашо два пати правев уп на фурм ако не на сервис под гаранција е шо викаш ти
 
Член од
25 јануари 2013
Мислења
202
Поени од реакции
94
Ја викам сервис или ако има MIUI custom Rom за тој модел,флешни му MIUI па пробај ,ако и на MIUI е исто тогаш нема чаре.

Sent from my TCL S720 using Tapatalk
 
D

Deleted member 19276

Гостин
Ја викам сервис или ако има MIUI custom Rom за тој модел,флешни му MIUI па пробај ,ако и на MIUI е исто тогаш нема чаре.



Sent from my TCL S720 using Tapatalk
Да ама незнам да флешувам и незнам ако излезе лоли за него да го почекам иначе му направив кали на батеријата и му направив фак.рес. и сега за сега нормално се празни од сабајле до сеа е 30% потрошена така да имам уште некој 20% па да видиме дали ќе заглави
 
Член од
25 јануари 2013
Мислења
202
Поени од реакции
94
Епа ќе седнеш ќе читаш како се рутира,како се флешува кастм рекавери и како се флешуваат кастм ромови преку кастм рекавери и ќе се научиш.

Лолипоп за тој телефон не очекувај,тоа е ефтина буџет-класа за која ретко или воопшто не излегуваат апдејти.

За тој телефон е спас само кастм ром доколку има кастм ромови за тој модел, ништо друго не го спасува.

Sent from my TCL S720 using Tapatalk
 
D

Deleted member 19276

Гостин
Епа ќе седнеш ќе читаш како се рутира,како се флешува кастм рекавери и како се флешуваат кастм ромови преку кастм рекавери и ќе се научиш.

Лолипоп за тој телефон не очекувај,тоа е ефтина буџет-класа за која ретко или воопшто не излегуваат апдејти.

За тој телефон е спас само кастм ром доколку има кастм ромови за тој модел, ништо друго не го спасува.

Sent from my TCL S720 using Tapatalk
За телефонов до сега за за 2 месеци имаше 3 апдејти а ќе го носам на сервис под гаранција е
 

Bojan Van Buuren

Колектор
Член од
11 април 2008
Мислења
8.394
Поени од реакции
12.058
Колку обично држи батеријата на Idol 2 ?
Нормално ли е да треба да се полни 2 пати дневно ?
 
Член од
4 мај 2014
Мислења
322
Поени од реакции
35
Колку обично држи батеријата на Idol 2 ?
Нормално ли е да треба да се полни 2 пати дневно ?
Објасни се убаво што правиш нанего колку време седиш неможе ако не го чепкаш да го полниш 2 пати у дента :D
 
Член од
25 јануари 2013
Мислења
202
Поени од реакции
94
Колку обично држи батеријата на Idol 2 ?
Нормално ли е да треба да се полни 2 пати дневно ?
Во settings во battery ,ќе најдеш screen.
Ако во screen имаш бар 3-4 часа при нормално користење,тохае се ОК.
Доколку играш игри,или гледаш интензивно Видео и доколку ти е брајтнесот над 65%,можно е да треба да го полниш 2 пати дневно.
При играње захтевни 3Д игри ,батеријата би ти држела околу 2 и пол часа,при гледање видео со брајтнес над 65% околу 3 и пол часа.

При нормално користење:сурфање ,читање,viber итн тој телефон би извадил околу 4 часа screen on и околу 24 часа stand by.

Sent from my TCL S720 using Tapatalk
 

Kajgana Shop

На врв Bottom