Потребна ви е помош околу мобилни? Пишете тука!

zocc

911
Член од
9 мај 2011
Мислења
2.912
Поени од реакции
1.678
Добро,а сигурен ли си за ова бесплатен google maps.Мене всушност ми треба да биде без интернет.Јас колку што знам гуглов ми зема секогаш интернет кога ќе ја барам локацијата.

Не сум во тек со работиве,но доколку сега google мапите се бесплатни може тоа на стариов телефон да си го направам.Станува збор за самсунг S5230 star.Доколку може нема да го менувам.
Вака, ке ja симнеш 5.7.0 верзијата Google maps, ке одиш во more и стисни Labs, таму ке видиш download map area - штиклирај го. Врати се назад на мапата и каде сакаш на истата придржи со прстот додека не се појави мало прозорче со адреса или слично, кликни на него и ке ти се отвори мени на кое ке го најдеш download map area, стисни на него и ке почне да ја даунлодира мапата 15 Км во радиус зависно која локација пред тоа си ја одбрал. Повтори ги овие чекори за која и да е друга локација. Потоа изгаси го интернетот на телефонот и ке видиш дека работи. Се надевам дека се разбравме, не како во темата за велосипедите. :) Ај пробај па кажи што си направил.

P. S. :facepalm: Сега прочитав за кој телефон збориш, мислам дека 5230 Star нема GPS рисивер или се лажам ?? Ако нема не може да користиш GPS локација без интернет а и изгледа нема ни OS па мислам дека нема Google maps за него. Мој совет, ако можеш смени го и земи си smartphone. Ако веке размислуваш за Nokia, гледај да биде Lumia т.е WP7 телефон, ако не, имаш голем избор на андроид телефони. Symbian телефон никако, зошто Nokia ке го гасат тој OS и нема да се развива понатаму. ;)
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
310
Поени од реакции
101
Вака, ке ja симнеш 5.7.0 верзијата Google maps, ке одиш во more и стисни Labs, таму ке видиш download map area - штиклирај го. Врати се назад на мапата и каде сакаш на истата придржи со прстот додека не се појави мало прозорче со адреса или слично, кликни на него и ке ти се отвори мени на кое ке го најдеш download map area, стисни на него и ке почне да ја даунлодира мапата 15 Км во радиус зависно која локација пред тоа си ја одбрал. Повтори ги овие чекори за која и да е друга локација. Потоа изгаси го интернетот на телефонот и ке видиш дека работи. Се надевам дека се разбравме, не како во темата за велосипедите. :) Ај пробај па кажи што си направил.

P. S. :facepalm: Сега прочитав за кој телефон збориш, мислам дека 5230 Star нема GPS рисивер или се лажам ?? Ако нема не може да користиш GPS локација без интернет а и изгледа нема ни OS па мислам дека нема Google maps за него. Мој совет, ако можеш смени го и земи си smartphone. Ако веке размислуваш за Nokia, гледај да биде Lumia т.е WP7 телефон, ако не, имаш голем избор на андроид телефони. Symbian телефон никако, зошто Nokia ке го гасат тој OS и нема да се развива понатаму. ;)
Изгледа нема О.С.не знам,не се разбирам толку.Знам дека има инсталирано google maps апликација на телефонот,ама и дека бара секогаш интернет за пронаоѓање локација.Е сега незнам дали би можело да се помине без интернет.Доколку се помине ќе ми дојде супер,бидејќи и онака кога би купувал друг телефон за ништо друго не би го користел.

Добро а веќе кога сме кај андроидот,дали има гугл мапс без да зема интернет.Гледам има некои евтини таблети по 4000-5000 денари,а имаат и убави екрани.Дали и колку се добри?А за одговоров погоре ти благодарам.
 

zocc

911
Член од
9 мај 2011
Мислења
2.912
Поени од реакции
1.678
Изгледа нема О.С.не знам,не се разбирам толку.Знам дека има инсталирано google maps апликација на телефонот,ама и дека бара секогаш интернет за пронаоѓање локација.Е сега незнам дали би можело да се помине без интернет.Доколку се помине ќе ми дојде супер,бидејќи и онака кога би купувал друг телефон за ништо друго не би го користел.

Добро а веќе кога сме кај андроидот,дали има гугл мапс без да зема интернет.Гледам има некои евтини таблети по 4000-5000 денари,а имаат и убави екрани.Дали и колку се добри?А за одговоров погоре ти благодарам.
Нема OS сигурно, нема ни GPS рисивер, затоа секогаш ти бара интернет за локација. Значи нема друг начин за навигација освен со интернет врска. Кај андроидот може да го користиш Google maps без интернет на начинот што ти го пишав погоре. Тие евтини таблети што ги спомна претежно се кинески, некои се фалат од нив, некои не. Така да како ке ти се погоди. Добрите (бренд) таблети се дижат со цена од некаде 250 еур па нагоре или евентуално ако начекаш некој на старо за поевтино. За брзо време треба да искочат и првите Windows 8 таблети, па не е лошо да причекаш малку, чисто да ги споредиш цените со андроид. :)
 

Magde.

Модератор
Член од
13 септември 2007
Мислења
5.692
Поени од реакции
3.941
Не знам дали прашувам на правилна тема, али знам дека многу од дечките шо имаат мобилари ја гледаат темава, а и прашањево е до нив:
Дали некој знае каде можам да најдам заштитна фолија за екран за LG Optimus GT540, која е цената и дали се продаваат по парче или по неколку?
 

Torte Mobile

Модератор
Член од
29 ноември 2007
Мислења
7.034
Поени од реакции
1.853
Не знам дали прашувам на правилна тема, али знам дека многу од дечките шо имаат мобилари ја гледаат темава, а и прашањево е до нив:
Дали некој знае каде можам да најдам заштитна фолија за екран за LG Optimus GT540, која е цената и дали се продаваат по парче или по неколку?
Имаш пп од мене
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
310
Поени од реакции
101
Нема OS сигурно, нема ни GPS рисивер, затоа секогаш ти бара интернет за локација. Значи нема друг начин за навигација освен со интернет врска. Кај андроидот може да го користиш Google maps без интернет на начинот што ти го пишав погоре. Тие евтини таблети што ги спомна претежно се кинески, некои се фалат од нив, некои не. Така да како ке ти се погоди. Добрите (бренд) таблети се дижат со цена од некаде 250 еур па нагоре или евентуално ако начекаш некој на старо за поевтино. За брзо време треба да искочат и првите Windows 8 таблети, па не е лошо да причекаш малку, чисто да ги споредиш цените со андроид. :)
Фала ти брат за помошта.Деновиве ќе гледам да земам мобилен иако малку кус сум со пари,но претпоставувам доколку испадне се о.к ќе се подновам со една х10.Фала уште еднаш многу

Туку дали има некоја промоција за ваков или сличен телефон во вип на постпејд или припејд.Претплата да биде до 400-500 денари месечно
 

Torte Mobile

Модератор
Член од
29 ноември 2007
Мислења
7.034
Поени од реакции
1.853
Фала ти брат за помошта.Деновиве ќе гледам да земам мобилен иако малку кус сум со пари,но претпоставувам доколку испадне се о.к ќе се подновам со една х10.Фала уште еднаш многу
Ќе се усреќиш со X10, не зезај види некој друг
 
Член од
25 октомври 2008
Мислења
526
Поени од реакции
74
Можеби ја згрешив темава но незнаев кај да пишам. Што мислите дали можам да му земам барем 2000 ден на Alcatel OT-806 користен е 3 месеци.
 

zocc

911
Член од
9 мај 2011
Мислења
2.912
Поени од реакции
1.678
Фала ти брат за помошта.Деновиве ќе гледам да земам мобилен иако малку кус сум со пари,но претпоставувам доколку испадне се о.к ќе се подновам со една х10.Фала уште еднаш многу

Туку дали има некоја промоција за ваков или сличен телефон во вип на постпејд или припејд.Претплата да биде до 400-500 денари месечно
Да точно, како што пиша Torte, немој да земаш Х10, не го бива и многу заебанции има со него. Ѕирни некој друг, на пр. Galaxy S, Desire S итн. па и на старо да е ама гледај да е сочуван. :)
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.286
Поени од реакции
3.782
И еден мој другар имаше проблем и си купи нова ама не оригинална за 350ден. или види нешто да не ти е отворено што троши мн батерија
Знаеш ли дека неоригиналната батерија може да му наштети на телефонот? :)
Преферирајте да купувате оригинални батерии.
--- надополнето: 10 февруари 2012 во 11:19 ---
Можеби ја згрешив темава но незнаев кај да пишам. Што мислите дали можам да му земам барем 2000 ден на Alcatel OT-806 користен е 3 месеци.
Па би требало да му извадиш 2.000 доколку е добро сочуван. Иначе нови се по 5-6.000 денари.
 

Torte Mobile

Модератор
Член од
29 ноември 2007
Мислења
7.034
Поени од реакции
1.853
Знаеш ли дека неоригиналната батерија може да му наштети на телефонот? :)
Преферирајте да купувате оригинални батерии.
--- надополнето: 10 февруари 2012 во 11:19 ---


Па би требало да му извадиш 2.000 доколку е добро сочуван. Иначе нови се по 5-6.000 денари.
Ни за едното ни другото не си во право, што може да му наштети батеријата? ти би купил оргинална нокиа батерија? цените се од 2000 до 3000 па и повеќе, тоа е скоро колку цел телефон

алкателот половен макс 2000 мада има и нови што ги земале од оператор што ги продаваат и по 3000 ганц со гаранција нови, ПРЕмногу ги има алкателите на пазарот кај нас
 

rossonerka

too good to be true
Член од
8 октомври 2007
Мислења
6.081
Поени од реакции
885
Го има во Македонија во продажба Аlcatel ONE TOUCH 918D?


Го бива ли?
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.286
Поени од реакции
3.782
Ни за едното ни другото не си во право, што може да му наштети батеријата? ти би купил оргинална нокиа батерија? цените се од 2000 до 3000 па и повеќе, тоа е скоро колку цел телефон

алкателот половен макс 2000 мада има и нови што ги земале од оператор што ги продаваат и по 3000 ганц со гаранција нови, ПРЕмногу ги има алкателите на пазарот кај нас
Добро тоа за Алкателот до некаде во право си. Јас му реков доколку е добро сочуван, без гребаници и сл. би одел таа цена. Ете нека види на пазар3 колку ги продаваат. А за таа цена што ми ја кажа за Нокиа батерија нема врска. Остај ги Нокиа или операториве што дигаат такви цени, демек само кај нив се оригинални. Има оригинални и поефтини и по другиве приватни мобилари.
 
Член од
25 октомври 2008
Мислења
526
Поени од реакции
74
Добро тоа за Алкателот до некаде во право си. Јас му реков доколку е добро сочуван, без гребаници и сл. би одел таа цена. Ете нека види на пазар3 колку ги продаваат. А за таа цена што ми ја кажа за Нокиа батерија нема врска. Остај ги Нокиа или операториве што дигаат такви цени, демек само кај нив се оригинални. Има оригинални и поефтини и по другиве приватни мобилари.

Да добро е сочуван не е ниту еднаш паднат. Причината заради која што го продавам е тоа што сакам да купам
Sony Ericsson Xperia X8.
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.286
Поени од реакции
3.782
Да добро е сочуван не е ниту еднаш паднат. Причината заради која што го продавам е тоа што сакам да купам
Sony Ericsson Xperia X8.
Sony Ericsson X8 е веќе застарен малце. Ти препорачувам Samsung Galaxy Ace или HTC Desire S.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom