Потребна ви е помош околу мобилни? Пишете тука!

S

ski

Гостин
Зависник сум на miui,не знам дали ке се адаптирам на мобилен од друга марка без miui apps/опции...
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.888
Зависник сум на miui,не знам дали ке се адаптирам на мобилен од друга марка без miui apps/опции...
So se tie opcii i apps bogati. Udav od spam i reklami. I da imas nekoj xiaomi odma mu turas pixel experience, lineage, aosp ili rr, nema valda da se ebavas so toa bloatware.
 
S

ski

Гостин
So se tie opcii i apps bogati. Udav od spam i reklami. I da imas nekoj xiaomi odma mu turas pixel experience, lineage, aosp ili rr, nema valda da se ebavas so kineski bloatware.
Најеројатно си користел тел со кинески или неофицијален миуи од реселер тие имаат блотвер и реклами.
Кај мене ниту bloatware имало на ми мах1/2, редми сериите3/4/5/6 глобална верзија ниту реклами имало,зависи од регион како ти е подесено најверојатно.
миуи има корисни ствари како ап лок,ми секурити,секонд спејс итн.
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.888
Најеројатно си користел тел со кинески или неофицијален миуи од реселер тие имаат блотвер и реклами.
Кај мене ниту bloatware имало на ми мах1/2, редми сериите3/4/5/6 глобална верзија ниту реклами имало,зависи од регион како ти е подесено најверојатно.
миуи има корисни ствари како ап лок,ми секурити,секонд спејс итн.
Site miui stock i global i china romovi spiuniraat spamuvaat i trosat internet. Ne sum videl niso pametno i upotreblivo u miui romovite so bi me pritegnalo. Treba da se pokakas dodeka go nastavis da raboti ko so treba, notifikacii autostart i slicni gluposti. Kaj pixel experience i rr npr sve raboti od prva.
Uste na start koga ke gi vidam toa dosadnite notifikacii za system update bez moznost da se iskluci bez root i poseg u build propot ebate toa miuito.
 
Член од
10 април 2018
Мислења
2.254
Поени од реакции
2.550
Zdravo sakav da ve prasam imam huawei p10 i iskaca no service znaci nema signal go restartiram sepak ne raboti da ve prasam dali nekoj e informiran
a wifi ima li? oti ist chip e, ako ima wifi znaci ok e.
mozno imei da e izbrisano ako si flesuval sam softver. proveri dali ima wifi i imei.
 
S

ski

Гостин
Site miui stock i global i china romovi spiuniraat spamuvaat i trosat internet. Ne sum videl niso pametno i upotreblivo u miui romovite so bi me pritegnalo. Treba da se pokakas dodeka go nastavis da raboti ko so treba, notifikacii autostart i slicni gluposti. Kaj pixel experience i rr npr sve raboti od prva.
Uste koga ke gi vidam toa dosadnite notifikacii za sistem update bez moznost da se iskluci bez root i poseg u build propot ebate miuito.
Твоето искуство со реселерски фејк ром не е меродавно,да имаше некое познавање од технологија/софтвер ке знаеше дека скоро сите 'шпиунираат' и апликации и андроид и други платформи.
миуи трошел интернет...:facepalm:
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.888
Твоето искуство со реселерски фејк ром не е меродавно,да имаше некое познавање од технологија ке знаеше дека скоро сите 'шпиунираат' и апликации и андроид и други платформи.
миуи трошел интернет...:facepalm:
Kakov be reselerski rom, sve flesuvano original i global i china ( i xiaomi eu preku twrp). sve e isto sranje.
pogledni si u opcii kolku i kako programite ti trosat data, nonstop spiunira skoro sekoj app od miui. ama aj, ti si znaes najdobro.
 
Член од
22 јули 2019
Мислења
14
Поени од реакции
0
a wifi ima li? oti ist chip e, ako ima wifi znaci ok e.
mozno imei da e izbrisano ako si flesuval sam softver. proveri dali ima wifi i imei.
Wifi ima
Автоматски споено мислење:

a wifi ima li? oti ist chip e, ako ima wifi znaci ok e.
mozno imei da e izbrisano ako si flesuval sam softver. proveri dali ima wifi i imei.
Mozno e da e prb neso so ova IMEI aj brat ako mozes objasnimi so treba
 
Последно уредено:
Член од
7 јули 2019
Мислења
40
Поени од реакции
4
Имам проблем со ZTE Blade A452 од како ја извадив мемориската картичка од него кога сликам ги зачувува сликите ама никако не ги отвара кога одам у галери нема ни една слика а у фајл менаџер има папка 200 мб и кога отворам покажува дека нема слики
 
Член од
13 јуни 2009
Мислења
1.227
Поени од реакции
743
Кој телефон флагшип .губи на вредност најмалку.пример купувам една година постар телефон iphone xr ili note 9 колку ќе можи да ги продадам по една год .и да земам друг модел другата колку губам годишно.пример ги земам 30 па следната година доплатувам 10 и имам понов модел увек.или еден телефон од 40 па смена по 2 год .на колку време ги менувате телефоните и колку му се намалува цената на најскапиот флагшип тел по една год проценти.
 
Член од
6 јули 2018
Мислења
203
Поени од реакции
199
Прикачи додаток
Кој телефон флагшип .губи на вредност најмалку.пример купувам една година постар телефон iphone xr ili note 9 колку ќе можи да ги продадам по една год .и да земам друг модел другата колку губам годишно.пример ги земам 30 па следната година доплатувам 10 и имам понов модел увек.или еден телефон од 40 па смена по 2 год .на колку време ги менувате телефоните и колку му се намалува цената на најскапиот флагшип тел по една год проценти.
цена држи ајфон и никој друг.

ама затоа е и најкап како никој друг :)

што и да земиш за 30к нема да можиш да го продајш за 20 па да доплатиш уште 10 и да го земиш новиот модел.

ако најважна ти е математиката тогаш земаш флегшип и го користиш повеќе и од 3 години по што го подаруваш на близок :)
 
Член од
13 јуни 2009
Мислења
1.227
Поени од реакции
743
Прикачи додаток


цена држи ајфон и никој друг.

ама затоа е и најкап како никој друг :)

што и да земиш за 30к нема да можиш да го продајш за 20 па да доплатиш уште 10 и да го земиш новиот модел.

ако најважна ти е математиката тогаш земаш флегшип и го користиш повеќе и од 3 години по што го подаруваш на близок :)
Незнам шо да земам меѓу iphone xr ili note 9 .ајфон ми треба за две три апп шо ги нема на андроид .а пак самсунг за снимање со предна и задна истовремено .или да земам два пример ноте 8 и ајфон постар iphone 7.ретко кој тел има добра предна камера со стабилизација .пример хтц 10. Или сони некој ама нез дали снима со предна и задна истовремено ама пак фм радио немат.
 
Последно уредено:

Македонеро

Домаќин
Член од
15 декември 2008
Мислења
3.449
Поени од реакции
1.780
Твоето искуство со реселерски фејк ром не е меродавно,да имаше некое познавање од технологија/софтвер ке знаеше дека скоро сите 'шпиунираат' и апликации и андроид и други платформи.
миуи трошел интернет...:facepalm:
Во Ledikom стигнал redmi note 7 pro.Дали е со реклами и блоутвер или има за него глобален ром?
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.364
Поени од реакции
38.337
Во Ledikom стигнал redmi note 7 pro.Дали е со реклами и блоутвер или има за него глобален ром?
за тие пари вреди и да платиш после да ти го средат, оној у хај стор на обичниот му бара 15к. Најубаво прашај ги у ледиком.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom