Потреба од нов млад кадар во Банките

^Exotic^

Wanderstruck
Член од
25 ноември 2007
Мислења
5.969
Поени од реакции
1.060
Не знам за во банките, уште ми е рано да се моткам по нив.Ама ова и те како се осеќа во образованието.Смачено ми е од сите старци од основно и средно што ми предавале, од времето на Тито и Сталин кои уште мислат дека сме во 70-те.Дајте млада крв луѓе.
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
Оставете ги младите нека си шетаат слободно,нека уживаат без обврски,старите нека р`мбаат.:smir:
 
Член од
4 август 2008
Мислења
243
Поени од реакции
8
Под итно. Кога влегувам во Стопанска, тој старичот на шалтер ко математички задачи да решава мислиш, губам саат време една глупа уплата да направам.

Не мора високообразуван кадар на шалтери, ама спретни и брзи момци и девојки.

KOJ TE TERA DA IDES U STOPANSKA???
 
Член од
11 декември 2008
Мислења
13
Поени од реакции
0
dobro jas se soglasuvam deka treba da se smeni kadarot ali dali nekoj se zamaslil tie starci i starki deka treba da odat negde?ili gotovo da gi frlime?a tie nekogas ne bile mladi i nerabotele?istoto vazi za site?dali vo banka,posta,ucilista ili ne znam kade?zato razmislete malce pred da pisite gluposti?ili razmisluvame da se nekoj mladi i da si pijame kafenca i da sme zadovolni????koja e taa rabota da sedis ti da pies kafence so musterija vo rabotno vreme????
 
P

Princ

Гостин
Нека одат позади, по канцеларии, кадешто никој не ги гледа. Нека разгледуваат приговори, жалби, поплаки, барања за кредит....
Напред, со мене сакам да зборува млада личност, полна со елан, полна енергија... Бидејќи мојот избор е таа банка. Банка во која се вработени млади. На кој не му смета да чека на шалтер со саати за некоја напиздена теткица да го отера од кај што дошол, нека си оди таму. Мене не ми смета.
Прееска затворив една сметка, непотребна, во ПроКредит. Вработената заинтересирана "дали може да знам зошто ја затварате?". Тоа во банки со старки не би ги интересирало. Таа нема време да ти посветува тебе. Треба со колешката од соседниот шалтер да расправаат за вчерашната сарма.
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
dobro jas se soglasuvam deka treba da se smeni kadarot ali dali nekoj se zamaslil tie starci i starki deka treba da odat negde?ili gotovo da gi frlime?a tie nekogas ne bile mladi i nerabotele?istoto vazi za site?dali vo banka,posta,ucilista ili ne znam kade?zato razmislete malce pred da pisite gluposti?ili razmisluvame da se nekoj mladi i da si pijame kafenca i da sme zadovolni????koja e taa rabota da sedis ti da pies kafence so musterija vo rabotno vreme????
Не е проблемот во стар или млад,проблемот е во различниот систем на работење.Тие возрасни лица,започнале да работат во друг систем,кој ги научил дека треба да тргнат од себе.Денес се тргнува од клиентот.Флексибилноста за постарите е девето светско чудо,воопшто не прават проблеми да се прилагодат на новиот систем.Незнам колку илјади евра се фрлени на прекфалификација на вработените,било да се банки,пошти,јавна администрација.Резултат:сеуште незнае да го уклучи компјутерот.Не сум за напуштање на таа армија возрасни,но мора да се најде задоволително решение,во кое нема да страда ниту едната страна,јас како клиент и она како вработена.Тие решенија можат да бидат драстични технолошки вишок (кој не се социјално оправдани бидејќи и они имаат деца за школување) или промена на работно место во бек офис,како што кажа Принц,на жалби и поплаки.
Дека не им е местото на шалтер,не им е,предизвикуваат желба да ги задавиш.Да не ги спомнам од пошта,доживеав да ми се издере една постара жена,поради лични проблеми.Недај боже да ги прашаш нешто,ќе те отераат во три лепе материне.
 
R

RAYTHEON23

Гостин
taka e ima potreba odstrucen kadar posebno vo tehnickite struki a za drzavnata administracija neka im dadat pomal avtoritet T.E neka dojdat mladikadri(pa ima javna administracija fax u bitola)aovie starive pomrzlivi so seneka cistat ili nesto dr:smir:
 
Член од
22 април 2008
Мислења
142
Поени од реакции
17
Тутунска се супер, и младите и постарите ( иако немаат многу постари на шалтер): брзи, стручни и љубезни. И убави:back:
 
Член од
11 декември 2008
Мислења
13
Поени од реакции
0
Не е проблемот во стар или млад,проблемот е во различниот систем на работење.Тие возрасни лица,започнале да работат во друг систем,кој ги научил дека треба да тргнат од себе.Денес се тргнува од клиентот.Флексибилноста за постарите е девето светско чудо,воопшто не прават проблеми да се прилагодат на новиот систем.Незнам колку илјади евра се фрлени на прекфалификација на вработените,било да се банки,пошти,јавна администрација.Резултат:сеуште незнае да го уклучи компјутерот.Не сум за напуштање на таа армија возрасни,но мора да се најде задоволително решение,во кое нема да страда ниту едната страна,јас како клиент и она како вработена.Тие решенија можат да бидат драстични технолошки вишок (кој не се социјално оправдани бидејќи и они имаат деца за школување) или промена на работно место во бек офис,како што кажа Принц,на жалби и поплаки.
Дека не им е местото на шалтер,не им е,предизвикуваат желба да ги задавиш.Да не ги спомнам од пошта,доживеав да ми се издере една постара жена,поради лични проблеми.Недај боже да ги прашаш нешто,ќе те отераат во три лепе материне.
vo red jas se soglasuvam deka stvarno trebat mladi i obrazovani kadri ali mene najpoke me iziritira za to so gledam od site strani gi napagaat starite vaka starite taka....i niv sigurno ne mu e lesno ali zato treba da se najdi resenie i tie da se zadovolno nekoi vo pozadina nekoi vo predvremena penzija ali ne da se frleni kako potrosen materjal i da se pluka po niv....inace i jas sum imal isto losa slucka so postara zena izrevoltirana oti rabotela za ne znam kolku pari ili ne znam od koja pricina se odnesvase arogantno i voopsto ne bese usluzliva ali so trebase tamu da zemam da se raspravam i ne znam so....fino lepo mu kazav da se odnesva malce pokulturno i vo slucajot taa bese taa so se osekase zasramena a koleskite se smeea podmustak:wink:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom