Потпишување во полиција

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
Ќе прави уште 7-8 копии од првиот лист, затоа се потписите...
Добро е, барем почнале да ги копираат сами. Едно време бараа ти да направиш 8 копии од пријавата и да им ги донесеш.

Кулирај.
Не би сакал да те видам како кулираш ,по оставен бланко потпис Пособено за украден велосипед од било која вредност

Попрво ќе се откажам од било каков украден предмет отколку да чкртнам бланко потпис.
А може би размислил да оставам бланко потпис доколку ми потпишат изјава заверена на нотар дека нема да дојде до злоупотреба на мојот потпис и ЕМБГ.
 
M

Muranyi

Гостин
Не сум сигурен дали е за тука темата, ама право ми звучење пологично од другите.
Пред некој ден ми беше украден велосипедот и денес отидов да го пријвам. Во станицата, му кажав на полицаецот што се случи и тој извади 6~7 листа (изглеа сите беа за пријавување) и почна да пишува на првиот лист мои податоци, што се случило и како изгледа точакот. До тука се е ок. После тоа ги сврте листовите и ми кажа да се потпишам. Се потпишав на последниот, па ми го даде претпоследниот, и така ги потпишав сите.
Иако полицаецот пишуваше само на првиот лист,а другите 5~6 беа празни, дали мора на сите да се потишам? Дали е вака сегде и нема потреба за паника, или ме "заеба" полицаецот?
Фала, однапред~
А дали ти воопшто прочита што пишува пред да потпишеш?Се надевам дека не си од тие што онака со широко срце потпишуваат без да прочитаат што-како.

Јас немам никаква доверба во нашата полиција и би се замислил,во најмала рака консултирал со лице кое има познавања од таа област пред да ставам потпис на нивните документи,записници,пријави и слично.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.714
Поени од реакции
15.586
во секој случај глупаво е да пријавиш украден точк ако не ео д поголема вредност. За ситна пара ќе те стават во евиденција на сомнителни лица :D . А имаше и друго, кај баџото комшијата на времето, пред 8-10 години, иамше кражба на точак но полицаецот го ОТКАЧИ, немал фактура за точакот
 

Kajgana Shop

На врв Bottom