Потпишуваш договор за работа - после ти дава отказ

Последниот Мохиканец

Командат -ај лав ју
Член од
3 февруари 2007
Мислења
294
Поени од реакции
61
Луѓе не тресете ,наместо да го охрабрите вие ...Иначе редовна практика е кај нас и не е ништо ново секој можи да се најди во таква ситуација поз до членот и среќно понатаму за работа .

ПС:Кога ке слушнам како некој Македонец вика Македонче многу ми е смешно oдраз на нашата омладина :)
 
Член од
28 декември 2008
Мислења
1.356
Поени од реакции
184
да си речиме вака меѓусабно, ама тој ви го турил со тоа што ви подметнал да потпишете договори на неопределено работно време, или да не речам, сами сте си го туриле....

да бев на ваше место прво ќе ги барав тие неисплатените 8 месеци па после ќе потпишев договор, зашто вака испаѓа дека ти од вчера си ми вработен, јас тебе ти должам 1-2 дневници нели? пред вчера не те ни познавав...
- ќе ме избркаше од работа ако не потпишев? - ќе го влечам 2-3 дена додека потпишам и ќе му викнам иснспекција, па да видиме кој е попаметен...
ок да не бидам јас тој паметниот, шо вика народот: маката човек на се ќе го натера. јас те поддржувам, се надевам ќе ја истерате на крај во ваша корист, секако корист, ако ништо друго, ко што рече некој погоре - ќе магистрираш.

во нормална правна држава, договор за работа и отказа во рок од 24 часа е сумлива работа, истрага и секако пресуда во твоја корист.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom