Потесна соработка меѓу BMW и Mercedes

Член од
30 јуни 2008
Мислења
493
Поени од реакции
13
Двата престижни германски автомобилски произведувачи дојдоа до заклучок дека соработувајќи заедно имаат можност да ја избегнат финансиската криза која го зафати светот, особено на некои од нивните главни пазари.

Сепак, досегашната соработка се покажува тешка, пред се заради недовербата меѓу двата лути ривали, кратковидоста на соработката, но и инатот. Или, комбинација од сите горенаведени. Според некои најави, ако набргу не биде финализиран договорот, BMW планира да „скокне во кревет“ со еден друг конкурентен произведувач. Гласините се дека тие паралелно водат преговори, и тоа во напредна фаза, со групацијата Fiat.

На што поточно работат BMW и Mercedes заедно?

BMW и Mercedes всушност тешко успеваат да се договорат и за најмалите ситници во соработката. На пример: моторите – дали да се користат нови V12 или новите бензинци кои малку трошат. Вообичаените V12 барем некое време изгледале како веќе договорена и завршена работа бидејќи ги сакале и двата бренда, пред се поради тоа што им се потребни ин на Rolls-Royce и на Maybach, па заеднички лесно можат да си ги дозволат
Извршниот директор на BMW Norbert Reithofer се радува на оваа соработка а зелено светло доаѓа и од неговиот „колега“ од Daimler, Dieter Zetsche, но проблемот тука е што не може преку ноќ да се промени корпоративната култура. А таа забранува „скокање во кревет со непријателот“.

Зошто работат заедно?
Една друга причина зошто BMW и Mercedes сакаат да почнат да соработуваат се нивните заеднички растечки ривали Volkswagen, Audi и Porsche кои изработуваат повеќе V10, V12, W12 и W16 мотори отколку што BMW и Mercedes може да имплементираaт.

Затоа Mercedes и BMW со пуштија М295 во рингот, сосема нов direct-injection-twin-turvo V12, изработен од целосен алуминиум.

Ова би било интересно :helou:
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.685
Не оечкувајте премногу... Сепак се работи за соработка при изработка на оргомните машини за Ролс и Мајбах, кои тешко ке ги видиме во иднина во Македонија.
 
Член од
7 јануари 2008
Мислења
368
Поени од реакции
2
nema sansa ovaa idea da se realizira.
BMW i Mercedes od koga znam bile najgolemi rivali, i ne veruvam deka ke stanat partneri.
No ajde mozda ke se iznenadime...:toe:
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.792
Поени од реакции
3.336
BMW во соработка со Ситроен веќе изработија некои мотори...
Ги има во некои модели на BMW и Ситроен...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom