Потеклото на Власите

Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.819
Поени од реакции
7.187
Власите се автохтон народ на Балканот.
За после самиот да се негира:

Германскиот термин Валкх или Волкх доаѓа од едно рано-античко келтско племе и означувал туѓинец.
Како може ако се автохтони, да си се нарекуваат туѓинци.

Или
Самите Власи себеси се нарекуваат Р'м'н или А-р'м'н а чиешто име доаѓа директно од терминот Роман.
укажува на фактот дека Власите се директни потомци на Римјаните кои живееле на овие простори пред доаѓањето на Словените.
Римјаните се знае од каде се, така да Власите не може да се од Балканот, не за џабе ги сметаат за кучиња на Папата.

Каква петарда си, секоја чест :pos:
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
8.794
Поени од реакции
17.159
Какоо сум го пропуштил ремек- делово од пост:vozbud:
Браќа од памти век :icon_mrgr:
Чудо е форумот и што се е напишано тука, некој да ми кажеше дека ова го напишал пуно денеска немаше да му верувам. Исто гледам со еден друг Албанец од форумот со кој влегувам во последно време во лоши дискусии на теми спорт и навивање сме пишувале у соживот стил, кога сме ја тепале Германија зошто он бил таму во моментот кога сме ги победиле :D
 
Последно уредено:
Член од
25 март 2012
Мислења
8.288
Поени од реакции
4.664
Какоо сум го пропуштил ова ремек- дело од пост:vozbud:
Зошто бе се чудиш, па браќа сме
Автоматски споено мислење:

За после самиот да се негира:


Како може ако се автохтони, да си се нарекуваат туѓинци.

Или




Римјаните се знае од каде се, така да Власите не може да се од Балканот, не за џабе ги сметаат за кучиња на Папата.

Каква петарда си, секоја чест :pos:
Убаво вика, власите се целосно романизирани автохтони народи на балканот, не е невозможно да имаат потекло од протоалбанците.
Скоро пола од вокабуларот на албанскиот јазик е од латинско потекло.
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
8.794
Поени од реакции
17.159
Зошто бе се чудиш, па браќа сме
Забанција настрана, има многу сличности помеѓу овие два народи, јас барем ги имам многупати сам приметено во реакции на ситуации и општо секојдневни однесувања и сфаќања на работите. Да не зборуваме за многу слични зборови во јазиците и фаците што ги носиме и ние и вие :icon_mrgr:
 
Член од
25 март 2012
Мислења
8.288
Поени од реакции
4.664
Забанција настрана, има многу сличности помеѓу овие два народи, јас барем ги имам многупати сам приметено во реакции на ситуации и општо секојдневни однесувања и сфаќања на работите. Да не зборуваме за многу слични зборови во јазиците и фаците што ги носиме и ние и вие :icon_mrgr:
За фаците може да ни потврдат нашите други целосно словенизирани браќа, пошто тие се експерти за тоа.
Инаку околу 10 посто од вокабуларот ма албансиот јазик се од словенско потекло.
 
Член од
12 јуни 2018
Мислења
515
Поени од реакции
568
За после самиот да се негира:


Како може ако се автохтони, да си се нарекуваат туѓинци.

Или




Римјаните се знае од каде се, така да Власите не може да се од Балканот, не за џабе ги сметаат за кучиња на Папата.

Каква петарда си, секоја чест :pos:
Би рекол глуп си ама ти тенеќија си бил...

Власите самите себеси се нарекуваат Р'м'н, А-р'м'н директно од Роман, Римјанин.

Називот Власи не им значи ништо на Ароманците.

Прочитај уште еднаш што сум напишал ама чисто сумњам дека ќе сфатиш, АјКју-то ви е за никаде...
 

Ska Maniac

Бараба
Член од
2 октомври 2013
Мислења
9.077
Поени од реакции
21.963
Забанција настрана, има многу сличности помеѓу овие два народи, јас барем ги имам многупати сам приметено во реакции на ситуации и општо секојдневни однесувања и сфаќања на работите. Да не зборуваме за многу слични зборови во јазиците и фаците што ги носиме и ние и вие :icon_mrgr:
Секако, само не со кавказското племе од Македонија и Косово туку со Тоските од јужна Албанија.
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
8.794
Поени од реакции
17.159
Секако, само не со кавказското племе од Македонија и Косово туку со Тоските од јужна Албанија.
Тоа е нормално, само што и тие од Кавказот не се од вчера дојдени и се албанизирани па се исто албански народ.
 

Ska Maniac

Бараба
Член од
2 октомври 2013
Мислења
9.077
Поени од реакции
21.963
Тоа е нормално, само што и тие од Кавказот не се од вчера дојдени и се албанизирани па се исто албански народ.
Се додека тие самите си се сметаат за 2 подгрупи на албанскиот народ, нема причина ние да ги изедначуваме како исти .
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
8.794
Поени од реакции
17.159
Се додека тие самите си се сметаат за 2 подгрупи на албанскиот народ, нема причина ние да ги изедначуваме како исти .
Таман работа, јас сум кажал секој Влав треба да го гледа само интересот на Македонија ако е искрен, единствена држава што ме признала и ни ги дала сите можни права и не прифатила. Ова за дека сме слични е само муабет што вака може да си го дискутираме на форуми.
 

Ska Maniac

Бараба
Член од
2 октомври 2013
Мислења
9.077
Поени од реакции
21.963
Таман работа, јас сум кажал секој Влав треба да го гледа само интересот на Македонија ако е искрен, единствена држава што ме признала и ни ги дала сите можни права и не прифатила. Ова за дека сме слични е само муабет што вака може да си го дискутираме на форуми.
За Тоските ништо чудно да се албанизирани Власи и словени. Така да сигурно повеќе сличности Власите имаат со Тоските отколку со Македонците.
Ако идеме по логиката дека сите се прасвославни или католици ништо чудно и да се остатоци на ромејско население од Византија кое е дефакто исто со Власите од Македонија.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom