Потеклото на Албанците

Член од
21 април 2019
Мислења
145
Поени од реакции
116
Албанои - персиско племе кое имало капи од тврд филц и кое се борело на страната на Персијците, а против Александар Македонски (Аријан, “Анабаза“).
Автоматски споено мислење:

Кои Римјани биле на Кавказ па што ги именувале Албанците како Албанци? И тоа во 4 век пр.н.е.?
Интересен факт. Дали тоа се истиот народ од Лорестан, персиска/иранска провинција?


 
Член од
8 ноември 2008
Мислења
2.172
Поени од реакции
1.265
Albanci se aftohtön narod.
Радувај се :)
Автоматски споено мислење:

Интересен факт. Дали тоа се истиот народ од Лорестан, персиска/иранска провинција?


Ги опфаќале регионите од денешен Азербејџан, Лорестан во северозападен Иран и деловите населени со Курди во близина на тие територии. Имаат родбински врски и со Курдите.
 
Член од
21 април 2019
Мислења
145
Поени од реакции
116
Радувај се :)
Автоматски споено мислење:


Ги опфаќале регионите од денешен Азербејџан, Лорестан во северозападен Иран и деловите населени со Курди во близина на тие територии. Имаат родбински врски и со Курдите.
Уште за јазикот да им најдеме нешто (книгата што Ефтов ја прикажа дека 1913та Австрија им го креирала не е доволно) со зачин од историски предмети кои докажуваат дека ни П од потекло од македонскиот полуостров немаат, и готово ќе им биде.
 
Член од
25 март 2012
Мислења
8.298
Поени од реакции
4.680
Уште за јазикот да им најдеме нешто (книгата што Ефтов ја прикажа дека 1913та Австрија им го креирала не е доволно) со зачин од историски предмети кои докажуваат дека ни П од потекло од македонскиот полуостров немаат, и готово ќе им биде.
Да ви кажам право многу блиско сте, сте се собрале великани во темава, крајот им се ближи на албанциве...
 
Член од
21 април 2019
Мислења
145
Поени од реакции
116
Да ви кажам право многу блиско сте, сте се собрале великани во темава, крајот им се ближи на албанциве...
Никој не спомна крај на некој што нема дефиниран почеток :) сори ама си ја штитиме нашата историја!
 
Член од
8 ноември 2008
Мислења
2.172
Поени од реакции
1.265
Албанците се навистина стар народ. Ама не од Европа. А сепак во денешниве Албанци има и доста домородна крв затоа што и многу се мешале со домородните жители (воглавно мажите ги убивале а младите жени си ги “присвојувале“. Но и цели семејства од Славјаните (Македонци, Срби, Црногорци) и Власите (дури и Роми) се поалбанчувале (за да преживеат) па од таму има многу презимиња кои асоцираат на таквото нивно потекло (Тачи, Красниќи, Кељменди (Климент), Елшани и т.н.)
 
Член од
25 март 2012
Мислења
8.298
Поени од реакции
4.680
Никој не спомна крај на некој што нема дефиниран почеток :) сори ама си ја штитиме нашата историја!
Еве го Кариес, ако некој ќе ја најде Атлантида, тој ќе биде Кариес, многу нешта можеш да научиш од него, добар Master e, a верувам ти можеш да бидеш добар apprentice.
 
Член од
8 ноември 2008
Мислења
2.172
Поени од реакции
1.265
Еве го Кариес, ако некој ќе ја најде Атлантида, тој ќе биде Кариес, многу нешта можеш да научиш од него, добар Master e, a верувам ти можеш да бидеш добар apprentice.
За разлика од тебе јас се базирам на факти а не на рекла-кажала прикаски за добра ноќ. Од оние карти на кои што ја имаш Албанија на Кавказ имаш еден милион. И тоа стари карти а не школско-пропагандни карти цртани денес.
На танцон од Лорестан можеш и да си се препознаеш, а ако не ти, тогаш сигурно некој твој предок. Покрај тоа (за Курдите) личното име Курти го има само кај вас (можеби и во Турција, ама сепак-кај Курдите во Турција).
А за податокот дека Албанои биле персиско племе не пишував јас ниту е пишувано денес туку тоа го пишал Аријан оред 2000 години. Па тогаш - ако Албанците биле европски народ - зошто Аријан ги опишал како “персиски народ“?
 
Член од
21 април 2019
Мислења
145
Поени од реакции
116
Еве го Кариес, ако некој ќе ја најде Атлантида, тој ќе биде Кариес, многу нешта можеш да научиш од него, добар Master e, a верувам ти можеш да бидеш добар apprentice.
Не верувај ти во ништо освен во досегашните историски докази. Туку, дали се најде некоја монета со двоглав орел од пред пет века?
 
Член од
29 септември 2013
Мислења
607
Поени од реакции
491
Албанскиот јазик е индоевропски јазик, и нема блиска сличност со ниту еден, како што е грчкиот.
Според некои лингвисти е поделен од грчкиот пред околу 5000 илјади години.
Не се знае колку точно е стар затоа што нема пронајдени постари текстови од 15 век.
Има најмногу позајмени зборови од латинскиот јазик, најмногу, околу 30 % од зборовите се со латинско потекло. Па грчки, словенски, турски...
Според кои лингвисти? Според оние кои дипломирале во Тирана и Приштина? Биди малку сериозен и цитирај.
5000 илјади години стар јазик, а прв пат почнале да пишуваат на него пред 500 години? Па дали си ти нормален. Толку стар јазик, а ништо од него да не е сочувано! Велиш, 30% биле латински зборови, а не кажуваш колку се грчки, 20%, а? А словенски колку се, 10%, турски колку се, исто 10%? Па каков е тој јазик кој притоа е стар 5000 години, а користи само 30% сопствени зборови!!!
 

Sussaro

Southern comfort, southern sun
Член од
27 декември 2005
Мислења
5.668
Поени од реакции
21.741
@puno за да не одиме надвор од тема кај Короната.

За Иво Банац не знам, ама како мал бев многу добар во една игра што се викаше Пронајди ги разликите, ја имаше во списание за деца Другарче. Може ја имало и кај вас во Iliridçe. Е арно ама сега мака мачам со таа игра, па ти како експерт за тематикава може ќе ми помогнеш. Ќе ти дадам неколку слики, а ти ако можеш помогни ми да ги најдам разликите. Спремен?

На видеово и сликиве ќе видиш дагестанци, ќе ти ставам и линкови за веродостојност.



motika.mk

Жената на овој Дагестанец сакала повеќе време да поминува со својата другарка, па тој ѝ го решил проблемот
За секој проблем има решение, само треба да ти текне како на генијалецов :).
motika.mk
motika.mk







www.aljazeera.com

Will Caspian deal help 'barely surviving' fishermen in Dagestan?
Five-nation deal signed this year expected to add to fishermen's burden in Dagestan village by increasing restrictions.
www.aljazeera.com
www.aljazeera.com




fightland.vice.com

Spilling out of the Mountains: Joining a Long Line of Dagestani Badasses | FIGHTLAND
Tiny Dagestan is making a name for itself as an MMA hotbed, with dozens of fighters in promotions around the globe. In Shanghai, devout, fierce Azamat Gashimov explores a tradition that goes back to t…
fightland.vice.com
fightland.vice.com




mesbar.org

Islamist Movements in Dagestan and North Ossetia
Dr Mikhail Roshchin This primer on Islamist movements in Dagestan and North Ossetia is based primarily on the author’s field
mesbar.org
mesbar.org




ringside24.com

The date and Khabib's opponent to be announced in December
<p>In December promotion UFC to announce the name of the next opponent of <a href="/en/persons/khabib-nurmagomedov/">Khabib Nurmagomedov</a> and date of the battle. This was told by fighter's manager Rizvan Magomedov.</p>
ringside24.com
ringside24.com




https://business.facebook.com/pg/MMAJOURNEY1/posts/?ref=page_internal





Dagestan team train for RN
picture team of Dagestan after a good workout. Kislovodsk, April 19, 2016. In 10 april to 30 april Dagestan train in Kislovodsk, after train in Degastan wrestling olympic training center in Makhachkala.
board.themat.com




Има и еден интересен друг случај што нема друг начин како да го протолкувам освен како реинкарнација. Сликава е од 1933-та. Запази го убаво ликот од десно.




collections.lib.uwm.edu

Men in traditional clothing in Dagestan

collections.lib.uwm.edu
collections.lib.uwm.edu

А сега погледни го овој од мајка роден од чичко правен лепотан кој неколку пати сум го начекал на разноразни портали со инструкции како треба со каурите.

23579.jpg

41284.jpg

Де малце помогни.
 

курајбер

млад, потентен
Член од
29 јануари 2007
Мислења
16.276
Поени од реакции
45.675
Хах. Стварно бе исти суративе , кожа им ебам :icon_lol:
 
Член од
25 март 2012
Мислења
8.298
Поени од реакции
4.680
@puno за да не одиме надвор од тема кај Короната.

За Иво Банац не знам, ама како мал бев многу добар во една игра што се викаше Пронајди ги разликите, ја имаше во списание за деца Другарче. Може ја имало и кај вас во Iliridçe. Е арно ама сега мака мачам со таа игра, па ти како експерт за тематикава може ќе ми помогнеш. Ќе ти дадам неколку слики, а ти ако можеш помогни ми да ги најдам разликите. Спремен?

На видеово и сликиве ќе видиш дагестанци, ќе ти ставам и линкови за веродостојност.



motika.mk

Жената на овој Дагестанец сакала повеќе време да поминува со својата другарка, па тој ѝ го решил проблемот
За секој проблем има решение, само треба да ти текне како на генијалецов :).
motika.mk
motika.mk







www.aljazeera.com

Will Caspian deal help 'barely surviving' fishermen in Dagestan?
Five-nation deal signed this year expected to add to fishermen's burden in Dagestan village by increasing restrictions.
www.aljazeera.com
www.aljazeera.com




fightland.vice.com

Spilling out of the Mountains: Joining a Long Line of Dagestani Badasses | FIGHTLAND
Tiny Dagestan is making a name for itself as an MMA hotbed, with dozens of fighters in promotions around the globe. In Shanghai, devout, fierce Azamat Gashimov explores a tradition that goes back to t…
fightland.vice.com
fightland.vice.com




mesbar.org

Islamist Movements in Dagestan and North Ossetia
Dr Mikhail Roshchin This primer on Islamist movements in Dagestan and North Ossetia is based primarily on the author’s field
mesbar.org
mesbar.org




ringside24.com

The date and Khabib's opponent to be announced in December
<p>In December promotion UFC to announce the name of the next opponent of <a href="/en/persons/khabib-nurmagomedov/">Khabib Nurmagomedov</a> and date of the battle. This was told by fighter's manager Rizvan Magomedov.</p>
ringside24.com
ringside24.com




https://business.facebook.com/pg/MMAJOURNEY1/posts/?ref=page_internal





Dagestan team train for RN
picture team of Dagestan after a good workout. Kislovodsk, April 19, 2016. In 10 april to 30 april Dagestan train in Kislovodsk, after train in Degastan wrestling olympic training center in Makhachkala.
board.themat.com




Има и еден интересен друг случај што нема друг начин како да го протолкувам освен како реинкарнација. Сликава е од 1933-та. Запази го убаво ликот од десно.




collections.lib.uwm.edu

Men in traditional clothing in Dagestan

collections.lib.uwm.edu
collections.lib.uwm.edu

А сега погледни го овој од мајка роден од чичко правен лепотан кој неколку пати сум го начекал на разноразни портали со инструкции како треба со каурите.

Прегледај го приврзокот 258777

Прегледај го приврзокот 258778

Де малце помогни.
Не, јас не сум експерт, ниту сум викал некогаш, само сум образуван вон влијание на пропаганди како што сте вие.
Секогаш цитирам историчари или општо експерти.
Ако ти имаш теза како антрополог тогаш кажи така, а не со муабети за фаци кои си ги видел на битпазар.
Слободно цитирај антрополози после донеси било каков заклучок.
Не е од вчера обидот албанците да се прикажуваат како дојденци во балканот специфично после словените. Оваа теза и грците ја форсираа секогаш.
Патем вакви фаци нема кај македонците, или србите, или грците?
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.227
Поени од реакции
78.813
Патем вакви фаци нема кај македонците, или србите, или грците?
И у Америка има такви фаци.
Но, ние тука збориме за градација - процент на такви фаци. Посочен беше Дагестан, Чеченија, меѓу другото, затоа што процентот на такви фаци (како вас што личат), е доста поголем.

Но, никогаш не ми делувало дека проблемите кои ни ги праите, може да се решат со докажување на вашето потекло.

И вие и каурите се глупи, ако мислите дека, на пример - ете оваа територија у доцна антика била без Албанци/Илири/watteva - ergo ние денес поголемо право имаме на неа. Или обратно, во ваш случај.
Тоа е смешна позиција. Наивна и несериозна. А одвлекува многу енергија и ресурси и врз решавањето на денешните проблеми нема никакво влијание.

Али тоа е мое лично мислење. Други очигледно не мислат така.
 
Член од
25 март 2012
Мислења
8.298
Поени од реакции
4.680
И у Америка има такви фаци.
Но, ние тука збориме за градација - процент на такви фаци. Посочен беше Дагестан, Чеченија, меѓу другото, затоа што процентот на такви фаци (како вас што личат), е доста поголем.

Но, никогаш не ми делувало дека проблемите кои ни ги праите, може да се решат со докажување на вашето потекло.

И вие и каурите се глупи, ако мислите дека, на пример - ете оваа територија у доцна антика била без Албанци/Илири/watteva - ergo ние денес поголемо право имаме на неа. Или обратно, во ваш случај.
Тоа е смешна позиција. Наивна и несериозна. А одвлекува многу енергија и ресурси и врз решавањето на денешните проблеми нема никакво влијание.

Али тоа е мое лично мислење. Други очигледно не мислат така.
Но според кој тој процент на фаци од дагестан е поголем кај албанците?

Што ние сме ви направиле помножено со 1000 пак ниту се доближува на тоа што вие сте ни направиле само во последните 100 години.
Трагедијата да е поголема сето тоа го оправдувате и подржувате.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom