Потеклото на Албанците

Член од
25 март 2012
Мислења
6.180
Поени од реакции
2.410
,,,shto e glupavo spored tebe,,,
Запирки да се ставаат пред почеток на реченица според мене е глупаво, ептен глупаво.[DOUBLEPOST=1548188732][/DOUBLEPOST]
Потеклото е византиско и означува два орли еден зад друг (грб со грб, штитејќи се меѓу себе) од кои едниот ја претставувал црквата а другиот државата, татковината.
Албанците го имаат поради Ѓерѓ Кастриот, вечниот османлиски непријател со неалбанско потекло.
Денешните албански народи се мешавина од лорестански курди од Иран, чеченци од кавказот, италјанци итн.

Земи по пет албанци и албанки од секој град во Европа и ќе ја видиш разликата во физички изглед (тен на кожа, структура на коски итн), разликата во манирите и уште многу други разлики.
Кој ја создал албанската нација денес со знаме јазик и "историја" не знам, но знам дека истата нема врска со илирите и знам дека истата постои за долгорочно кочење на балканските земји.
Не знам колку години имаш, се чини дека си млад. Како и да е, историјата кажувана според твои зборови, без референци, без никаква поткрепа, без никаква логика, е глупаво да се коментира воопшто, темава е полнета со вакви глупости. Се гледа нивото на образование, пред се нивото на пропаганда со кое сте храните.
Инаку во текстот има повеќе грешки отколку зборови.
- Византијците не се првите што го употребуваат овој симбол, се мисли дека се хитите, пред да постои христијанството или црквата.
Другото веќе ми е досадно да го коментирам, глупи сте ко к...
 
Последно уредено:

shutrak

opsenar
Член од
3 јуни 2011
Мислења
27.037
Поени од реакции
15.712
Запирки да се ставаат пред почеток на реченица според мене е глупаво, ептен глупаво.
,,,glupavo ili ne,,,toa ne go menuva faktot i vistinata deka ne dade relevanten odgovor na postovite za tvoeto poteklo,,,
 
Член од
25 март 2012
Мислења
6.180
Поени од реакции
2.410
,,,glupavo ili ne,,,toa ne go menuva faktot i vistinata deka ne dade relevanten odgovor na postovite za tvoeto poteklo,,,
Почни да читаш страници наназад, сите овие квази теории се отфрлени, мноооогу лесно.
 

shutrak

opsenar
Член од
3 јуни 2011
Мислења
27.037
Поени од реакции
15.712
Почни да читаш страници наназад, сите овие квази теории се отфрлени, мноооогу лесно.
,,,se ti pagja vo voda bidejki,osobeno tie stranici nanazad koi de fakto i de jure se kvazi teorii i romanticharski samo taka i nikako nachin prezentirani a se pobieni od da se zeme poslednive postovi,,
,,,tvojata nervoza okolu samospoznajata za svojata nevistinitost premunuva poleka vo arogancija i drskost,,,
,,,a shto da se kazhe za tvojata glupost i gluposhtini,,,
 
Член од
26 септември 2007
Мислења
1.194
Поени од реакции
975
Почни да читаш страници наназад, сите овие квази теории се отфрлени, мноооогу лесно.
Што се замараш со разни шутраци?!?! Не гледаш дека имаат криза на идентитет, па тоа сегде им рефлектира...
 
I

INFECTED

Гостин
IMG_20190122_224918.jpg
Запирки да се ставаат пред почеток на реченица според мене е глупаво, ептен глупаво.[DOUBLEPOST=1548188732][/DOUBLEPOST]
Не знам колку години имаш, се чини дека си млад. Како и да е, историјата кажувана според твои зборови, без референци, без никаква поткрепа, без никаква логика, е глупаво да се коментира воопшто, темава е полнета со вакви глупости. Се гледа нивото на образование, пред се нивото на пропаганда со кое сте храните.
Инаку во текстот има повеќе грешки отколку зборови.
- Византијците не се првите што го употребуваат овој симбол, се мисли дека се хитите, пред да постои христијанството или црквата.
Другото веќе ми е досадно да го коментирам, глупи сте ко к...
Хмм..чудно е и тоа што хитите се од курдски територии.
Што знаеме ние, глупи сме ко к..[DOUBLEPOST=1548194111][/DOUBLEPOST]Еве уште

https://www.ancient-origins.net/artifacts-other-artifacts/double-headed-eagle-everlasting-symbol-power-008244

Никаде не се спомнати албанци, шќиптари, илири итн...
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
6.158
Поени од реакции
4.890
Какви празни муабети правиш друже, сензација си.
Не сум јас сензација туку ти Shok Puno и другар ти Shok Dardania сте тука бедемот на Албанштината на форумов на кој за ваша голема несреќа 99,9% се Македонци, а Албанци ве има едвај двајца без тројца и секако на сите теми ве прават сарма и ги бришат кондурите со вас двајца напатени душички ![DOUBLEPOST=1548200363][/DOUBLEPOST]
Не банализирај, никаде не реков дека сме најстари во
Балканот или Европа, за тие работи вие сте први, сум гледал доволно емисии за да знам до кај идете, заедно со Србите сте во тоа.
Аман бе Shok Puno бе гледам по телевизииве вашите Албански политички аналитичари и ден денеска 2019 год. сме сеуште во секоја реченица ги споменуваат Србите, вие тука двајца без тројца што сте на форумов Албанци исто така во секоја ваша реченица или пост обавезно ги споменувате Србите ... што е работава дали уште како мали деца ве учат дека Србите се бабароги, дракули, вампири... :vozbud:
 
Последно уредено:
Член од
17 јануари 2019
Мислења
1.316
Поени од реакции
2.334

Еве едно видео од Косоварка и по мајка и по татко што направила тест за Ancestry значи оставете тоа историјата ова е иднината, дај сите да направиме ова и веќе да се знае кој е кој :P
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
10.115
Поени од реакции
8.582
Андрија е словенска интепретација на името... Шќиптарската верзија (Тоска) е (Х)Адријан...

Види пуно, вашата историографија го прифаќа Георгија Кастриот наречен од Турците Скендер Беј (На турски ова би му дошло Големиот Александар), за основоположник на модерната Албанска држава. Кога за тој основоположник знаеш дека неговите браќа и сестри имале чисто словенски имиња.. Дека неговиот татко Јон, е Македонска интерпретација на името Јован. Дека неговата мајка има чисто словенско име. Дека татко му се замонашил во Српски манастир. Дека цела топографија на Албанија е изменета во последните 100 години... Тогаш секој нормален човек би се запрашал чекај малце... нешто не е во ред со тоа што ни го нудат да го голтаме....

Ова све може само да докаже дека Албанците, не се Шќиптари, туку се и самите словени. Тоа што ве лажат дека прадедовците ви биле словенизирани Шќипштари, тоа се приказни за мали деца, за да ги скријат нишките на тоа што ви фали во историјата.

Секој муабет и секое докажување на било што, без да го надминеш проблемот со Георгија, те води во мрачен ќорсокак и идентитетска криза...

Ако не ми веруваш мене, прашај ги оџите во Дебар...
 
Последно уредено:
Член од
25 март 2012
Мислења
6.180
Поени од реакции
2.410
Андрија е словенска интепретација на името... Шќиптарската верзија (Тоска) е (Х)Адријан...

Види пуно, вашата историографија го прифаќа Георгија Кастриот наречен од Турците Скендер Беј (На турски ова би му дошло Големиот Александар), за основоположник на модерната Албанска држава. Кога за тој основоположник знаеш дека неговите браќа и сестри имале чисто словенски имиња.. Дека неговиот татко Јон, е Македонска интерпретација на името Јован. Дека неговата мајка има чисто словенско име. Дека татко му се замонашил во Српски манастир. Дека цела топографија на Албанија е изменета во последните 100 години... Тогаш секој нормален човек би се запрашал чекај малце... нешто не е во ред со тоа што ни го нудат да го голтаме....

Ова све може само да докаже дека Албанците, не се Шќиптари, туку се и самите словени. Тоа што ве лажат дека прадедовците ви биле словенизирани Шќипштари, тоа се приказни за мали деца, за да ги скријат нишките на тоа што ви фали во историјата.

Секој муабет и секое докажување на било што, без да го надминеш проблемот со Георгија, те води во мрачен ќорсокак и идентитетска криза...

Ако не ми веруваш мене, прашај ги оџите во Дебар...
Се надевам дека се шегуваш.
Значи ти најдов безкрај докази дека Андрија Гропа е арбанас, а сега викаш всушност арбанасите не се денешни шќиптари? Добро те разбрав?
 

shutrak

opsenar
Член од
3 јуни 2011
Мислења
27.037
Поени од реакции
15.712
Се надевам дека се шегуваш.
Значи ти најдов безкрај докази дека Андрија Гропа е арбанас, а сега викаш всушност арбанасите не се денешни шќиптари? Добро те разбрав?
,,, ne,,tuka problemot e shto se pravish deka ne si razbral dobro,,,itekako razbirash no petrodolarite ti/ vi se epten slatki,,,
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
10.115
Поени од реакции
8.582
Се надевам дека се шегуваш.
Значи ти најдов безкрај докази дека Андрија Гропа е арбанас, а сега викаш всушност арбанасите не се денешни шќиптари? Добро те разбрав?
За да сватиш подобро, вака ќе ти кажам. Словените биле тука одсекогаш.. но со друго име, она вистинското, Македонци...

А за да сватиш уште посликовито, преку тоа дека народот по своите јунаци ги дели имињата, дали знаеш дека Ѓорѓија во нашиот јазик означува јунак и е доста опеано име. Дали можеш да ми кажеш кој Албанец во денешницата и низ поблиската историја го носи неговото име? или името на неговата мајка и татко ?? Значи Ѓорѓија не е тој за кошто мислиме дека е...
 
Последно уредено:

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
6.158
Поени од реакции
4.890
Тоа околу имињата, во Албанија и ден денеска има огромен број на такви имиња Јон, Ѓон, Пјетр, Сотир, Лазар, Тодор, Тома, Димитер, Ѓерѓ, Никола, Александер и.т.н. но тешко е да се каже и докаже дали овие денешни Албанци имаат некакво Македонско/Словенско потекло од проста причина што сите овие имиња се Христијански имиња, а во Албанија солиден дел од популацијата се Католици и Ортодокси (Православни) ... не говорам за етничките Грци, Власи, Македонци, Црногорци кои на попис си имаат своја графа, туку говорам за етнички Албанци, но со Христијанска религија, тоа што Албанците во западна Македонија, јужна Србија и Косово се претежно Муслимани не значи и дека 100% Албанската нација е Муслиманска !
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
10.115
Поени од реакции
8.582
Тоа околу имињата, во Албанија и ден денеска има огромен број на такви имиња Јон, Ѓон, Пјетр, Сотир, Лазар, Тодор, Тома, Димитер, Ѓерѓ, Никола, Александер и.т.н. но тешко е да се каже и докаже дали овие денешни Албанци имаат некакво Македонско/Словенско потекло од проста причина што сите овие имиња се Христијански имиња, а во Албанија солиден дел од популацијата се Католици и Ортодокси (Православни) ... не говорам за етничките Грци, Власи, Македонци, Црногорци кои на попис си имаат своја графа, туку говорам за етнички Албанци, но со Христијанска религија, тоа што Албанците во западна Македонија, јужна Србија и Косово се претежно Муслимани не значи и дека 100% Албанската нација е Муслиманска !
Па, доста од имињата што ги носат некои Албанци се словенски или имаат некаков словенски корен. на пример Богдан. Гарант има и некоја приказна за тој Богдан и зошто се вика Богдан. Само дека е православен, или можеби е словен?

Лазар, словенско име
Тодор, од Теодор Словенска интерпретација
Јон
Народот имињата ги бира по своите Јунаци....[DOUBLEPOST=1549451837][/DOUBLEPOST]@puno
Не е дека нема свесни и разумни кај вас, еве ти на твој јазик од уста на ваш човек. И што е најинтересно не е само он свесен за овој факт... Уствари овој факт ја прави историјата на Албанија доста контроверзна, со доста отворени прашања внатре. Тука можеме да правиме муабет за термините околу србството во контекст на тоа дали воопшто така се користело

http://gazetaimpakt.com/paskal-milo-skenderbeu-ka-qene-sllav-nuk-luftoi-per-shqiperine-por-per-kryqin/

Historiani Paskal Milo tregon qe Skenderbeu ka qene sllav, familjen e ka patur serbe. Nena e Skenderbeut ishte sllave. Skenderbeu lindi ortodoks. Emrat e femijeve te Gjon Kastriotit jane sllave. Skenderbeu nuk luftoi per Shqiperine dhe Kosoven por per kryqin dhe provincat e tija sllave. Ai nuk eshte hero i Shqiperise dhe Kosoves. Katoliket dhe nacionalistet e paditur nuk duhet te terbohen nga keto fakte. Heroi i tyre me shume i perket Serbise sesa Shqiperise.
 
Последно уредено:
На врв Bottom