Потеклото на Албанците

Член од
25 март 2012
Мислења
8.288
Поени од реакции
4.664
Хм хм чекај да прелистам за потеклото на албанците ??? Еве го најдов





Или пак вистински извор потребно е бар код за да знаеме со сигурност


И очигледно е испадна дека создадени по вештачки пат


Sent from my iPad Air 2 using Tapatalk
Знаеш ли што е разлика помеѓу нација и етникум?
It is easy to confuse nationality and ethnicity, but there is a major difference between them. Nationality (noun) is the relationship between a person and the political state to which he belongs or is affiliated. Ethnicity (noun) is the identification of a person with a particular racial, cultural, or religious group.
Факт е дека во тоа време не постоеше албанска нација.[DOUBLEPOST=1548158107][/DOUBLEPOST]
Океј океј Албанците т.е. Илирите се постар народ и од Македонците, Србите, Бугарите и.т.н. постари се од сите Јужно-Словенски народи ... но не ми е јасно дали се постари и од Грците т.е. од Хелените/Елините и исто така ме интересира дали се постар народ и од Власите и Романците кои исто така се нели староседелци на Балканот ... океј имам уште едно питањце дали Албанците не само на Балканот туку се всушност и најстар народ воопшто на целокупниот Европски континент !
И дали всушност и Латинскиот јазик потекнува од Илирскиот/Албанскиот јазик бидејќи имам и такви теории читано и тоа токму овде на форумов од оној еден член Генти или Генци така некако му беше името на профилот
Не банализирај, никаде не реков дека сме најстари во Балканот или Европа, за тие работи вие сте први, сум гледал доволно емисии за да знам до кај идете, заедно со србите сте во тоа.
Jaс во мојов живот сигурно имам чуено десетина теории за Албанците ... прва теорија дека Албанците дошле на Балканот заедно со Ромите и тоа некаде од територијата на денешни Пакистан и западна Индија (регион Пенџаб) ... втора теорија Албанците се донесени овде од Турците-Османлии и потекнуваат од задкавкаските региони т.е. од Чеченија, Ингушија и Дагестан ... трета теорија Албанците биле етнички Курди секако тука донесени од Турците, четврта теорија Албанците биле по потекло Палестински Арапи донесени тука нормално од Турците, петта теорија Албанците всушност не биле дошљаци од Азија туку од северна Африка и тоа потекнувале од оние северно-африканските Берберски племиња, шеста теорија биле Келти, седма теорија биле Скандинавци т.е. од тие северни племиња имале потекло и такви теории имам слушано и читано по интернетов и по телевизииве и за крај до кај стигнавме до осмата теорија која ја кажа на една тв-емисија Каплан Буровиќ некој си историограф дека всушност модерните Албанци биле Литванци, а Албанскиот јазик бил најсличен со Литванскиот, сигурно има и други теории, но овие онака најдобро сум ги запамтил !
Овие не се теории, овие се детска пропаганда.
 

shutrak

opsenar
Член од
3 јуни 2011
Мислења
36.765
Поени од реакции
29.042
Знаеш ли што е разлика помеѓу нација и етникум?

Факт е дека во тоа време не постоеше албанска нација.[DOUBLEPOST=1548158107][/DOUBLEPOST]
Не банализирај, никаде не реков дека сме најстари во Балканот или Европа, за тие работи вие сте први, сум гледал доволно емисии за да знам до кај идете, заедно со србите сте во тоа.

Овие не се теории, овие се детска пропаганда.
,,,spored tvoevo sega napishano se nametnuva zakluchok deka e vistina se shto e prethodno postirano,,,
,,,bidejki ne iznese nieden argument pro et kontra,,,vistinata ne e tvoja,,,
 
I

INFECTED

Гостин
Знаеш ли што е разлика помеѓу нација и етникум?

Факт е дека во тоа време не постоеше албанска нација.[DOUBLEPOST=1548158107][/DOUBLEPOST]
Не банализирај, никаде не реков дека сме најстари во Балканот или Европа, за тие работи вие сте први, сум гледал доволно емисии за да знам до кај идете, заедно со србите сте во тоа.

Овие не се теории, овие се детска пропаганда.
Само едно одговори ми:
Како настанало и колку е старо албанското знаме двоглав орел?
 
Член од
25 март 2012
Мислења
8.288
Поени од реакции
4.664
Само едно одговори ми:
Како настанало и колку е старо албанското знаме двоглав орел?
Со ваков дизајн не верувам дека е постар од 20-30 години.[DOUBLEPOST=1548167808][/DOUBLEPOST]
,,,spored tvoevo sega napishano se nametnuva zakluchok deka e vistina se shto e prethodno postirano,,,
,,,bidejki ne iznese nieden argument pro et kontra,,,vistinata ne e tvoja,,,
Аргументите не палат против приказни и детски пропаганди, немаат смисла.
 

shutrak

opsenar
Член од
3 јуни 2011
Мислења
36.765
Поени од реакции
29.042
Со ваков дизајн не верувам дека е постар од 20-30 години.[DOUBLEPOST=1548167808][/DOUBLEPOST]
Аргументите не палат против приказни и детски пропаганди, немаат смисла.
,,,koi argumenti,,,
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Албанците се циркус од народ и ни самите незнаат што се и на каде тераат ... го слават Христијанинот Ѓерѓ Кастриот Скендербег кој попара се правел со Турците-Османлии, со децении се тепале и колеле, за симбол/знаме имаат двоглав орел кој е Византиски Христијански симбол, едната глава ја означува државата, а другата глава црквата и не само Албанците туку вакво знаме со Византиски двоглав орел имаат денеска и уште три нации Србите, Црногорците и Русите !
Па уште која пикантерија на џамија или во близина на џамија (џамиски двор) опнале да се вее двоглав орел кој е Византиски Христијански симбол хаха пародии и комедии бре !
Тоа му доаѓа подеднакво како сега да земам знаме со полумесечина и ѕвезда или пак она знамето со Арапски натпис што е исламското да го ставам да се вее до некоја црква или манастир што би било тотален апсурд, но ете тоа кај Албанците је ите-како могуче ![DOUBLEPOST=1548171532][/DOUBLEPOST]
Хм хм чекај да прелистам за потеклото на албанците ??? Еве го најдов







И очигледно е испадна дека создадени по вештачки пат
Mузеј Албанске Историје = празна соба хахаха кај ја најде сликава се скинав од смеење бе ... :D
 
Последно уредено:
Член од
25 март 2012
Мислења
8.288
Поени од реакции
4.664
Албанците се циркус од народ и ни самите незнаат што се и на каде тераат ... го слават Христијанинот Ѓерѓ Кастриот Скендербег кој попара се правел со Турците-Османлии, со децении се тепале и колеле, за симбол/знаме имаат двоглав орел кој е Византиски Христијански симбол, едната глава ја означува државата, а другата глава црквата и не само Албанците туку вакво знаме со Византиски двоглав орел имаат денеска и уште три нации Србите, Црногорците и Русите !
Па уште која пикантерија на џамија или во близина на џамија (џамиски двор) опнале да се вее двоглав орел кој е Византиски Христијански симбол хаха пародии и комедии бре !
Тоа му доаѓа подеднакво како сега да земам знаме со полумесечина и ѕвезда или пак она знамето со Арапски натпис што е исламското да го ставам да се вее до некоја црква или манастир што би било тотален апсурд, но ете тоа кај Албанците је ите-како могуче ![DOUBLEPOST=1548171532][/DOUBLEPOST]

Mузеј Албанске Историје = празна соба хахаха кај ја најде сликава се скинав од смеење бе ... :D
Какви празни муабети правиш друже, сензација си.
 
I

INFECTED

Гостин
Со ваков дизајн не верувам дека е постар од 20-30 години.
Нема врска дизајнот, имало и петокрака некогаш над него. Најпрвиот двоглав орел, кога и како настанал? Кој го смислил?
 
Член од
25 март 2012
Мислења
8.288
Поени од реакции
4.664
Нема врска дизајнот, имало и петокрака некогаш над него. Најпрвиот двоглав орел, кога и како настанал? Кој го смислил?
Не се знае потеклото колку што знам јас, двоглавниот орел насекаде го има.
 
Член од
25 март 2012
Мислења
8.288
Поени од реакции
4.664
,,,negiraj im gi tezite,,,ama argumentirano,,,
Животот е многу краток, немам многу серии за гледање, досадно ми е, гејм оф тхронс е далеку, ама не е толку далеку за да се занимавам со глупави тези.
 

shutrak

opsenar
Член од
3 јуни 2011
Мислења
36.765
Поени од реакции
29.042
Животот е многу краток, немам многу серии за гледање, досадно ми е, гејм оф тхронс е далеку, ама не е толку далеку за да се занимавам со глупави тези.
,,,shto e glupavo spored tebe,,,
 
I

INFECTED

Гостин
Не се знае потеклото колку што знам јас, двоглавниот орел насекаде го има.
Потеклото е византиско и означува два орли еден зад друг (грб со грб, штитејќи се меѓу себе) од кои едниот ја претставувал црквата а другиот државата, татковината.
Албанците го имаат поради Ѓерѓ Кастриот, вечниот османлиски непријател со неалбанско потекло.
Денешните албански народи се мешавина од лорестански курди од Иран, чеченци од кавказот, италјанци итн.

Земи по пет албанци и албанки од секој град во Европа и ќе ја видиш разликата во физички изглед (тен на кожа, структура на коски итн), разликата во манирите и уште многу други разлики.
Кој ја создал албанската нација денес со знаме јазик и "историја" не знам, но знам дека истата нема врска со илирите и знам дека истата постои за долгорочно кочење на балканските земји.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom