Потеклото на Албанците

Член од
9 февруари 2016
Мислења
1.240
Поени од реакции
3.137
Лошо е што ваш човек не го славите :pos:
Е тука си во право, иако имало многу песни за него во западна Македонија уште пред да го сметате за национален херој на Албанија, ретко кој го слави денес. Веројатно тоа што не се учи многу за него на училиште си има удел, па голем дел од луѓето се неинформирани.
 
Член од
26 септември 2007
Мислења
1.971
Поени од реакции
1.864
Е тука си во право, иако имало многу песни за него во западна Македонија уште пред да го сметате за национален херој на Албанија, ретко кој го слави денес. Веројатно тоа што не се учи многу за него на училиште си има удел, па голем дел од луѓето се неинформирани.
А си се прашал, зошто не во источна Македонија? Кај шкретите највероватно, или пустите (шкрет на албански=пусто на македонски)
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.906
Поени од реакции
14.597
А си се прашал, зошто не во источна Македонија? Кај шкретите највероватно, или пустите (шкрет на албански=пусто на македонски)
Најискрено лично сметам дека јас немам многу заеднички црти/особини со лујџето во Струмица и Берово, а од друга страна голем дел од селата во Кичево(Малкоец, Попоец, Кленоец, Лавчани, мијачкото Ехлоец ...) и многу други села се доселени од Албанија. Селото од градоначалникот Фатмир Дехари било македонско, а пак за Строгомишта(има неколку команданти од таму) самите албанци од соседно Зајас велат дека сите жители биле македонсџџи по потекло

Па така испаѓа-џабе се караме и расправаме, многу сме исмешани меѓу себе
 
Член од
26 септември 2007
Мислења
1.971
Поени од реакции
1.864
Најискрено лично сметам дека јас немам многу заеднички црти/особини со лујџето во Струмица и Берово, а од друга страна голем дел од селата во Кичево(Малкоец, Попоец, Кленоец, Лавчани, мијачкото Ехлоец ...) и многу други села се доселени од Албанија. Селото од градоначалникот Фатмир Дехари било македонско, а пак за Строгомишта(има неколку команданти од таму) самите албанци од соседно Зајас велат дека сите жители биле македонсџџи по потекло

Па така испаѓа-џабе се караме и расправаме, многу сме исмешани меѓу себе
Истото го сметам и јас (y)
 
Член од
3 март 2021
Мислења
567
Поени од реакции
975
Најискрено лично сметам дека јас немам многу заеднички црти/особини со лујџето во Струмица и Берово, а од друга страна голем дел од селата во Кичево(Малкоец, Попоец, Кленоец, Лавчани, мијачкото Ехлоец ...) и многу други села се доселени од Албанија. Селото од градоначалникот Фатмир Дехари било македонско, а пак за Строгомишта(има неколку команданти од таму) самите албанци од соседно Зајас велат дека сите жители биле македонсџџи по потекло

Па така испаѓа-џабе се караме и расправаме, многу сме исмешани меѓу себе
Џоко еве ти рака.

Жив пример е Таравари, прав Дебрчки-наш сурат, додека на пример физиономијата на Заев е непозната и туѓа за мене.
Инаку кога зборувам за ова мислам на Албанците од Гостивар до Струга, тие потака во Тетово, Куманово на Косово итн. се исто туѓи за мене.
 
Член од
9 февруари 2016
Мислења
1.240
Поени од реакции
3.137
А си се прашал, зошто не во источна Македонија? Кај шкретите највероватно, или пустите (шкрет на албански=пусто на македонски)
Кај мијаците најчесто, зашто имал мијачка крв. Може и да имало и во источна, а јас да не знам. И Прличев има песна за него. Тоа дека е значаен за Албанија никој не може да го порекне и баш такви како него треба да бидат пример дека порано сме биле пријателски народи.
 
Член од
26 септември 2007
Мислења
1.971
Поени од реакции
1.864
Кај мијаците најчесто, зашто имал мијачка крв. Може и да имало и во источна, а јас да не знам. И Прличев има песна за него. Тоа дека е значаен за Албанија никој не може да го порекне и баш такви како него треба да бидат пример дека порано сме биле пријателски народи.
Во Скопје и Качаник има доста албански фамилии со презимето Мјаку (Мијаку), така да ништо чудно ...
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.906
Поени од реакции
14.597
Интересно е и презимето Sopi, да не имаат врска со Шопите?
Кај нас во Кичево шопите ги сметаме поблиски до некои други народи(бугарите на пример) него до македонците. Сите се со изразито црна коса но бел тен. типине пример е поранешниот пеач Војо Стојаноски.

Трите села каде што живеаат шопи се помеѓу селата Зајас и Колари, и ниеден од нив нема продадено имот на албанци. Ги сметаат поклети и од зајажани...:D

 

Kajgana Shop

На врв Bottom