(Пост) апокалиптични песни

Forrest Gump

низа1
Член од
12 ноември 2009
Мислења
7.038
Поени од реакции
29.616
Наместо вовед, еден копи пејст од мое соло десено на профилот кај најголемиот @Io Sono Interista .


"Денес бев приморан после милион години да слушам рејдио. Начекав топ листа на Битлси. Не битно то која песна беше на врвот, уствари ај ќе ти кажам:


За друго ти пишав. Водителот на крај аздиса. Како Битлси се најголемите од најголемите, како ги слуша од 13 години, како сите можни оргазми (вселенски, воздушни, прекуокеански) ги доживува на нивната музика, како се тие најпреубави. Бла бла, чист субјективизам :D

На крај кажа голема мисла. Не знам дали е негова, ама ќе ти ја кажам:

"Aко животот на оваа наша планета го замислиме како филм, тогаш кога ќе настапи апокалипсата, на одјавната шпица на тој филм, сигурно ќе оди песна од Битлси".

Во отсуство на Ио, неговиот одговор и избор од Битлси за одјавната шпица беше:

The Beatles - A Day in the Life

The Beatles - Strawberry Fields Forever

Во една реченица поентата на темата:

Значи животот како филм, апокалипса бам, песна (песни) за одјавна шпица на тој филм?

Мојот избор:

The Rains of Castamere - The National:love:

Pink Floyd - The Great Gig in the Sky

Tom Waits - Earth Died Screaming

Radiohead - Idioteque

Dead Can Dance "Yulunga"

Anastasia - Nine Iron Doors


Секако дека се дозволени надополнувања на изборот.


П.с Без јуб туб медиа линкови, само текст линкови. Чисто да не верглаат компјутерите.
 

КвикСилвер

Модератор
Член од
28 март 2010
Мислења
4.544
Поени од реакции
5.854
The Doors - The End

Мал скромен логор, со ист таков оган во средина, од околу петмина полунасмевнати скршени души, вешти и брзоплети прсти на акустична гитара, последователно D и C и по некоја поткачена жица. Еден, тивко од дното на срцето, со солзи на очите и треперлив глас пее, а другите несигурно гледаат во земја како да се надеваат дека има некаква надеж за спас, или ги доубива помислата за крајот на радоста и спокојноста. И секоја вечер се до зори, едноличен клише циклус.
 
Последно уредено:
Член од
22 јуни 2010
Мислења
3.608
Поени од реакции
5.444
Celtic Frost - A Dying God Coming Into Human Flesh

И музиката и текстот прават апокалиптична атмосфера

All is cold and frozen.
Frozen the sea, frozen the sky.
Frozen is death, but I cannot die.
Cannot die.

As the snow falls.
To cover this all.
And all is cold.
And cold is all.
All is cold and cold is all.

Cold.
Frozen.
Frozen is heaven and frozen is hell.
And I am dying in this living human shell.

I am a dying God, coming into human flesh. (x3)
I am a dying God.

Frozen my heart.
Frozen my soul.
Frozen my love.

I AM A DYING GOD, COMING INTO HUMAN FLESH!!
(x4)
 

AceCaleb

Деспот на Адот
Член од
31 декември 2007
Мислења
5.616
Поени од реакции
10.307
Metallica - Fade To Black

Не се мислев ни во дел од секунда кога ја прочитав идејата.
Мирен почеток, што понатаму се трансформира во нешто апокалиптично, одјавното соло го доловува моментот во полн ефект.
 

Коловрт

Озимандија
Член од
12 април 2010
Мислења
4.002
Поени од реакции
9.161
Илјада пати сум кажал дека кога би требало да одберам само едно парче од целокупна музика на овој свет тоа би бил албумот Tubular Bells. И многу јасно дека во него ќе барам саундтрак за филмот наречен живот.

Најпрвин помислив на делот со поднаслов Ambient Guitars*, но после се премислив. Тоа не би била соодветна музика за одјавна шпица. Ова би била совршена позадина за оној момент од филмот кога знаеш дека доаѓа крајот и веќе ти е криво заради тоа. Ова е за моментот кога Морган Фриман си оди од прес-конференцијата каде соопштил дека ни нема спас. Не би пуштил да оди писмо на ова.

Ама затоа пак би го ставил токму она што следува. Sailor's Hornpipe*, делот од 21:35. Не за џабе е точка на цел албум. Совршен крај за една трагикомедија, во каква што живееме ние.*Извадоците се од преснимувањето на албумот во 2003 по повод 30-годишнината од издавањето. Поентата ми беше да го ставам оргиналот, ама го тргнале од YouTube.
 

Anne.

~ Happiness In Slavery.
Член од
4 декември 2009
Мислења
4.602
Поени од реакции
10.275
Пошто wot веќе ја пиша Carry on my wayward son, ја ќе идам со In This Twiligh од НИН нормално. Песната не ја сакав нешто посебно, ама лани Трент направи да ми се вовлече под кожа.

In This Twilight

Watch the sun
As it crawls across a final time
And it feels like
Like it was a friend
If it's watching us
And the world we set on fire
Do you wonder
If it feels the same?

And the sky is filled with light
Can you see it?
All the black is really white
If you believe it
As the time is running out
Let me take away your doubt
We can find a better place
In this twilight

Dust to dust
Ashes in your hair remind me
What it feels like
And I won't feel again
Night descends
Could I have been a better person?
If I could only
Do it all again

But the sky is filled with light
Can you see it?
All the black is really white
If you believe it
And the longing that you feel
You know none of this is real
We will find a better place
In this twilight
 

Andrew

ќ
Член од
27 октомври 2011
Мислења
5.730
Поени од реакции
15.257
Исто, таков налив дава и ремек делото од Porcupine Tree, Arriving Somewhere But Not Here, испраќајки те спокојно и навестувајки ти го последниот момент.

Did you imagine the final sound as a gun?
Or the smashing windscreen of a car?
Did you ever imagine the last thing you'd hear as you're fading out was a song?
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom