Пострамковна Македонија

ultras1988

4600
Член од
6 февруари 2014
Мислења
2.917
Поени од реакции
6.656
Овде е тотално пореметено дефинирањето на национализам. Говорење на реалноста веќе се смета за национализам, додека бањатите урбани нашетани комуњари наметнаа да се смета за националист секој што ќе развее знаме или пушти Македонска песна.
Вистината = национализам, било и ќе биде :D.

Но ајде сега сериозно, од левичарска партија на прво место треба да и биде работничката класа, нејзините интереси, како да се подобрат нивните права, но наместо тоа на нив на прво место им се теми од национални прашања , од прва двојазична партија до борба против двојазичност, видоа што носи гласови и тотално ја променија политиката, ете сите знаеме ставот за името , двојазичност но ете од левичарски аспект колку знаеме дека ете Левица се залага за 6 часовно работно време, скоро никој , па дури ни самите членови на партијата, а тоа е она кое најмногу треба да го промовираат и да се залагаат левичарите идеолошки, но сепак сите знаеме дека пола членови на партијата им се всушност хардкор националисти.

А бе единствена партија (не ги рачунам непарламентарните партиички кои ни дома не ги гласаат) ти е Левица која најдиректно ти кажува дека би го поништила Рамковниот договор и која скоро секоја недела има соопштение против криминални дејствија на структури од ДУИ или блиски до ДУИ, против рамковни вработувања на неписмени кадри и сл.

Не биле никогаш на власт, да. Ама не беа ни во Собрание, па влегоа, и сè што претходно збореа, си продолжија да го прават.

Црвена ламбичка? Па ако за Левица има црвена ламбичка, тогаш за СДС и ДПМНЕ има ред лајт дистрикт (и во поглед на светлина и во поглед на нудење пред амбасади и ДУИ).
Едно е да кажуваш друго е да спроведеш, сите што ви викат дека ќе ги укинат рамковен, преспански, францускиот предлог ве лажат директно во очи, ниту една политичка партија и сила во Македонија не може да го спроведе тоа, за да го спроведеш тоа прво треба да имаш јака економија и народ спремен за жртвување а посебно младина која ќе излезе и ќе се бори за тоа на улица, во Македонија нема ниту еден од овие критериуми за да дојде до тоа, така да ќе си останат само празни ветувања кои едноставно нема како да се исполнат.

Кога се занимаваш со политика треба прво да бидеш реален што можеш а што не , се дур не ја оправиме економијата и демографијата во Македонија нема да се ревидира ниту еден договор а посебно пак рамковниот кој тотално ќе ја парализира и така веќе парализиранта ни држава, посебно што негов обид за раскинување од старт значи меѓуетнички тензии и опасност од меѓуетничка граѓанска војна која може да доведе до тотален распад на државата познавајќи не какви сме Македонците и колку ќе бидат спремни да одат на воен фронт за да ја бранат од учките.
 
Член од
25 јуни 2012
Мислења
2.436
Поени од реакции
2.201
Едно е да кажуваш друго е да спроведеш, сите што ви викат дека ќе ги укинат рамковен, преспански, францускиот предлог ве лажат директно во очи, ниту една политичка партија и сила во Македонија не може да го спроведе тоа, за да го спроведеш тоа прво треба да имаш јака економија и народ спремен за жртвување а посебно младина која ќе излезе и ќе се бори за тоа на улица, во Македонија нема ниту еден од овие критериуми за да дојде до тоа, така да ќе си останат само празни ветувања кои едноставно нема како да се исполнат.

Кога се занимаваш со политика треба прво да бидеш реален што можеш а што не , се дур не ја оправиме економијата и демографијата во Македонија нема да се ревидира ниту еден договор а посебно пак рамковниот кој тотално ќе ја парализира и така веќе парализиранта ни држава, посебно што негов обид за раскинување од старт значи меѓуетнички тензии и опасност од меѓуетничка граѓанска војна која може да доведе до тотален распад на државата познавајќи не какви сме Македонците и колку ќе бидат спремни да одат на воен фронт за да ја бранат од учките.
Со Рамковниот баш економијата ќе се оправи.
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
2.960
Поени од реакции
3.005
Со Рамковниот баш економијата ќе се оправи.
Не се оправа тоа кое не постои; во „севернава„ не постои реална економија, туку бесконечно задолжување со кредитити, претворени во тазе отпечатени банкноти од денари, а остатокот од непостоечката екомонија се сведува на масовна корупција (од портир па нагоре...) и на сомнителни тендери за набавка на непотребен лукзус, од кои (тендери) треба да има процент и за „тате“ и за „бате„.

Канализацијата во Арачиново стана епска...
 

ultras1988

4600
Член од
6 февруари 2014
Мислења
2.917
Поени од реакции
6.656
Со Рамковниот баш економијата ќе се оправи.
А кој пиша дека со рамковниот ќе се опорави, прочитај внимателно јасно пишува дека државата и така е веќе парализирана а тоа е поради рамковниот договор, неговото спроведување е главен товар и силно ја преоптоварува македонската економија, но неговото раскинување ќе донесе политичка клима која ќе биде неподнослива и за економијата и за државата, да рамковниот треба да се раскине но во моментот со ваква ситуација во која се наоѓа државата тоа не е возможно.
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
8.531
Поени од реакции
16.008
Вистината = национализам, било и ќе биде :D.

Но ајде сега сериозно, од левичарска партија на прво место треба да и биде работничката класа, нејзините интереси, како да се подобрат нивните права, но наместо тоа на нив на прво место им се теми од национални прашања , од прва двојазична партија до борба против двојазичност, видоа што носи гласови и тотално ја променија политиката, ете сите знаеме ставот за името , двојазичност но ете од левичарски аспект колку знаеме дека ете Левица се залага за 6 часовно работно време, скоро никој , па дури ни самите членови на партијата, а тоа е она кое најмногу треба да го промовираат и да се залагаат левичарите идеолошки, но сепак сите знаеме дека пола членови на партијата им се всушност хардкор националисти.Едно е да кажуваш друго е да спроведеш, сите што ви викат дека ќе ги укинат рамковен, преспански, францускиот предлог ве лажат директно во очи, ниту една политичка партија и сила во Македонија не може да го спроведе тоа, за да го спроведеш тоа прво треба да имаш јака економија и народ спремен за жртвување а посебно младина која ќе излезе и ќе се бори за тоа на улица, во Македонија нема ниту еден од овие критериуми за да дојде до тоа, така да ќе си останат само празни ветувања кои едноставно нема како да се исполнат.

Кога се занимаваш со политика треба прво да бидеш реален што можеш а што не , се дур не ја оправиме економијата и демографијата во Македонија нема да се ревидира ниту еден договор а посебно пак рамковниот кој тотално ќе ја парализира и така веќе парализиранта ни држава, посебно што негов обид за раскинување од старт значи меѓуетнички тензии и опасност од меѓуетничка граѓанска војна која може да доведе до тотален распад на државата познавајќи не какви сме Македонците и колку ќе бидат спремни да одат на воен фронт за да ја бранат од учките.
Како ќе ја оправиш демографијата и економијата?
Како ќе се поправи на пример во твојата Струмица кога Циганите ги има се повеќе и во кое друго време ќе бидеме во поволна ситуација за нешто да се промени. Ти сам кажа на друга тема овие 5 години до крајот на оваа деценија се клучни, само ќе видиме за што, дали за пропаст или за нешто повеќе ама вака гледано најповолни можности за сега да се смени нешто сме немале одамна, повеќе фактори се на наша страна ама нема искра.
 
Член од
20 април 2012
Мислења
3.678
Поени од реакции
9.682
Рамковниот договор сепак донесе мир и стабилизација на земјава, наместо разгорување на конфликтот ширум целава држава и прераснување на конфликтот во една тешка меѓу-етничка граѓанска војна од Босански тип сепак за среќа не дојде до такво нешто. Мислам дека тој конфликт беше строго контролиран конфликт (од меџународната) имаше неколку месечно пушкарење ама таму само по некои села и планини, за среќа немаше некои масовни урбани внатре-градски битки и крвопролевања... Се сеќавам од една страна чурат облаци од Арачиново и од Скопска Црна Гора, а во Скопје животот најнормален, народ си шета по улици, сообраќајот најнормален, се си функционира, а воздушна линија само неколку км од воените дејствија до центарот на градот !
Каква стабилизација бе алооо.Рамковниот договор ни е наметнат од страна.Инаку во Арачиново ќе завршеше се ,е тогаш ќе бевме стабилна држава.Затоа сега имаш поранешни терористи напикани по институции и бранители кои се борат за опстанок.13 август е еден од најстрамните датуми за државава.Неговото вистинско име е Почеток на крајот.Преспанскиот и бугарскиот договор се продолжение на самоуништувањето.
 
Член од
25 јуни 2012
Мислења
2.436
Поени од реакции
2.201
А кој пиша дека со рамковниот ќе се опорави, прочитај внимателно јасно пишува дека државата и така е веќе парализирана а тоа е поради рамковниот договор, неговото спроведување е главен товар и силно ја преоптоварува македонската економија, но неговото раскинување ќе донесе политичка клима која ќе биде неподнослива и за економијата и за државата, да рамковниот треба да се раскине но во моментот со ваква ситуација во која се наоѓа државата тоа не е возможно.
Ти си контрадикторен во однос на тоа што го пишуваш. Прво викаш дека не чини Рамковниот, после викаш, не можело да се раскине, таква била ситуацијата, затоа не требало да се дава поддршка на Левица, лажеле тие дека ќе го укинат.

Како прво, ок, можеби сега нема услови за поништување на тој договор, но кое фајде ако не постои политичка партија/пратеници која има РЕАЛНА политичка моќ (а реалната политичка моќ доаѓа преку добиени гласови на избори) која е јавно против овој договор? Како второ, видовме колку ДПМНЕ е против албанизацијата на државата (која води кон федерализација и отцепување на дел од државата)... Всушност, и самите тие се соучесници.
 

TOT

sorcerer
Член од
2 јануари 2019
Мислења
791
Поени од реакции
1.287
После 2016 не важи рамковна Македонија, договорот кој беше под спонзорство на САД и Британија е прекршен со правењето на влада помеѓу СДС и ДУИ 2016. И со менувањето на устав 2019 ние сме конфедерација, која е на пат да се подели и тоа во скоро време.
Значи по заслуга на комуњарите и ЗЗ кој го "прошири" рамковниот со тоа што не продаде заедно со колегите комуњари како и шарените ние сме на праг да ја изгубиме државата.
Автоматски споено мислење:

Всушност, и самите тие се соучесници.
Ти што направи за да не бидеш соучесник?
 
Член од
30 април 2022
Мислења
249
Поени од реакции
347
После 2016 не важи рамковна Македонија, договорот кој беше под спонзорство на САД и Британија е прекршен со правењето на влада помеѓу СДС и ДУИ 2016. И со менувањето на устав 2019 ние сме конфедерација, која е на пат да се подели и тоа во скоро време.
Значи по заслуга на комуњарите и ЗЗ кој го "прошири" рамковниот со тоа што не продаде заедно со колегите комуњари како и шарените ние сме на праг да ја изгубиме државата.
Автоматски споено мислење:


Ти што направи за да не бидеш соучесник?
Никој ништо нема да дели. Педа земја нема да дадеме на клето гнасно племе.
 

ultras1988

4600
Член од
6 февруари 2014
Мислења
2.917
Поени од реакции
6.656
Како ќе ја оправиш демографијата и економијата?
Како ќе се поправи на пример во твојата Струмица кога Циганите ги има се повеќе и во кое друго време ќе бидеме во поволна ситуација за нешто да се промени. Ти сам кажа на друга тема овие 5 години до крајот на оваа деценија се клучни, само ќе видиме за што, дали за пропаст или за нешто повеќе ама вака гледано најповолни можности за сега да се смени нешто сме немале одамна, повеќе фактори се на наша страна ама нема искра.
Струмица ситуацијата со циганите драстично се менува, ги има се помалку, се повеќе емигрираат како мигранти/азиланти во Германија, дел заминаа дури и Швајцарија, друго со доаѓањето на Коки на власт им се забрани дивото продавање кај стигнат, им се затиши џамијата и.т.н. со што Струмица не им е повеќе атрактивна да ја населуваат, освен во Василево нивниот број како целина во целиот регион драстично се намалува.

Но мене воопшто не ми се проблем циганите колку се и што се туку нашите, после олеснувањето на добивање на визи многу се решаваат да ризикуваат и да одат во Германија, со што се намалува многу младото население, последните 2 години и тоа исклучиво поради финансиската ситуација која е во моментот и инфалицијата многумина решија да заминат привремено но лесно тоа може да стане и трајно ако не се сменат нештата радикално, а во Струмица има градежна офанзива како никогаш до сега, никнуваат згради на секој чекор а сите станови се распродадени.

За оправување на економијата и демографијата треба власт која ќе работи во интерес на државата, како прво созбивање на сивата економја која е рак рана која не мачи со години, стимулирање со даночни олеснувања да се зголемуваат платите, инвестиции во сончеви колектори, ветерници, хидроцентрали и земјоделие, производството на струја и храна и тоа како се нашите најсилни адути а и во светот цените и потребите за струја и храна ќе бидат само во раст, давање на субвенции не само за трето дете туку за секое дете што ќе се роди во државата, водење на силни младински политики, бесплатно високо образование со кое потоа младите ќе се обврзат за возврат на државата да работат во неа одреден период на години и.т.н., значи решениата се лесни само некој да сака да работи за државата и да засука ракави.
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.857
Поени од реакции
6.494
За оправување на економијата и демографијата треба власт која ќе работи во интерес на државата, како прво созбивање на сивата економја која е рак рана која не мачи со години, стимулирање со даночни олеснувања да се зголемуваат платите, инвестиции во сончеви колектори, ветерници, хидроцентрали и земјоделие, производството на струја и храна и тоа како се нашите најсилни адути а и во светот цените и потребите за струја и храна ќе бидат само во раст, давање на субвенции не само за трето дете туку за секое дете што ќе се роди во државата, водење на силни младински политики, бесплатно високо образование со кое потоа младите ќе се обврзат за возврат на државата да работат во неа одреден период на години и.т.н., значи решениата се лесни само некој да сака да работи за државата и да засука ракави.
Повеќето луѓе не сакаат да работат тешки физички дејности, под објаснение дека не биле добро платени и.т.н. и.т.н. Или на пр. занимавање со земјоделски и сточарски дејности, за да некој се занимава со овие дејности мора да живее исклучиво во рурални средини, кои се хх километри оддалечени од цивилизацијата, а луѓето не сакаат да живеат во рурални средини и во провинција, туку сосема обратно сакаат да живеат во урбан свет т.е. во град и тоа не во било кој град, туку по можност во главниот и најголем град. Тенденциите и процесите од 45та па навака се селидба т.е. движење на населението село-град, а не обратно... Како беше она фрлај опанците и мотиката и обуј кондури и земи книга у раце !
 
Член од
22 декември 2018
Мислења
198
Поени од реакции
256
Повеќето луѓе не сакаат да работат тешки физички дејности, под објаснение дека не биле добро платени и.т.н. и.т.н. Или на пр. занимавање со земјоделски и сточарски дејности, за да некој се занимава со овие дејности мора да живее исклучиво во рурални средини, кои се хх километри оддалечени од цивилизацијата, а луѓето не сакаат да живеат во рурални средини и во провинција, туку сосема обратно сакаат да живеат во урбан свет т.е. во град и тоа не во било кој град, туку по можност во главниот и најголем град. Тенденциите и процесите од 45та па навака се селидба т.е. движење на населението село-град, а не обратно... Како беше она фрлај опанците и мотиката и обуј кондури и земи книга у раце !
Тоа е точно. Зошто е тоа така бидејќи владата не инвестира денар во руралните средини да ги задржи луѓето, направи им велосипедски патеки, пешачки патеки обележи ги соодветно улиците, градинка, училиште модерно, паркови и зеленило и ќе видиш како ќе живеат. Како основна човечка потреба е добра поврзаност со градот.
 
Член од
12 јануари 2022
Мислења
432
Поени од реакции
680
Зошто да не си го поставите клјучното прашање - зошто Американците ја зедоа страната на албанците при креирање на Охридскиот договор?
Дали силното просрпско влијание во земјата и особено палењето на американската амбасада не и помогна на Америка да одлучи дека во тој момент сте биле на страната на непријателот и Србија во тој момент?
 
Член од
15 февруари 2022
Мислења
120
Поени од реакции
156
Зошто да не си го поставите клјучното прашање - зошто Американците ја зедоа страната на албанците при креирање на Охридскиот договор?
Дали силното просрпско влијание во земјата и особено палењето на американската амбасада не и помогна на Америка да одлучи дека во тој момент сте биле на страната на непријателот и Србија во тој момент?
Затоа во сегашната ситуација од егзистенцијално значење е да се прекине секаква релација со рускиот тројански коњ Бугарија.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom