Постои ли душа?

Член од
22 февруари 2007
Мислења
78
Поени од реакции
0
BuSaV напиша:
Pa ne li citas pogore. Imas nekolku objasnuvanja.
Eve i ti kazi sto si mislis!
без нервози... иначе јас како ја замислувам душата нема да дадам одговор! бидејки не знам... неможам да ја замислам душата на никаков начин!
 
S

Sith_Lord

Гостин
дај ве молам објаснете ми како ја замислувате душата... чекам одговор!
Поморанџеста, ромбоидна, со зелени штрафти... :tapp:

Прашањето е глупаво и несоодветно поставено. Што мислиш со тоа "како ја замислувате душата"? Можеше да прашаш дали сметаме дека постои нешто налик на душа, и што за нас тој поим претставува... На тоа веќе може да се даде одговор.

Значи, не знам дали постои душа. Секое дрндање во празно за енергија која мора некаде да отиде после смртта, за суштината на нашето постоење итн. ми делува на млатење празна слама. На чиста фикција создадена при недостиг на валиден одговор. Од друга страна пак, не би се залетувал да му верувам на секој научник кој самобендисано изјавува дека докажал дека душата не постои Можеме да се запрашаме, но не можеме да тврдиме со сигурност.

На крај краева, додека сме живи тоа прашање не игра некоја голема улога. А за после смртта, ќе ви кажам кога ќе умрам.

Sith
 
Член од
22 февруари 2007
Мислења
78
Поени од реакции
0
Sith_Lord напиша:


Поморанџеста, ромбоидна, со зелени штрафти... :tapp:

Прашањето е глупаво и несоодветно поставено. Што мислиш со тоа "како ја замислувате душата"? Можеше да прашаш дали сметаме дека постои нешто налик на душа, и што за нас тој поим претставува... На тоа веќе може да се даде одговор.

Значи, не знам дали постои душа. Секое дрндање во празно за енергија која мора некаде да отиде после смртта, за суштината на нашето постоење итн. ми делува на млатење празна слама. На чиста фикција создадена при недостиг на валиден одговор. Од друга страна пак, не би се залетувал да му верувам на секој научник кој самобендисано изјавува дека докажал дека душата не постои Можеме да се запрашаме, но не можеме да тврдиме со сигурност.

На крај краева, додека сме живи тоа прашање не игра некоја голема улога. А за после смртта, ќе ви кажам кога ќе умрам.

Sith
хаха... каде ќе оди таа душа...???
 
S

Sith_Lord

Гостин
хаха... каде ќе оди таа душа...???
А зошто мора некаде да оди? Ќе си седи на плажа, ќе пие скоч и ќе пуши пура, со убава цура до него. Али тоа е кога јас би бил душа...

Sith
 

Мартин$

Модератор
Член од
2 март 2007
Мислења
5.234
Поени од реакции
148
Јас па мислам дека постои затоа што научно е докажано дека секој мртов човек после својата смрт губи незнам тамо колку грама :) Е сега, барем на Discovery ко што гледав веруваат дека тие грама била душата. :uvo: Можеби лудо звучи ама така слушнав :)
 

Allita

Слика има тон нема
Член од
7 декември 2005
Мислења
2.184
Поени од реакции
12
Зошто во темава многу од вас мешаат дух и душа???:uvo:
 
Член од
23 март 2007
Мислења
2.370
Поени од реакции
61
Ако е телото материјално, а душата нематеријална, тогаш како душата останува во телото? Се движи, а не го напушта?
Душата е нематеријална но секогаш е со нас, не не напушта се до нашата смрт....
Парапсихологијата објаснува дека има некаква сивкаста боја,невидлива за човечкото око....Сместена блиску до срцето......Каква душа имаме таква ќе биде и нашата аура околу нас: светложолтеникава за харизматичните луѓе и темносива за обратните....
Овие објаснувања ја надминуваат психологијата како наука и влегуваат во духовните учења и парапсихологијата, способни да ги совладуваат само дел од Светот...:wink:
 
Член од
16 септември 2007
Мислења
7
Поени од реакции
0
Lady ima pravo,...dusata ...."smestena blisku do seceto"....ponekogas i boli....da, da i dusza boli koga covek strasno pati..jas toa go osetiv...ovie denovi a i porano...
 

STARTER

Firestarter
Член од
31 август 2007
Мислења
935
Поени од реакции
246
Секако дека постои, таа е во сите нас одговорна е за нашите емоции
 

The_Grim

Acid Nightmare
Член од
22 ноември 2005
Мислења
1.501
Поени од реакции
24
Malku od inkvizitorska gledna tocka...

Teloto e zatvor za dusata...se dodeka teloto postoi dusata nikogas nema da bide slobodna... i da dusata postoi I TO KAKO!!! :)
 

Sasence

V.I.P-very important princess
Член од
21 ноември 2005
Мислења
154
Поени од реакции
1
Епа и мене не ми беа јасни некои работи за душата и енергијата...додека не седнав со тато и не ми одржа една лекција(инаку хемичар е хехе)
Како шо е тоа хемички и физички објаснето во нас има само една енергија и тоа топлинска шо ја создава крвотокот.Кога умираме ја снемува таа енергија таа преминува во друг вид енергија(ништа не умире само се мења :poss: ) а ако ние за душа го сметаме нашиот карактер тогаш да гледаме од мединцинска страна се е ДНК...тоа од мене

п.с верувам во својата приказна иако и мене ми се имаат случено многу дешавки поврзани со биоенергија
 
Член од
31 јули 2006
Мислења
2.537
Поени од реакции
700
Епа и мене не ми беа јасни некои работи за душата и енергијата...додека не седнав со тато и не ми одржа една лекција(инаку хемичар е хехе)
Како шо е тоа хемички и физички објаснето во нас има само една енергија и тоа топлинска шо ја создава крвотокот.Кога умираме ја снемува таа енергија таа преминува во друг вид енергија(ништа не умире само се мења :poss: ) а ако ние за душа го сметаме нашиот карактер тогаш да гледаме од мединцинска страна се е ДНК...тоа од мене

п.с верувам во својата приказна иако и мене ми се имаат случено многу дешавки поврзани со биоенергија
A u sto se menja?

Nasiot karakter nikako ne moze da bide nasata dusa
Inaku, da veruvam deka postoi dusa. Sega dali ne ja dobivame samo za eden zemen zivot ili za poveke.....toa e drugo prasanje
 
Член од
17 декември 2007
Мислења
178
Поени од реакции
7
Апсурд е да се рече дека не постои.Со душата чувствуваш, одлучуваш, размислуваш.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom