Постои ли душа?

Мистичен

Човек
Член од
23 јануари 2005
Мислења
13.578
Поени од реакции
1.097
Ако е телото материјално, а душата нематеријална, тогаш како душата останува во телото? Се движи, а не го напушта?
 
Член од
30 април 2005
Мислења
361
Поени од реакции
21
Душата е силата која го движи телото. Таа како нематеријална има потреба да се материјализира физички преку тело, за да може да дејствува во материјалниот свет. Кога телото ќе се потроши (остаре, повреди,) и не е повеќе функционално - таа го напушта и според некои верувања завзема друг облик.
Во Будизмот се верува дека душата има своја патека (карма) која еволуира во разни облици во зависност од својот квалитет. Една душа мора да помине низ сите облици (растение, инсект, птица, животинче, човек....па пак од почеток) и доколку прави добри работи и е чиста, тогаш ќе ја следи среќа и поубави облици.

Интересни теми се ова,бре!
 
Член од
10 мај 2005
Мислења
529
Поени од реакции
14
Dusata i teloto se zaedno vo tekot na celiot covecki zivot, se do smrtta. So smrtta, teloto prestanuva da zivee a dusata prodolzuva da postoi. Slicno kako sto rekov na temata za vecnost, dusata ja igra taa uloga da i pokaze na idninata deka nekogas, vo minatoto, sme cekorele na ovoj svet. Dusata e taa sto gi sodrzi site nasi dobri postapki i dobri dela po koi sme ostanale zapameteni i obelezani na ovoj svet.
 

vmx

Член од
25 април 2005
Мислења
5.633
Поени од реакции
201
Што би се рекло постои реиркарнација т.е. пример телото на некој човек кога ќе умре душата излегува од тоа тело и се пренесува во друго тело (во телото на бебето на некоја бремена жена која е пред пораѓај) и така да душата ќе го води тоа тело, само што во свеста на реиркарнираниот човек нема да се сеќава што правел во предходниот живот кога душата била во овој првиов човек што умрел... што би дошло до заклучок дека ќе ја видам Ерата на супер персоналните компјутери кои ќе работат на 5 зетахерци и 512 терабајти рам со хард диск од 200 зетабајти и графичка картичка со 512 терабајти на 64 мегабитни процесори со Windows Longhorn 64mbit Edition и ќе сурфам на Кајгана.ком со некој безичен сателитски или кој знае каков интернет со брзина од 100 gbps. :lol: :lol: :lol: :lol: Живо чудовиште!
 
Член од
22 април 2005
Мислења
2.492
Поени од реакции
1.120
Iskreno kazhano ne veruvam mnogu vo silata na duhot
Значи веруваш малку.
Дефиниција? Без дефиниции ќе ве молам.
Ти кога си заљубена знаеш дека си заљубена така? Ај дефинирај го тоа.

Според мене нема дилема. Секое тело има посебна енергија. Како сакате наречете ја..

За сите кои мислат дека телото нема душа.. објаснете ми ја астралната проекција.
Објаснете ми што е тоа. Онака научно за да немам во што да се сомневам.
 
Член од
22 април 2005
Мислења
2.492
Поени од реакции
1.120
Не реков да ги изедначиш љубовта и душата.
Дека ти побара дефиниција за душата исто и јас ти побарав дефиниција за љубовта. Муабетот ми беше ..што? дека за се треба да постои дефиниција?

Не барај факти. Какви факти сакаш? Докмуент заверен на нотар?

Ете ти една прчина повеќе.. ти реков.. астрална проекција.
Сведоци.

Каде оди целата енергија акомулирана во телото после смртта?
Дека енергија постои.. тоа не треба да ни биде дилема. Во што преоѓа? Да се изгуби не може.. тоа знаеме. И што е таа енергија. Реков, како сакате наречетеја..

п.с. Очите се прозорец на душата :D :D
 
Член од
22 април 2005
Мислења
2.492
Поени од реакции
1.120
Angela напиша:
zadovolen :) :twisted:
Па обично не се задоволувам на овој начин. Еве сега излагам, па кога ќе се вратам вечер ќе ти кажам дали сум задоволен т.е. дали ме задоволил некој :D

ти задоволна? :D
 
Член од
22 април 2005
Мислења
2.492
Поени од реакции
1.120
Моментално душата ич не ми е мирна..

Значи постои 8)
 
Член од
29 април 2005
Мислења
236
Поени од реакции
1
Штом има пцовка за тоа „ДУШУ ТИ *Б*М“, ми се чини дека постои
 

Gollum

Real in fantasy.
Член од
4 август 2005
Мислења
23
Поени од реакции
0
A бе каква душа какви духови сите гинеме и си живееме и си мислеме на такви глупости со помош на нашиот мозок и така и не се замарајте ного оти нии сме си виновни со се ГЛУПИРАМЕ како саа! ! !!
 

The`bItCh

AdJuStAbLe mAdNeSs
Член од
22 јануари 2005
Мислења
4.605
Поени од реакции
112
Голум, кога ќе умри човечкото тело тоа е полесно за 21 грам и научниците сметаат, дека тоа е душата на човекот која што излегува од него после неговата смрт. Значи сепак не е глупост, има тука нешто.
 
Член од
10 мај 2005
Мислења
529
Поени од реакции
14
И мене ми е моментално душата немирна, значи постои.
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.171
Поени од реакции
34.298
Постои, постои! Како може душа да не постои?
Оној што верува дека постои Господ, сигурно верува дека постои и душа.
 

MSV

Член од
24 март 2005
Мислења
2.423
Поени од реакции
38
-Душо моја.....
-Кажи газда мој пресветол......
-Што е тоа душа???
-Нејќеш да знаеш........
-Е, ајде бе...Дефинирај се!!!
-Ааааа....Маму ти ибам, ти да се дефинираш, садисту низаеден!!! :evil:
-Добро....Извини душо моја..... :place:-А како ке знам јас дека постоиш???
-Па кога ке станеш еден ден наутро, и кога ке те боли нешто ама нема да можеш да најдеш што те боли....Знај.....Тоа Сум Јас!!!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom