Постепено штедење - препорака за банка

Член од
19 декември 2017
Мислења
258
Поени од реакции
319
Реално и јас се слагам, графата е ОК ама не би спиел мирно ако ја ставам заштедата во нешто толку нестабилно. Денес е 40к утре може да биде пак 7к и никогаш да не отиде погоре. Интересен е концептот ама изгледа ризично.
Има Модели и има одредени индикатори кои кажуваат колку процентуално се користи низ светот Биткоин како store of value и колку треба вредноста да му биде во однос на тоа колку има глобална адопција. Само дечки неможам се тука да ви кажам мора малце и сами да соџвакати. Али едно ќе ти кажам и запамти го ова Биткоин никогаш нема да отиде под 20к пак. Овој раст што беше е зошто доби на адопција не е шпекулација некој го користи и пласира богатство во него да се заштити од инфлација.
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.633
Поени од реакции
4.934
Стефус минатиот пат кога го напиша ова Биткоин беше на 7к сега е на 40к и пак истиот муабет го правиш, незнам дали до Балканчево е али јас да бев до сега ќе се запрашав малку.
Де де TESL и стотици акции сипнаа и повеќе. И ќе има илјадници акции кој ќе ги остварат истите приноси во следните 10 години.
 
Член од
10 април 2013
Мислења
1.107
Поени од реакции
705
Реално и јас се слагам, графата е ОК ама не би спиел мирно ако ја ставам заштедата во нешто толку нестабилно. Денес е 40к утре може да биде пак 7к и никогаш да не отиде погоре. Интересен е концептот ама изгледа ризично.
E pa zatoa ne bidi lakom i ako vcera bil 7k, a utre bide 21k,izleguvaj so dobivka x3, i gotovo.LIFE IS SIMPLY osven ako sam nego iskompliciras.
 

nE0n1nja

Eat nerds get shredded
Член од
25 јануари 2007
Мислења
3.468
Поени од реакции
3.270
E pa zatoa ne bidi lakom i ako vcera bil 7k, a utre bide 21k,izleguvaj so dobivka x3, i gotovo.LIFE IS SIMPLY osven ako sam nego iskompliciras.
Знам тоа, ама он вика дека треба да штедиш во биткоин наместо да ставаш во банка, така почна муабетот. Инаку тоа ти што го кажуваш е тргување со валути, играње на берза, не е штедење.
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.633
Поени од реакции
4.934
Знам тоа, ама он вика дека треба да штедиш во биткоин наместо да ставаш во банка, така почна муабетот. Инаку тоа ти што го кажуваш е тргување со валути, играње на берза, не е штедење.
Штедење е на штедна книшка. Биткоин не е дефинитивно за луѓе почетници и со мала толеранција за ризик. Да, каматите се ниски и ќе останат уште неколку години такви.
 
Член од
25 октомври 2012
Мислења
5
Поени од реакции
1
Банките се зло без кое се не може во овој 21 век, за наши пари кај нив камата нема, тие си работат со нашите пари, заработуваат, а за користењето на нашите пари не ни плаќаат, а ние за користењето на ,,нивните" пари т.е. нашите им плаќаме камата, а е иста работа, и ние им даваме на некој начин заем како што и тие нас ни даваат, кога има камата за нив треба да има и за нас.. Треба да се прочешлаат законите од банкарскиот сектор и со една добро срочена иницијатива до Уставен суд, да се бара укинување на овие небулози кои се во корист на банките.
Katastrofa e sistemot jas zimam u Uni Banka kredit go vrakam pred vreme so sopstveni sredstva i me " reketiraat" 2% pred vreme zatvaranje 4000 € na gladno srce a pred toa so drugi banki krediti nikogas nemalo vskov " reket " e sega pravno ke se zezam 3 godini i prasanje e dali ke go resam
Автоматски споено мислење:

Исто и Халк заборавив да ја спомнам, мислам дека со неа се затвора тој круг на големи и средни банки кои никогаш нема да доживеат Еуростандард сценарио. Амбициозно се влезени и вложуваат, отворија и Халк осигурување.

Што и да одлучиш, само подалеку од Прокредит :D
I od Uni banka
 

Kajgana Shop

На врв Bottom