Постепено штедење - препорака за банка

Член од
1 март 2010
Мислења
7.885
Поени од реакции
14.366
Ги имаме и двете во Кавадарци. Особено Охридска - штама е, кога влегуваш внатре мислиш твоја лична банка е. Човек нема внатре. Не сум знаел дека добро котира на државно ниво?
Шпаркасе ја купи, веќе е отпочнат процесот на спојување, само не знам премногу детали околу тоа. Јас сум во Шпаркасе одамна (има опција за влечење кеш од Ерсте банкомати без провизија во скоро цела централна Европа што ми беше ептен корисно) и беше доста стабилна, како овде, така и на ниво на групација, а окрупнувањево само го допотврди тоа.
 
Член од
31 јули 2008
Мислења
2.767
Поени од реакции
1.461
Шпаркасе ја купи, веќе е отпочнат процесот на спојување, само не знам премногу детали околу тоа. Јас сум во Шпаркасе одамна (има опција за влечење кеш од Ерсте банкомати без провизија во скоро цела централна Европа што ми беше ептен корисно) и беше доста стабилна, како овде, така и на ниво на групација, а окрупнувањево само го допотврди тоа.
Ова звучи добро. Благодарам.
 
Член од
1 март 2010
Мислења
7.885
Поени од реакции
14.366
Ова звучи добро. Благодарам.
Исто и Халк заборавив да ја спомнам, мислам дека со неа се затвора тој круг на големи и средни банки кои никогаш нема да доживеат Еуростандард сценарио. Амбициозно се влезени и вложуваат, отворија и Халк осигурување.

Што и да одлучиш, само подалеку од Прокредит :D
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Разгледај ги финансиските резултати на банките пред да се решиш на ваков чекор. Еуростандард работеше со загуби неколку години.
 
Член од
19 декември 2017
Мислења
258
Поени од реакции
319
Која е целта да штедиш во банка со помалку од 1% годишни каматни стапки во време на инфлација од 15% годишно. Побарај други алтернативи што ќе ја зачуваат куповната моќ низ годините како акции, злато, сребто, Биткоин, недвижнини итн.
 
Член од
31 јули 2008
Мислења
2.767
Поени од реакции
1.461
Разгледај ги финансиските резултати на банките пред да се решиш на ваков чекор. Еуростандард работеше со загуби неколку години.
Добар одговор, но каде да ги најдам финансиските резултати ?
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Член од
7 јуни 2014
Мислења
1.055
Поени од реакции
1.177
...
Во Април ставив 150.000ден. на пасивна трансакциска сметка која ми стои така ради реда од времето.
Чисто ете да не ми стојат дома парите, да ги заборавам да се најдат некогаш......

Ја отварам некни гледам се направиле. 149.880ден.
...
тоа е едната страна од загубата, другата е во тоа што иако македонија официјално и на хартија има мала инфлација но сите сме свесни дека не е така,

и вредноста на парата на пазарот секој ден вреди помалку,

прост пр. со 1.000 ден. на почетокот на минатата годината и сега не можеш да ги купиш истите производи т.с за истите рабити треба да платиш мин. 15% повеќе
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.633
Поени од реакции
4.934
Која е целта да штедиш во банка со помалку од 1% годишни каматни стапки во време на инфлација од 15% годишно. Побарај други алтернативи што ќе ја зачуваат куповната моќ низ годините како акции, злато, сребто, Биткоин, недвижнини итн.
Не битно колкава е инфлацијата тоа е ирелевантно кога се носи одлука за инвестирање. Битно е што ќе ти донесе најголем поврат на капитал. Разликата меѓу повратот на капитал помеѓу разлики опции е само битна. Инфација делува на сите опции исто на крај.
 
Член од
19 декември 2017
Мислења
258
Поени од реакции
319
Не битно колкава е инфлацијата тоа е ирелевантно кога се носи одлука за инвестирање. Битно е што ќе ти донесе најголем поврат на капитал. Разликата меѓу повратот на капитал помеѓу разлики опции е само битна. Инфација делува на сите опции исто на крај.
Биткоин
Автоматски споено мислење:

Предностите што го прават Биткоин пефектен за штедење е што е отворен пазар 24/7 и со картичка можеш било кога да купиш и за многу мала сума да речеме 0.002% од биткоин или 50 долари, многу е делив за разлика од злато, сребро, невижнини итн кои се потешко деливи. Втора работа што го прави супериорен е што е многу ликвиден секогаш има пазар доколку сакаш да ја конвертираш заштедата во фиат пари итн за разлика од друге алтернативи за кои ќе треба да почекат. И трета би рекол можеби и најважно е што кога го купуваш Биткоинот си го префрлаш на твојот електронски паричник и само ти имаш пристап до него и никој друг, односно не зависиш од банка која утре може да пропадне и да се чудиш Трифун кај ти ги зема парите или пак да ти ги конфискува некој.
Да не заборавам дека и може пута 5 од оваа цена да отиде. Па ти штеди у банка сега да видиш дали за 1год ќе можеш да ги купиш истите работи како и денес.
 
Последно уредено:

nE0n1nja

Eat nerds get shredded
Член од
25 јануари 2007
Мислења
3.468
Поени од реакции
3.270
Биткоин
Автоматски споено мислење:

Предностите што го прават Биткоин пефектен за штедење е што е отворен пазар 24/7 и со картичка можеш било кога да купиш и за многу мала сума да речеме 0.002% од биткоин или 50 долари, многу е делив за разлика од злато, сребро, невижнини итн кои се потешко деливи. Втора работа што го прави супериорен е што е многу ликвиден секогаш има пазар доколку сакаш да ја конвертираш заштедата во фиат пари итн за разлика од друге алтернативи за кои ќе треба да почекат. И трета би рекол можеби и најважно е што кога го купуваш Биткоинот си го префрлаш на твојот електронски паричник и само ти имаш пристап до него и никој друг, односно не зависиш од банка која утре може да пропадне и да се чудиш Трифун кај ти ги зема парите или пак да ти ги конфискува некој.
Да не заборавам дека и може пута 5 од оваа цена да отиде. Па ти штеди у банка сега
Нели биткоинот е нестабилен, како да штедам во Биткоин кога утре може да крашне и да изгубиш све? Инаку другото звучи супер, само тоа ме буни.
 
Член од
19 декември 2017
Мислења
258
Поени од реакции
319
Нели биткоинот е нестабилен, како да штедам во Биткоин кога утре може да крашне и да изгубиш све? Инаку другото звучи супер, само тоа ме буни.
Ај отвори една графа на Биткоин и виде низ неговата историја последниве 12 години ако го чуваш да речеме подолго од 2 до 3 год дали ќе си изгубел нешто. Биткоин ти е финален store of value asset и кога инвестираш во него планирај да го чуваш еден циклус од мин 3 год за да ги избегнеш шпекулативните мании и паники тогаш ќе го осетиш неговиот целосен бенефит и што има да понуди.
Погледниго чартов подоле од последниве година - две и види што е store of value како експлодира во денешнава инфлациона макро средина
1610288078756.png
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.633
Поени од реакции
4.934
Биткоин
Автоматски споено мислење:

Предностите што го прават Биткоин пефектен за штедење е што е отворен пазар 24/7 и со картичка можеш било кога да купиш и за многу мала сума да речеме 0.002% од биткоин или 50 долари, многу е делив за разлика од злато, сребро, невижнини итн кои се потешко деливи. Втора работа што го прави супериорен е што е многу ликвиден секогаш има пазар доколку сакаш да ја конвертираш заштедата во фиат пари итн за разлика од друге алтернативи за кои ќе треба да почекат. И трета би рекол можеби и најважно е што кога го купуваш Биткоинот си го префрлаш на твојот електронски паричник и само ти имаш пристап до него и никој друг, односно не зависиш од банка која утре може да пропадне и да се чудиш Трифун кај ти ги зема парите или пак да ти ги конфискува некој.
Да не заборавам дека и може пута 5 од оваа цена да отиде. Па ти штеди у банка сега да видиш дали за 1год ќе можеш да ги купиш истите работи како и денес.
Јас не го сакам Биткоин и крипто. Поради тоа што нема модели и тешко предвидлив е. Ако сакаш голем ризик подобро е некои акции или левериџ продукти. Има повеќе модели за тоа и има голема историја. Има тек акции и други продукти со висок бета каде што можеш полесно да правиш проектиции и заработи исти па и поголеми од крипто. Пазарот е голем. Не работам со толку мали суми за да ми се проблем трошоци за трансакција.
 
Член од
19 декември 2017
Мислења
258
Поени од реакции
319
Јас не го сакам Биткоин и крипто. Поради тоа што нема модели и тешко предвидлив е. Ако сакаш голем ризик подобро е некои акции или левериџ продукти. Има повеќе модели за тоа и има голема историја. Има тек акции и други продукти со висок бета каде што можеш полесно да правиш проектиции и заработи исти па и поголеми од крипто. Пазарот е голем. Не работам со толку мали суми за да ми се проблем трошоци за трансакција.
Стефус минатиот пат кога го напиша ова Биткоин беше на 7к сега е на 40к и пак истиот муабет го правиш, незнам дали до Балканчево е али јас да бев до сега ќе се запрашав малку.
 

nE0n1nja

Eat nerds get shredded
Член од
25 јануари 2007
Мислења
3.468
Поени од реакции
3.270
Реално и јас се слагам, графата е ОК ама не би спиел мирно ако ја ставам заштедата во нешто толку нестабилно. Денес е 40к утре може да биде пак 7к и никогаш да не отиде погоре. Интересен е концептот ама изгледа ризично.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom