Постапка во АВРМ и ФЗОМ

Дискусија во форумот 'Право и закони' започната од Јефто, 27 декември 2018.

 1. Јефто

  Јефто @JeftoMKD | Јефто™

  Член од:
  30 октомври 2011
  Мислења:
  2.526
  Допаѓања:
  1.159
  Не сум сигурен дали темата е за тука и дали е океј насловот, доколку не е соодветно, нека го корегираат модераторите или администраторите.

  Имам прашања.
  Завршив факултет и со тоа го изгубив правото како студент и ми прекина здравственото осигуруваање.
  Која е постапката за да се пријавам за невработен во АВРМ?
  Која е точно разликата помеѓу активен и пасивен барател на работа?
  Која е постапката за да обезбедам здравствено осигурување во ФЗОМ иако ќе бидам невработен?
  Дали видот активен и пасивен барател на работа ќе влијаат врз правото за здравствено осигурување?

  Благодарам однапред на одговорите.
   
 2. MAJA 345

  MAJA 345

  Член од:
  14 октомври 2010
  Мислења:
  3.579
  Допаѓања:
  10.935
  1. Одиш во агенција и се пријавуваш.
  2. Активен, секој месец одиш да се пријавуваш. Пасивен, на шест. Со пасивен нема да те замараат да им одиш на некои си обуки и нивни глупости.
  3. Одиш во фондот и се пријавуваш. Невработени имаат бесплатно здравство, доколку не си осигуран со она на брачен партнер, што ти не си.
  4. Не.

  Фајде од агенција немаш. Последно кога се замарав со вакви работи, двеве не беа поврзани. Иди прво во фонд, пријави се таму. Ако здравственото ти нема врска со тоа да се пријавиш во агенција, значи прашај за ова, не ти ни треба да одиш реално и да се влечкаш секој месец. Ќе одиш кога ќе најдеш работа и тогаш ќе се пријавиш.
   
  На Lurtz и Јефто им се допаѓа ова.
 3. nigo

  nigo

  Член од:
  25 октомври 2008
  Мислења:
  492
  Допаѓања:
  62
  Оди и пријави се во ФЗОМ за здравствено осигурување. Од пред неколку месеци нема потреба да се води лицето како невработено за да има право на осигурување, освем ако не мислиш дека од фондот би ти обезбедиле работа.
   
  На Јефто му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Јефто

  Јефто @JeftoMKD | Јефто™

  Член од:
  30 октомври 2011
  Мислења:
  2.526
  Допаѓања:
  1.159
  Ви благодарам на одговорите.
   
  На MAJA 345 му/ѝ се допаѓа ова.
 5. ficdogg

  ficdogg 221b

  Член од:
  29 септември 2008
  Мислења:
  1.070
  Допаѓања:
  649
  +1 за се ова.
  На ова да додадам само дека ако се регистрираш како пасивен обично тоа те дисквалификува од програми за самовработување и сл проекти каде делат пари за почнување бизнис или сл, освен ако не се смениле нешто во меѓувреме. Кога ќе се регистрираш прашај си точно за ова за секој случај.
   
  На Јефто му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Јефто

  Јефто @JeftoMKD | Јефто™

  Член од:
  30 октомври 2011
  Мислења:
  2.526
  Допаѓања:
  1.159
  Ахам...
  А процедурите за пријавување во ФЗОМ и АВРМ ќе треба тешка бирократија да потполнувам или како оди? Брзо се завршува за саат-два?
   
 7. ShakaZulu

  ShakaZulu " Тој Сум Бре "

  Член од:
  29 јули 2008
  Мислења:
  2.948
  Допаѓања:
  3.065
  Извод не постар од некој месец за во здравство ќе ти треба, јас пред три години наместо новиот сум зел постара копија што прва ми паднала во рака низ дома па морав назад...

  Она најбитно за здравство, не смееше да имаш големи приходи што ти поминуваат на твое име, мислам дека е околу 100 000 на ниво на година инаку го губиш безплатното здравство. Под приходи спаѓа секој обрт на пари на твое име, дали добивка во кладилница, дали пратени пари од роднини во странство, дали да продаваш или купуваш нешто преку сметка сето тоа е обрт на средства кој ти минусира од лимитот.
   
  На Јефто му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Јефто

  Јефто @JeftoMKD | Јефто™

  Член од:
  30 октомври 2011
  Мислења:
  2.526
  Допаѓања:
  1.159
  Фала на инфото.
   
 9. TrendS

  TrendS Work Smart, Not Hard

  Член од:
  14 декември 2018
  Мислења:
  24
  Допаѓања:
  34
  Реално немаш потреба воопшто да одиш во АВРМ. Оди во здравство, земи си копија од извод (мене пред еден месец ми прифатија извод стар 10 години, се зависи од службеникот), копија од лична карта. На информации/пријавница побарај обрасци за пријавување во ФЗОМ како невработен (бесплатни се). Во едниот образец ке пополниш податоци односно бр. на здравствена книшка и останати лични податоци (во средната графа) а другиот е дека даваш согласност за обработка на твоите лични податоци (мора да го потпишеш и него). На шалтер ке те прашаат дали остваруваш приход над 144.000,00 денари. Ке одговориш НЕ (секако доколку не остваруваш :)), ке ги предадеш обрасците заедно со извод и копија на ЛК, ке те запишат во книга, ке ти дадат едно мало ливче со архивски штембил и ќе ти кажат кој ден (3-4 дена) да дојдеш да си го подигнеш Решението за утврдување на својство на осигуреник (дека си осигуран). Тоа е се, немаш потреба претходно да се пријавуваш во АВРМ како невработен за да стекнеш право на здравствено осигурување. Игнорирај ги тие замарантите на влез во ФЗОМ што демек сакаат да помогнат (работат за пари а немаш потреба од нив -писмен си :)). Дали си осигуран секогаш можеш да провериш на https://moeosiguruvanje.fzo.org.mk/ тука ги имаш сите податоци за твоето осигурување.
   
  Последно уредено: 28 декември 2018
  На ShakaZulu, Bafra и Јефто им се допаѓа ова.
 10. Јефто

  Јефто @JeftoMKD | Јефто™

  Член од:
  30 октомври 2011
  Мислења:
  2.526
  Допаѓања:
  1.159
  Благодарам на исцрпниот одговор. :)
   
 11. BlackArrow

  BlackArrow

  Член од:
  7 август 2010
  Мислења:
  116
  Допаѓања:
  27
  А колку се плаќа за осигурување за приход над 144000 денари. Јас за во иднина се мислам да почнам да работам фрееленсер од дома со што би си дал отказ од работа. Е сега примањата ми надминуват 144 000 на годишно ниво. Еден другар ми кажа дека ако сам си дадам отказ не ме следува здравствено осигурање 1 година.
   
 12. Јефто

  Јефто @JeftoMKD | Јефто™

  Член од:
  30 октомври 2011
  Мислења:
  2.526
  Допаѓања:
  1.159
  Ооо не знма колку пишуваше во тоа листот... Најдобро е да појдеш да си прашаш во фзом
   
  На BlackArrow му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Forca

  Forca

  Член од:
  2 март 2016
  Мислења:
  138
  Допаѓања:
  57
  Ако си отвориш фирма - трговец поединец, и се осигураш на минимална плата, придонеси (пензиско + здравствено) вкупно ќе ти изнесуваат околку 4800 денари/месечно, ако те интересира нешто дополнително пиши ми во порака.
   
  На BlackArrow му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели преку: