Поставување на столбови и приклучување на ел. енергија - Помош!

Член од
28 јули 2019
Мислења
30
Поени од реакции
32
Здраво дечки :)

Пошто незнаев каде да постирам за ова прашање најсоодветно ми изгледаше оваа тема па решив тука да го поставам моето прашање.
Имам една парцела на многу убаво место на која што сакам да направам викендца со струја, вода се културно, али проблем е тоа што нема блиску напонски столбови од каде би можел да земам струја. Зборот ми е, од ЕВН како што разбрав вршат приклучок само од столбот до објектот, а изведбата (поставувањето на столбовите и кабелот) го вршела друга некоја си приватна фирма. Прашав ваму таму, ми велат огин и пламен бил приклучокот, а никој конкретна бројка да изнесе. Па си реков може ваму некој паталец има што веќе се позанимавал со ова.

На лице место имам само една опција, 400 метри е најблискиот напонски столб од каде би можел да земам струја. Дали некој знае како иде тарифирањето ако земаме во предвид дека би ми требале 7-8 бандери, кабелот, работна рака и се тоа. Колку би ме чинело се ова?
 

Стев

Word Bearer of the New World Chaos
Член од
19 декември 2019
Мислења
2.222
Поени од реакции
2.167
Здраво дечки :)

Пошто незнаев каде да постирам за ова прашање најсоодветно ми изгледаше оваа тема па решив тука да го поставам моето прашање.
Имам една парцела на многу убаво место на која што сакам да направам викендца со струја, вода се културно, али проблем е тоа што нема блиску напонски столбови од каде би можел да земам струја. Зборот ми е, од ЕВН како што разбрав вршат приклучок само од столбот до објектот, а изведбата (поставувањето на столбовите и кабелот) го вршела друга некоја си приватна фирма. Прашав ваму таму, ми велат огин и пламен бил приклучокот, а никој конкретна бројка да изнесе. Па си реков може ваму некој паталец има што веќе се позанимавал со ова.

На лице место имам само една опција, 400 метри е најблискиот напонски столб од каде би можел да земам струја. Дали некој знае како иде тарифирањето ако земаме во предвид дека би ми требале 7-8 бандери, кабелот, работна рака и се тоа. Колку би ме чинело се ова?
Значи вака ти функционира тоа
1. Приклучоците идат од трафо, до разводни табли, до кај тебе дома.
Ако е трафото помало(рурална средина), идат директно до кај тебе
2. ЕВН ти носи приклучок до непосредна близина на твојот имот(табли со броила најчесто надвор од твојот имот, во средини главно со ќуќи).
3. Твоја работа е да ја споиш таа табла со разводна табла дома(осигурачи и срање)
4. Пресметуваат товар. Пошто ти треба напон од 220-230 волти( и не, не може пониско, не работи ова така), тие пресметуваат пад на напон по потрошувач.
Ако има куп потрошувачи пред тебе на мрежа, ќе да ти кажале дека а)кабелот е преоптоварен, и има премногу потрошувачи пред тебе. Што значи ако те приклучат ќе го стопиш кабелот. Тука ти фигурира еднополна шема- им треба товар на енергија за пресметките..
б) кабелот е предолг, и напонот паѓа премногу ниско. Исто така заради потрошувачи.
Тоа значи дека ќе треба нов кабел од кај трафото(ако и тоа не е преоптоварено), до кај тебе дома(што го прави ...скупо).
 
Член од
28 јули 2019
Мислења
30
Поени од реакции
32
Значи вака ти функционира тоа
1. Приклучоците идат од трафо, до разводни табли, до кај тебе дома.
Ако е трафото помало(рурална средина), идат директно до кај тебе
2. ЕВН ти носи приклучок до непосредна близина на твојот имот(табли со броила најчесто надвор од твојот имот, во средини главно со ќуќи).
3. Твоја работа е да ја споиш таа табла со разводна табла дома(осигурачи и срање)
4. Пресметуваат товар. Пошто ти треба напон од 220-230 волти( и не, не може пониско, не работи ова така), тие пресметуваат пад на напон по потрошувач.
Ако има куп потрошувачи пред тебе на мрежа, ќе да ти кажале дека а)кабелот е преоптоварен, и има премногу потрошувачи пред тебе. Што значи ако те приклучат ќе го стопиш кабелот. Тука ти фигурира еднополна шема- им треба товар на енергија за пресметките..
б) кабелот е предолг, и напонот паѓа премногу ниско. Исто така заради потрошувачи.
Тоа значи дека ќе треба нов кабел од кај трафото(ако и тоа не е преоптоварено), до кај тебе дома(што го прави ...скупо).
Друже у старт ме сечеш :)

Трафо има на околу 500метра, значи 100метра подалеку. Е сега локацијата е блиску едно село што имаше 200тини жители а сега нажалост има околу 4-5 фамилии останато што може да индицира дека трафото било некогаш многу пооптеретено од сега. А инаку јас би сакал да поставам кабел само за мене пошто наоколу нема никој башка не планирам многу потрошувачи да приклучувам. Да не речам некој помал бојлер, тв, осветление..
 
Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.094
Поени од реакции
851
Na vremeto bese okolu 1000evra od bandera ne znam sea kolku e. Zavisi kolku vreme ke pominuvas na vikendicata i sto konkretno sakas da pravis, moze po da ti se ipslati da si imas nekoj dizel/benzin/plin agregat i da si go palis po potreba. Druga rabota e sho ako u tie 400metri imas nekoe privatno zemjiste na nekoj drug, nema da ti dadat da postavis bandera ili kabel.
Nie stavavme struja na vikendica pred 15ina godini, ali imase postojni banderi za visok napon i go stavija nasiot kabel okolu 3 metri pod postojnite zici. Nie imavme okolu 220m kabel ako dobro pamtam.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
12.201
Поени од реакции
13.938
не ти се исплати да влечкаш кабел до таму, рачунај и 500 евра приклучок мислам им е у мрежа ако не се лажам, плус 150 секој месец за улично осветлување.
 

Паланчански

ГрЕбач
Член од
12 јануари 2008
Мислења
3.294
Поени од реакции
5.623
Здраво дечки :)

Пошто незнаев каде да постирам за ова прашање најсоодветно ми изгледаше оваа тема па решив тука да го поставам моето прашање.
Имам една парцела на многу убаво место на која што сакам да направам викендца со струја, вода се културно, али проблем е тоа што нема блиску напонски столбови од каде би можел да земам струја. Зборот ми е, од ЕВН како што разбрав вршат приклучок само од столбот до објектот, а изведбата (поставувањето на столбовите и кабелот) го вршела друга некоја си приватна фирма. Прашав ваму таму, ми велат огин и пламен бил приклучокот, а никој конкретна бројка да изнесе. Па си реков може ваму некој паталец има што веќе се позанимавал со ова.

На лице место имам само една опција, 400 метри е најблискиот напонски столб од каде би можел да земам струја. Дали некој знае како иде тарифирањето ако земаме во предвид дека би ми требале 7-8 бандери, кабелот, работна рака и се тоа. Колку би ме чинело се ова?
Пред дваесетина години го имав овој проблем. За 800 метри линија ми пресметаа (онака грубо, по скица, не на терен) повеќе од 7 000 (тогашни) марки. За скапо, скапо, ама уште на тоа дојдоа и имотно-правни односи, па идејата пропадна.
Мораш да ја најдеш приватната фирма и тие да ти кажат конкретна цена. Но ако поминува преку туѓи имоти, тешко дека ќе успееш.
Автоматски споено мислење:

не ти се исплати да влечкаш кабел до таму, рачунај и 500 евра приклучок мислам им е у мрежа ако не се лажам, плус 150 секој месец за улично осветлување.
Улично осветлување на викендица нема да плаќа.
Приклучокот е тука некаде, околу 30 000 денари.
 
Член од
28 јули 2019
Мислења
30
Поени од реакции
32
400Евра е приклучукот

Трасата би минала преку неколку ниви и пасишта, воглавно се парцели без објекти а некои од нив се напуштени со години, зарем може да ти прават проблем за ова? Зарем неможат по меѓите да ги постават бандерите? Размислував и за Акумулатори али струја е струа. Башка скапи се и акумулаторите а работниот век уште не им е на ниво.
 

Стев

Word Bearer of the New World Chaos
Член од
19 декември 2019
Мислења
2.222
Поени од реакции
2.167
400Евра е приклучукот

Трасата би минала преку неколку ниви и пасишта, воглавно се парцели без објекти а некои од нив се напуштени со години, зарем може да ти прават проблем за ова? Зарем неможат по меѓите да ги постават бандерите? Размислував и за Акумулатори али струја е струа. Башка скапи се и акумулаторите а работниот век уште не им е на ниво.
Не може. Мора да биде на јавно земјиште и слично
Ако е улица или нешто ќе да бараш куп дозволи и ствари
 
Член од
28 јули 2019
Мислења
30
Поени од реакции
32
Не може. Мора да биде на јавно земјиште и слично
Ако е улица или нешто ќе да бараш куп дозволи и ствари
А овака сега. Од мојата парцела налево од каде што влегувам во имот до асфалтот има уште две парцели коишто се на мои чичковци и тие не праат проблем за вакви работи, зборот ми е, ако излезам до улица со копање преку нивни имот од таму асфалт има 400метра (прав јавен пат) којшто на катастер се води на една парцела. И кога би доставил барање за копање иаку е 400метра барање теоретски доставувам само за копање на 1 парцела? Дали ова е опција?

Овака имам 400метра копање до јавен пат, и 2 парцели на потесно семејство.
 

Стев

Word Bearer of the New World Chaos
Член од
19 декември 2019
Мислења
2.222
Поени од реакции
2.167
А овака сега. Од мојата парцела налево од каде што влегувам во имот до асфалтот има уште две парцели коишто се на мои чичковци и тие не праат проблем за вакви работи, зборот ми е, ако излезам до улица со копање преку нивни имот од таму асфалт има 400метра (прав јавен пат) којшто на катастер се води на една парцела. И кога би доставил барање за копање иаку е 400метра барање теоретски доставувам само за копање на 1 парцела? Дали ова е опција?

Овака имам 400метра копање до јавен пат, и 2 парцели на потесно семејство.
Moжда ќе треба да вадиш согласност од сопстевениците...
Ама прашање дали ќе прифатат од евн...или да не ќе треба да иде од околу...
 
Член од
27 јуни 2018
Мислења
149
Поени од реакции
392
Разгледај опција за соларно, еден куп пари иди вака 500 приклучок, 1000 од бандера, рачунај едно пет бандери, плус дозволи и заебанции, едно 6/7 илјади од старт не те расправаат.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
5.117
Поени од реакции
7.546
Солар со батерии плус агрегат. Ова е мислам еден од ретките случаи кај што економски се исплати да инсталираш такво нешто :) Ако немаш многу грејни тела не ти треба преголема моќност. Во секој случај ќе си прашаш по фирми што изработуваат за да споредиш цени.
 
Член од
27 декември 2011
Мислења
509
Поени од реакции
402
Во оваа ситуација најисплатливо како што претходно спомнаа е солар (фотоволтаичен систем). Пред некоја година беа околу илјада евра за инсталиран киловат и сега се тука некаде или поефтини.

Sent from my Redmi
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
16.501
Поени од реакции
13.381
Ако е викендица напрај си пресметка дали солар или добар агрегат ти е поисплатливо, односно колку време би бил таму.
Бојлерот е најголем трошач а тој можеш со соларно да го замениш за поголемиот дел од годината.
Греење или ладење со клима до макс 1кв. Секако ако не ставаш шпорет на дрва. Шпорет на плин.
Останува фрижидерот, тоа е тоа.
 
На врв Bottom