Поставете HTTP сервер на вашиот компјутер

Овердрајв

Модератор
Член од
5 ноември 2005
Мислења
4.255
Поени од реакции
569
Или само штиклирај го IIS од додатните Windows програми, или симни го Apache - двете работи се инсталираат со кликање на Next, Next, Next, за разлика од овие горе за кои треба да креираш фолдери сам (=
 

KaiTekk

R&B boy
Член од
17 март 2006
Мислења
1.045
Поени од реакции
22
и симни над 10 мб - смрт за мојава конекција. со IIS изложи се на дополнителни опасности ако немаш patches, за Apache многу е голем.
 
Член од
6 јули 2005
Мислења
2.932
Поени од реакции
9
Кајтек веќе кога отвори ваква тема за покренување HTTP сервер на локална машина можеше барем да ги преведиш туторијалите и да ги ставиш тука со подобро образложение за да разберат сите.
 

BoRg

Resistance is futile you will be assimilated
Член од
8 декември 2005
Мислења
486
Поени од реакции
2
da i ko ce mi se javat od mojov provider i ko ce mi kazat deka bandwith mi e u pm so da im kazam deka porki spustam?
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.175
Поени од реакции
34.324
BoRg напиша:
da i ko ce mi se javat od mojov provider i ko ce mi kazat deka bandwith mi e u pm so da im kazam deka porki spustam?
Уствари, ќе мислат дека „качуваш” порки. Ако имаш HTTP сервер, веруј дека ќе имаш поголем upload од download. Тоа е и заебаната работа... Со интернет пакетиве што ги имаме, не можеш од дома да си хостираш веб страна. Доволно е 2-ца да ти се закачат на страната во исто време и да ти ја запушат конекцијата :)

Иначе, фор д рекорд - никогаш не сум имал HTTP сервер дома.
 
Член од
6 јули 2005
Мислења
2.932
Поени од реакции
9
Acid напиша:
Иначе, фор д рекорд - никогаш не сум имал HTTP сервер дома.
Пробај види и плус ти и онака имаш фиксна IP адреса ќе немаш потреба од некое DNS програмче. Инаку првото упатство е за покренување со едно програмче и мислам дека не ти треба IIS, јас го инсталирав ама неможам да пробам затоа што интернетот го зимам преку gateway.
 
Член од
3 април 2007
Мислења
6
Поени од реакции
0
па нема везе

vardarce напиша:
Пробај види и плус ти и онака имаш фиксна IP адреса ќе немаш потреба од некое DNS програмче. Инаку првото упатство е за покренување со едно програмче и мислам дека не ти треба IIS, јас го инсталирав ама неможам да пробам затоа што интернетот го зимам преку gateway.

Нема везе бе.. Јас имам дома на FreeBSD-то инсталирано noip. Динамичка ми е IP адресата. На секој две минути го имам наместено да ми ја проверува IP-то и ако е сменета си прави update. :)


This is a port of No-IP.com's dynamic DNS update client. When
configured correctly, the client will check the local IP address at a
given time interval for any changes. If the local IP address has
changed it will notify the DNS servers at No-IP.com and update the IP
corresponding to your No-IP/No-IP+ hostname.

WWW: http://www.No-IP.com/

- Eyal Soha
esoha@attbi.com
 

Kajgana Shop

На врв Bottom