Посредник за вработување во државни фирми? WTF

Член од
4 август 2010
Мислења
318
Поени од реакции
188
Не ме изненадува тој што пишал, бара овци... ме изненадува фактот што и овде има луѓе што му веруваат
 

filjandecko

Komandant benzini-HAVUZ
Член од
5 мај 2012
Мислења
314
Поени од реакции
382
firmata ,,SKUPI - FER'' za proizvodstvo na pvc prozorci i vrati , aluminiumski prozorci,vrati i gelenderi , metalni teski konstrukci,od kovanici vrati,ogradi i gelenderi , alcubond fasadi za delovni objekti , stakleni fasadi za delovni objekti nudi 2 rabotni mesta:
1).texnicka sekretarka 1 zenska osoba(vozrast 18-30godini)(sposobnosti:dobro poznavanje na kompjuteri i angliski jazik)(ccc/bcc obrazovanie).
2).asistent pridruznik za delovni sostanoci 1 zenska osoba(vozrast 18-30 godini(sposobnosti:dobro poznavanje na kompjuteri i angliski jazik)(ccc/bcc obrazovanie).
,,SKUPI - FER'' gi nudi slednive uslovi :
1)fiksna plata od 17.000den.
2).3000den za prevoz i hrana.
3).prijaveni i osigurani vednas.
,,SKUPI - FER'' od vasa strana gi bara slednive uslovi:
-komunikativni,lubezni,seriozni so zelba za rabota,sharmantni i strogo elegantna obleka(sredno zdolniste clasicno,kosula edno bojna crni visoki potpetici) doterani so sminka ne preterana,sredena pustena kosa ne vo rep.(ova pravilo mra da se pocituva vo sprotivno nema bidete primeni).
-ne dozvoleno e sportska obleka ,patiki,papuci,sandali i taka natamu.
-otkako ke aplicirate za navedenite rabotni mesta ke vi zakazeme intervju na koe sto ke treba da ponesite slednive potrebni dokumenti:
-CV kratka biografija so slika.
-validna licna karta.
-diploma za obrazovanie( ccc / bcc )
-i ako imate dopolnitelni diplomi za zavrseni kursevi na kompjuteri ili jazici .
aplicirajte na e-mail: skupi-fer@hotmail.
kontakt tel:070/976-667 , 078/666-445 , 075/556-437
vi blagodarime odnapred.
izvor http://www.reklama5.mk/Details.aspx?ad=527814
 

RebelMk

₪ ₪ ₪
Член од
18 октомври 2010
Мислења
1.680
Поени од реакции
1.019
Од ко ќе му ги дајш тие 50%, чоекот магично ќе исчезни а бројот кој ќе го бирате нема да биди достапен :D
Има две решенија :) Или навистина после уплатата на некоја сума ќе го снема или пак ќе има вакви дешавки и понатаму сакаш медицинска сестра дај 5 иљади евра и одма на работа
 

Кико Д.

ULTRAS - way of life
Член од
26 јануари 2010
Мислења
11.435
Поени од реакции
9.676
Има две решенија :) Или навистина после уплатата на некоја сума ќе го снема или пак ќе има вакви дешавки и понатаму сакаш медицинска сестра дај 5 иљади евра и одма на работа
А тие ќе ги вратиш за 2 години работа :ROFLMAO:
 
Член од
22 февруари 2007
Мислења
1.852
Поени од реакции
1.382
Има две решенија :) Или навистина после уплатата на некоја сума ќе го снема или пак ќе има вакви дешавки и понатаму сакаш медицинска сестра дај 5 иљади евра и одма на работа
Ако имам 5000 евра и седам дома како дудук и немам осет за биснис, ќе му ги дадам послем склучувањето на договорот со фирмата, чиста работа ... незнам стварно што е чудно, ѓи пљукате работиве а на крај пак се сведува на или плаќање(натурално) некому или лижење гз до работно место, исти кур друг начин на уплата ...
 

RebelMk

₪ ₪ ₪
Член од
18 октомври 2010
Мислења
1.680
Поени од реакции
1.019
Ако имам 5000 евра и седам дома како дудук и немам осет за биснис, ќе му ги дадам послем склучувањето на договорот со фирмата, чиста работа ... незнам стварно што е чудно, ѓи пљукате работиве а на крај пак се сведува на или плаќање(натурално) некому или лижење гз до работно место, исти кур друг начин на уплата ...
Тебе и да те вработат ако наумиле да те зезнат ќе те зезнат твоето плаќање од 5 бона ако немаш свој човек таму е = на аууууф :)
 
Член од
22 февруари 2007
Мислења
1.852
Поени од реакции
1.382
Тебе и да те вработат ако наумиле да те зезнат ќе те зезнат твоето плаќање од 5 бона ако немаш свој човек таму е = на аууууф :)
Тоа е кристално јасно. Но мислам дека постојат нотарски работи и интерни договори во врска со истото, колку и да звучи смешно али ќе удрите штембил на тоа јас 3 години арбајтен, ти 5 љубичици : )
 
Член од
6 февруари 2007
Мислења
4.081
Поени од реакции
4.576
Зборувате како за некој производ од супермаркет па секој може да си го купи ако има пари. Најмал проблем е сумата која ја споменувате а многу поголем проблем е кој ќе ти ги земе тие пари. Секој ќе си дозволи кредит кој би го вратил за година дена откако ќе се вработи ако тоа оди така како што кажувате.
Ти бара некој 5000 евра за вработување?Ок нема проблем. Ако сака да ги добие тие 5000 евра му викаш запосли ме односно првиот ден чим почнам со работа одиме во Тутунска банка или друга што има помали камати за кредит до 5000 евра и зимам кредит ама ти да бидеш жирантот за тој кредит за во случај да не добиеш решение односно те избркаат пред време тој ке си го отплати останатиот долг.А пари на жими мајка ако има некој луд нека дава.Кога ке дојде обичен човек кај мене во Водовод како се влегува му кажувам најотворено или исклучиво со партиска книшка под услов да имаш влијателен човек во градско собрание или штабот или со пари на начинот на кој го кажав до детали.А тие огласи за вработување што ги има по весниците се шиста формалност затоа што местата се однапред пополнети и луѓето веќе работат само мора законски да помине преку оглас.
--- надополнето: 24 февруари 2013 во 10:55 ---
Зошто не ја исклучуваш можноста дека некој има амин од погоре да прави вакви работи? И што ако пријавиш во полиција?
Нормално дека има амин бидејки повеќе луѓе ги делат тие пари заеднички од врвот а не само тој што го пушта огласот.Јас сум уверен дека огласувачот зима најмалку од тие пари затоа што он е само како зајак или мамка за потенцијалните муштерии.
--- надополнето: 24 февруари 2013 во 10:59 ---
Не ме изненадува тој што пишал, бара овци... ме изненадува фактот што и овде има луѓе што му веруваат
Ако знаеш како да постапиш со вакви посредници немаш проблеми.Кога јас сега би бил невработен и би сакал да влезам во администрација или уште поубаво во јавно претпријатие затоа што платите се за околу 30% повисоки со душа би барал ваков човек но би му ги поставил моите услови а ако бара 3000 на жими мајка јас ке му дадам 4000 само да ги прифати моите услови.А ако тој не ги прифати тогаш апла јас давам оглас дека нудам 4000 за оној што ке ме вработи под мои услови.Инаку огласот сеуште постои:
http://www.reklama5.mk/Details.aspx?ad=700988
 

naumdb

Кајгана Менаџер!!!
Член од
5 јуни 2007
Мислења
8.951
Поени од реакции
5.508
Да, ама на листава има и приватни фирми, зар и таму може? :D
И која банка ќе ти даде кредит уште вториот ден на работа?
 
Член од
6 февруари 2007
Мислења
4.081
Поени од реакции
4.576
Да, ама на листава има и приватни фирми, зар и таму може? :D
И која банка ќе ти даде кредит уште вториот ден на работа?
Па Макпетрол од кога е приватна фирма па пред 15 години се влегуваше со 10000 марки а генерален директор денес е истиот од тогаш.Што се однесува до кредитот да ти кажам искрено појма немам затоа што никогаш во животот во банка не сум земал кредит.А дали на пример банката би дала кредит ако двајца жиранти се вработени?Само сакав да потенцирам дека на жими мајка пари никој не може да добие од мене кога јас би барал државна работа.
 
A

andrea85

Гостин
Тоа е кристално јасно. Но мислам дека постојат нотарски работи и интерни договори во врска со истото, колку и да звучи смешно али ќе удрите штембил на тоа јас 3 години арбајтен, ти 5 љубичици : )
Poptisuvam. daj i jad da najdam nekoj , za 5 bona ama posle ...klati vrata zemaj plata..
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Se dodeka se parazitite vo javniot sektor i zaposlenive kaj monopolistite za 100% poveke plateni nego rabotnicite vo stopanstvoto i dodeka povekemina od niv ne rabotat ništo a zimaat plata Makedonija nema da se opravi,i nonstop ke ima korupcija tepanje i klanje za zaposluvanje u državno. Ja isto odma davam 5000 evra za državna foteljička,pod uslov da platata ne e pomala od 25 iljadarki. Prvo ke treba da platam isto od 5-8000 evra za diploma,rabotam na slučajot. Realno kažano,ili si u državno i imaš mirna glava do penzija,ili cel život ke ti se tresat gakite da ne te šutnat i ke bideš rob za nikakva plata. A najubo e da si ležiš u državno i ponešto da si čepkaš poruček.
 
Член од
20 март 2012
Мислења
1.465
Поени од реакции
2.366
:pos: Me пресмеавте со огласов, за у ЧДА е.

Кој симболизам, Барон се вика, а? Барон Минхаузен? ;)
--- надополнето: 9 август 2013 во 16:36 ---
Realno kažano,ili si u državno i imaš mirna glava do penzija,ili cel život ke ti se tresat gakite da ne te šutnat i ke bideš rob za nikakva plata. A najubo e da si ležiš u državno i ponešto da si čepkaš poruček.
Веќе нема мирна глава никаде, па ни во државно. Затоа клинците ги тресат на секои избори, да не останат без работа ако се смени владеачката гарнитура и друг да не им го земе работното место.

Има 3 опции:

- Да бидеш државен паразитски буџетар (кад-тад ќе пресуши бунарот, па овие први ќе летаат)
- Да работиш у приватна фирма за друг (да, гњаважа е, но поарно и ваква опција отколку седење дома)
- Да си направиш твоја фирма и да работиш за себе (за ова у Македонија треба или да си екстремно глупав или лудо храбар, трето нема:icon_lol:)

Заклучок? УМРЕ СИГУРНАТА РАБОТА, ДОБРЕДОЈДОВТЕ ВО КАПИТАЛИЗМОТ!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom