Посни јадења

Член од
12 февруари 2014
Мислења
7.735
Поени од реакции
24.380
Taka mi kazaa, pavlaka da upotrebam za potkvasuvanje, no ne sum probala taka, tuku bas KAKO tebe, pa koga ke go zavitkam tendzerceto...mmm
Јас имам потквасувано со павлака, исто е. Уствари пробај и кажи, павлаката тука и таму не се исти.
 

EmilijaS

Cat lady
Член од
21 јануари 2016
Мислења
627
Поени од реакции
2.485
Кај мене домашните постат и со душа го чекам тој период оти не мора секој ден да се думам како ќе се прехранам. :ROFLMAO: Јас не постам постам, туку ... Таква ми е исхраната. :ROFLMAO:

И ко веќе сум тука место во вегетка темата ќе клам тука новиот канал шо го открив утрово и ме тера да сакам да јадам цел ден:
Од ова видео и мернав рецепт.

Исто многу за идеи ми се наоѓа Садија:
За балансирана исхрана таа најмногу ме научи.

Од кога мојата исхрана е вегетка читам за балансирана храна и пробвам да ја балансирам plant based чинијата макскмално и сфатив дека причина зошто моите имаат мака со постот, а јас немам, е зошто јадат само хидрати и еднаш неделно протеин, грав ко ќе напрат.

Прво "посно/ веганско" нешто шо јадов ко сфатив дека се е за како ќе се изразиш низ храна беше зелник со модар патлиџан и кромид. Омилен зелник ми е. И сега ми текна и сега сакам. :giggle: Високо препорачувам да пробате постиве.
 
Член од
1 март 2010
Мислења
7.886
Поени од реакции
14.377
Не знам дали за сите ќе важи за посно, ама и топла проја со кило сусам одозгора како се јаде за една минута...
 
Член од
12 февруари 2014
Мислења
7.735
Поени од реакции
24.380
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.767
Поени од реакции
33.509
Без месо и месни производи можам,но не и без млеко,и млечни...
Исто и јас! Мислам дека можам и цел живот без месо, ама без јогуртче, кисело млекце, сиренце... едвај издржувам за велигденскиот пост - тој е единствен пост што обично го терам.
 

chef_cook

._perlous
Член од
25 октомври 2011
Мислења
4.295
Поени од реакции
13.156
Исто и јас! Мислам дека можам и цел живот без месо, ама без јогуртче, кисело млекце, сиренце... едвај издржувам за велигденскиот пост - тој е единствен пост што обично го терам.
Тоа е
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.767
Поени од реакции
33.509
Мене омилени ми се ќофтиња (или плескавици, што и да се) од зеленчук. Рендан компир, кромид, лукче, може тиквица или модар патлиџан, а и не мора, малку црвен пипер, зачини, лебни трошки... и едно јајце. Јајцето е за да не се распадне се кога ќе ги пржиш. Не знам што би можело да се стави посно, како замена за јајцето, за да бидат посни и ќофтињата? :(
 

chef_cook

._perlous
Член од
25 октомври 2011
Мислења
4.295
Поени од реакции
13.156
Мене омилени ми се ќофтиња (или плескавици, што и да се) од зеленчук. Рендан компир, кромид, лукче, може тиквица или модар патлиџан, а и не мора, малку црвен пипер, зачини, лебни трошки... и едно јајце. Јајцето е за да не се распадне се кога ќе ги пржиш. Не знам што би можело да се стави посно, како замена за јајцето, за да бидат посни и ќофтињата? :(
Нишесте од компир
 

Partizanen banditen

Психијатриски случај
Член од
24 август 2016
Мислења
5.487
Поени од реакции
16.131
Јас цела година ја чекам славата за да јадам чорба од рендана зелка со лута сува потпчена паприка во шпоретот. ИСто тетка ми прави посни полнети пиперки. Милина, само ке се сложам со вас двајца, тешко е без млечни производи да се издржи...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom