Последиците од коронавирусот (COVID-19) врз економијата

Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.867
Поени од реакции
7.254
Епа по мене мислам дека државата е пред финансиски крах и нема снага да издржи уште едно такво затварање.

Ама ова е само мое мислење.

Sent from my SM-G975U using Tapatalk
Де де, како и досега ќе се задолжат, тоа е барем лесно, троа по повисока каматна стапка ќе биде. А дел од тие пари ќе ги делат на народ, дела за нив. На пример Б.Ц. со задолжување од 250 милиони долари почна да ја прави пругата кон Бугарија. Грујо продолжи со ново задолжување од ц.ц. 500 милиони евра (без грантовите). Парите ги нема, пругата ја нема, одговорност секако нема :)
Ние сме научени на наведната глава (нашите родители, ние, а така и ги учиме деците), другиот избор што кажуваш, дека ќе пали, ниту се случило, а и да се случи, си има МВР, ќе игра пендракот. :sakasuste:

Значи на државата НЕ и тешко да дели пари, тоа и најлесното нешто, плус народ тоа очекува, како дечињата што очекуваат од родителите да им дадат јадење и облека.

Друг муабет е дали во 2022, 14.500 ќе имаат приближна вредност со сегашната, или ќе вредат како сега да речеме 8.000 денари.
 
Член од
31 мај 2020
Мислења
92
Поени од реакции
128
Едно падобранско прашање.

1.Дали има некаква online листа на ствари кои може да се купуваат (од типот на облека пример)?
 
Последно уредено:
Член од
15 јуни 2013
Мислења
1.680
Поени од реакции
2.509
Ако се затвори пак сѐ како Србија после избориве сме го ебале ежот, до коска.
 
Член од
22 јули 2011
Мислења
1.010
Поени од реакции
1.129
Ако се затвори пак сѐ како Србија после избориве сме го ебале ежот, до коска.

Веројатно и ќе се вратат некои рестриктивни мерки, исто како во Србија чекаа да поминат изборите и кај нас се чека да поминат изборите.

Лицемерие е тоа, може избори сега во корона, а после избори ќе ги враќаат рестриктивните мерки.
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.867
Поени од реакции
7.254

Нареден период очекувале повеќе протести...
Зар при вирус со голема смртност, народ ќе се групира за да протестира...
Плус си добиваат пари за да седат дома, додека трае најавениот рестарт, не знам зашто би протестирале.

Пред бетмен, супер си функционираше системот, буџетите паметно се трошеа, задолжувања минимални, вкупниот износ на каматите за отплата на претходните долгови не беа повеќе од 40% износот на вкупните државни долгови. Се појави бетменчо и го сјеба успешниот социјализам, иначе супер одржлив систем си е.
Народ по 999999 пат, ја лапна мамката и не гледа на каде не водат :popce:
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
Ако се затвори пак сѐ како Србија после избориве сме го ебале ежот, до коска.
Вилибче вика дека нема да се затвори како во Србија, ама не му верувам.

Кој и да победи на изборите, ќе не затвори во карантин.
 
Член од
15 јуни 2013
Мислења
1.680
Поени од реакции
2.509
Вилибче вика дека нема да се затвори како во Србија, ама не му верувам.

Кој и да победи на изборите, ќе не затвори во карантин.
Се надевам нема да биди ригорозно, со полициски итн. Ќе се досјебаат бизнисите. Кога газдата мој се плачи, криза допрва ќе идела со глад. Што останува за обичен работник.
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
Се надевам нема да биди ригорозно, со полициски итн. Ќе се досјебаат бизнисите. Кога газдата мој се плачи, криза допрва ќе идела со глад. Што останува за обичен работник.
Доволно е само викендите да не затворат и да ни е*ат се.
 

Marquess

Ербап
Член од
20 јули 2009
Мислења
6.052
Поени од реакции
12.510
Доволно е само викендите да не затворат и да ни е*ат се.
Ова малоумно племе и не заслужува друго.

Ти гледај кај венко на фб што се дешава.Говна пензионери,администрација ретардирана и понекој фриленсер го молат пак да не затворел.

Имаш ретарди вакви и низ форумов за жал.



Sent from my SM-G975U using Tapatalk
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: A__
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.633
Поени од реакции
4.934
Ова малоумно племе и не заслужува друго.

Ти гледај кај венко на фб што се дешава.Говна пензионери,администрација ретардирана и понекој фриленсер го молат пак да не затворел.

Имаш ретарди вакви и низ форумов за жал.



Sent from my SM-G975U using Tapatalk
А да си фатиш Корона има слободни респиратори уште.
 

Marquess

Ербап
Член од
20 јули 2009
Мислења
6.052
Поени од реакции
12.510
А да ти откажат тебе бубрези,има машини за дијализа слободни уште.

Sent from my SM-G975U using Tapatalk
 
Член од
1 март 2010
Мислења
7.885
Поени од реакции
14.366
По кој основ се регулира купувањето домашни производи со платежните картички од KupuvamDomasno?

Производ е производ и картичката како таква мора да функционира за секој артикл било да е тој произведен во Србија Германија или Македонија.

Ако јас купам Thomy мајонез кој мене ќе ми регулира дали сум платил со картичката која е наменета за домашни производи?
Нели има на фискалните ставка македонски производи уште пред многу години. Ти наплаќаат тоа, другото си доплаќаш сам.
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.868
Поени од реакции
7.554
Има листа каде може да се потроши купувај домашно картичкава? Освен маркетиве Тинекс, Веро, Кам, Рамстор и другиве познати маркети на друго место не сум информиран каде може.

За ваучерот видов имаше листа објавено претежно највеќе по хотеливе.
 
Последно уредено:
Член од
30 јули 2014
Мислења
749
Поени од реакции
731
Има листа каде може да се потроши купувај домашно картичкава? Освен маркетиве Тинекс, Веро, Кам, Рамстор и другиве познати маркети на друго место не сум информиран каде може.

За ваучерот видов имаше листа објавено претежно највеќе по хотеливе.
20200714_075541.jpg
 

Kajgana Shop

На врв Bottom