Последиците од коронавирусот (COVID-19) врз економијата

Член од
12 декември 2010
Мислења
9.909
Поени од реакции
10.540
која глупост им е задолжителното користење на првиот дел од одморот а и дооскористувањето на зимскиот божеее
па подобро 2 месеци принуден одмосно 70% плата одколку овака
добар дел го искористиле одморот а другиве курац


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
4 јануари 2008
Мислења
2.344
Поени од реакции
4.963
Ddv ne se tvoi pari ili ako se tvoi si pravis povrat. Ako si trosel struja znaci si rabotel. Ako bankata ne ti printa izvodi smeni ja. Sekogas sum bil za privatno, tie sto se na drzavna cicka se najcesto nesposobni ligavci koi zemaat kredit za da odat na odmor I nikad u zivotot nema da vidat poveke pari (ne zboram za aramiite). Ti kako privatnik, ako si seriozen sekako deka imas nekoja para na strana I ke go izdrzis periodov. Zatoa pak koga se dibri vreminja ne velis eve od kjarot pola za siromasite tuku merkas dobro auto I si gispodin covek, svoj covek.... Ke pomine ova.
Па да ама зошто па јавниот сектор да не ги трпи последиците барем еднаш?
По ова што го пиша ти ја треба да се гордеам дека сум приватник? Не! Мене ми е срам и понижење затоа што никогаш во живот нема да се реализирам како што ќе се реализира некој што работи на државна цицка. За да покријам 40.000ден месечни трошоци јас треба да свртам роба од 6.500€ месечно, само за да го поминам месецот.
Знаеш колку е тоа истоштувачки да молиш клиенти, да се бориш со конкуренција, да трчаш во ниедно време, да отвараш дуќан во 22h за +300ден. профит во денот.
Душата ја продавам на ѓаволот за "8 часовно" државно работно место во 8h влегол до 12h. си заминал.
10 години немам видено 24 дена годишен одмор. Молам бога празник да се падне во понеделник или сабота пошто ја работам саботата па да спојам два дена со неделата.
Кога ќе отидам во банка ме гледаат ко граѓанин од втор ред, ризичен кредитобарател, ми бараат дали е дуќанчето ликвидно....триста документи...

Така да не судете зашто рикаат по СДСМ и ВМРО, се редат партиски војничиња и плачат за да влезат како административци, зошто се пишуваат ко бугари и зошто бегаат од овде.

Затоа што ќе дадеш голема жртва и никој нема да ти го валидизира тоа.
Секогаш некој кој го одбрал полесниот пат ќе биде пред тебе.
 

STEALTH

God is a DJ
Член од
25 ноември 2011
Мислења
10.627
Поени од реакции
14.403
која глупост им е задолжителното користење на првиот дел од одморот а и дооскористувањето на зимскиот божеее
па подобро 2 месеци принуден одмосно 70% плата одколку овака
добар дел го искористиле одморот а другиве курац


Sent from my iPhone using Tapatalk
Јас не можам да го сфатам овој дел.
Пример - имам 10 дена од минатата година и ЌЕ имам право на полн годишен одмор за 2020-та на 01.07.2020.

Во мерката пишува:
Мерка 15 - Задолжително користење на првиот дел од годишниот одмор (за 2020) година, односно задолжително доискоростување на годишниот одмор од минатата година заклучно со мај 2020 година, кој ќе се одобрува од работодавачот.

Овака напишано јас сфаќам дека треба да се искористи ланскиот одмор и плус користење на првиот дел од одморот за 2020 (оној што го трошиме на лето, 10 работни дена споени). И сето ова до крајот на мај.
Пример, јас треба да искористам 20 работни дена (10 останати од лани + 10 од годинешниов одмор) до крајот на мај?

Добро, ќе не натераат да ги земаме деновите за летен одмор до мај или што е работава?
 
Последно уредено:
Член од
12 декември 2010
Мислења
9.909
Поени од реакции
10.540
Јас не можам да го сфатам овој дел.
Пример - имам 10 дена од минатата година и ЌЕ имам право на полн годишен одмор за 2020-та на 01.07.2020.

Во мерката пишува:
Мерка 15 - Задолжително користење на првиот дел од годишниот одмор (за 2020) година, односно задолжително доискоростување на годишниот одмор од минатата година заклучно со мај 2020 година, кој ќе се одобрува од работодавачот.

Овака напишано јас сфаќам дека треба да се искористи ланскиот одмор и плус користење на првиот дел од одморот за 2020 (оној што го трошиме на лето, 10 работни дена споени). И сето ова до крајот на мај.
Пример, јас треба да искористам 20 работни дена (10 останати од лани + 10 од годинешниов одмор) до крајот на мај?

Добро, ќе не натераат да ги земаме деновите за летен одмор до мај или што е работава?
така му доаѓа и тоа по одлука на работодавецот пази
што значи сега во април или ке ти го учукаат одморот или принуден одмор па месецот ке ти се плати помалку па во мај ке го користиш одморот
значи летово ако одиш на одмор остануваш зимоска без и така а најјако ке биде ако ова важи за приватниот сектор само


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992
Дали може темава да ја искористам за поздрави честитки? Фала!

Сакам да упатам специјален поздрав до колегата Бафра, најжестокиот поборник на модерната форма на робовладетелски систем, капитализам.

Пред неколку години, кога во темине за политика ме правеше будала, немаше предвид како ваквите килави општества се справуваат со кризи. Приватна болница ја боли к** за јавно здравје. Си има капцитет и не гледа пошироко. У истиот контекст, приватна држава, нема интерес да се бави со јавни проблеми. Ќе си ги заштити банките, тие што ги хранат у кампањи, у задолжувања, у крпења рупи заради лошо и недомаќинско работење. Ги заболе к***т дали Бафра ќе оди у кафана да руча или едвај ќе купи леб следниот месец.

Кога зборев дека треба да се расчисти со картелите што удружено не дрпаат, изгледаше смешно и наивно. Сега лапајте ги "меркиве".
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.883
Поени од реакции
7.263
:pos: :pos:
Алмоооо ма немој вака мољам ти се. Нема потреба никој да те прави будала, самиот си се правиш од будала побудала.
Човек да ти ги чита постовите, како пљукаш по политичарите, а воедно ги следиш нивните препораки, бараш уште поголема моќ да имаа, а работиш во приватен сектор ќе си рече овој несаглам е нешто.
А кој е им дозволил на олигарсите да го прават тоа, кој шурува со нив, а тебе ми ти наплаќа данок, придонеси, разни давачаки и регулации да не можеш да им конкурираш на олигарсите ....

Паметен човек би ги оставил приватните болници и би се запрашал ЗАШТО овие јавните болници не функционираат, КАДЕ има се парите, КАДЕ им е опремата, КАДЕ се трошат парите што ни ги зема државата ... КАДЕ се парите од името, од даноците, КАДЕ се парите на пензиските фондови итн итн.
Јасно ми е зашто не прашуваш, ја знаеш силата на системот и се плашиш да не дојде темнината да те земе, оправдано сепак, дедо ти како соучесник во тој систем, детално ти ја објаснал моќта.
Капитализам = робовладетелски систем :lolzz::tapp: и после елитата се чудела како порано не им текнало со маркетинг,наместо на сила да спроведуваат робовладетелски систем.
Стварно си бил глуп.

Допрва ќе плаче народ, ама јбг кога со децении ги остава политичарите да прават што сакаат, не ни заслужува друго.
Капитализам = модерна форма на робовладетелски систем, а работи за приватна фирма т.е. робовладетел кој го плаќа дебело :lolzz: .
 

STEALTH

God is a DJ
Член од
25 ноември 2011
Мислења
10.627
Поени од реакции
14.403
така му доаѓа и тоа по одлука на работодавецот пази
што значи сега во април или ке ти го учукаат одморот или принуден одмор па месецот ке ти се плати помалку па во мај ке го користиш одморот
значи летово ако одиш на одмор остануваш зимоска без и така а најјако ке биде ако ова важи за приватниот сектор само


Sent from my iPhone using Tapatalk
На vecer.mk друго пишале...

Една од мерките која се однесуваат на работниците и работодавачите е задолжително доискористување на годишниот одмор од минатата година заклучно со 31 мај годинава

 
Член од
12 декември 2007
Мислења
4.730
Поени од реакции
9.770
На vecer.mk друго пишале...

Една од мерките која се однесуваат на работниците и работодавачите е задолжително доискористување на годишниот одмор од минатата година заклучно со 31 мај годинава

Вака е во Германија. Мерката се вика Kurzarbeit и значи дека ќе работиш за помала плата со скратено работно време. 60% (67% за оние со деца) од таа плата ќе биде покриена од државата - тоа е таа финансиска поддршка. За една фирма да може да те пријави за Kurzarbeit треба најпрво да ги искористиш сите денови одмор останати од минатата година и сите прекувремени часови работа (Überstunden), за да дојдеш на 0. Одморот од оваа година нема врска, никој не те тера да го користиш.
Ако направат целосен копи-пејст од овие мерки во Германија ќе биде до некаде добро, иако во МК со 60% од плата не секој ќе може да помине месец. Добро е што многу помал процент во МК плаќаат кирија, така да борбата ќе биде за сметки и храна.
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.883
Поени од реакции
7.263
Добро е што многу помал процент во МК плаќаат кирија, така да борбата ќе биде за сметки и храна.
А рати за станбени кредити или тие ти се општо во сметки ставени :D
 
Член од
12 декември 2007
Мислења
4.730
Поени од реакции
9.770
А рати за станбени кредити или тие ти се општо во сметки ставени :D
Има и за тоа мерки, замрзнување на рати за станбени кредити итн. Овде сите што се погодени од состојбава може да не плаќаат и кирија додека не се среди ситуацијава и нема право сопственикот да те исфрли на улица. Сега колку се применува во пракса незнам...знам само Адидас и остали фирми го искористија ова и не сакаат да плаќат кирија па се крена узбуна.
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
9.909
Поени од реакции
10.540
На vecer.mk друго пишале...

Една од мерките која се однесуваат на работниците и работодавачите е задолжително доискористување на годишниот одмор од минатата година заклучно со 31 мај годинава

епа сега излегува работава или заостанатиот или дел од новиот ке мора да искористиш, иако во вечер пишува само за заостанатиот порелевантно ми е на сајтот на владава што е
плус го слушнав на прес истото го кажа оливер, ако имаш макс тв врати негде кај 2 саат од вчера
исто е нејасно дали оваа мерка се однесува само на оние што ке користат поволности или за сите фирми


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.692
Поени од реакции
12.089
Условите од Стопанска Банка. Веројатно слични услови и кај другите банки

Со што е расчистена дилемата, камата ќе се пресметува и за овие месеци, а како причина од владата беше наведена ликвидноста на финансискиот сектор

Кај финансиските друштва

Намалување на ратите и трошоците на кредитите кај финансиските друштва и лизинг компании
  • Кредитите на физичките лица да се репрограмираат со намалување на ратите во следните три месеци за 70% од ратата и со продолжување на рокот за отплата за најмалку 90 дена од доспевање.
  • Кај правните лица ќе се одлучува индивидуално со предлагање на најсоодветни поволности согласно потребите на компаниите.
  • Нови договори за кредити да се одобруваат со 3 месеци грејс период.
  • Со намалување на законската затезна камата СВТ кој до сега изнесуваше 51%, сега се намалува на 31%, додека останатите трошоци кои друштвата ги наплаќаат се ограничуваат на 20% од одобрениот кредит
  • За оние кои ќе бидат во можност и ќе продолжат да ги плаќаат во целост ратите, ќе им бидат понудени поповолни услови
 

STEALTH

God is a DJ
Член од
25 ноември 2011
Мислења
10.627
Поени од реакции
14.403
епа сега излегува работава или заостанатиот или дел од новиот ке мора да искористиш, иако во вечер пишува само за заостанатиот порелевантно ми е на сајтот на владава што е
плус го слушнав на прес истото го кажа оливер, ако имаш макс тв врати негде кај 2 саат од вчера
исто е нејасно дали оваа мерка се однесува само на оние што ке користат поволности или за сите фирми


Sent from my iPhone using Tapatalk
Сега пак ми излезе инфо што им кажале во администрација - да се доискористи стариот одмор + првиот дел од новиот одмор (тие споените 10 работни дена).
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.194
Поени од реакции
21.344
Вака е во Германија. Мерката се вика Kurzarbeit и значи дека ќе работиш за помала плата со скратено работно време. 60% (67% за оние со деца) од таа плата ќе биде покриена од државата - тоа е таа финансиска поддршка. За една фирма да може да те пријави за Kurzarbeit треба најпрво да ги искористиш сите денови одмор останати од минатата година и сите прекувремени часови работа (Überstunden), за да дојдеш на 0. Одморот од оваа година нема врска, никој не те тера да го користиш.
Ако направат целосен копи-пејст од овие мерки во Германија ќе биде до некаде добро, иако во МК со 60% од плата не секој ќе може да помине месец. Добро е што многу помал процент во МК плаќаат кирија, така да борбата ќе биде за сметки и храна.
Odlicen instrument, samo da dodadam. Firmata ne treba plus da plakja pridonesi za tie lugje so se na skrateno, drzavata prezema.
Автоматски споено мислење:

Има и за тоа мерки, замрзнување на рати за станбени кредити итн. Овде сите што се погодени од состојбава може да не плаќаат и кирија додека не се среди ситуацијава и нема право сопственикот да те исфрли на улица. Сега колку се применува во пракса незнам...знам само Адидас и остали фирми го искористија ова и не сакаат да плаќат кирија па се крена узбуна.
Ne sakaat sega da platat a demek ke platele ko ke pomine sevo ova. Istoto vazi ka privatnite kirii. Ne se prosteni parite ke treba potoa da se platat.
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
9.909
Поени од реакции
10.540
Сега пак ми излезе инфо што им кажале во администрација - да се доискористи стариот одмор + првиот дел од новиот одмор (тие споените 10 работни дена).
значи тоа е тоа, тие што го искористиле у ќар а другиве кој ги ебе


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Kajgana Shop

На врв Bottom