Последиците од Ковид19 врз рекреативците во казината.

Дали сте играле некогаш и сте станале "рекреативец" (зависник)?

 • Сум пробал еднаш, два, три пати и толку.

  Гласови: 22 46,8%
 • Играм понекогаш на ситно.

  Гласови: 5 10,6%
 • Играм редовно, но имам контрола.

  Гласови: 5 10,6%
 • Играм редовно, ама немам контрола, зависен сум.

  Гласови: 5 10,6%
 • Несум играл никогаш.

  Гласови: 18 38,3%

 • Вкупно гласачи
  47

Govinda

Божански Магарац
Член од
20 април 2014
Мислења
3.193
Поени од реакции
3.167
До сега на никој не му текна да ги спомне казината и рекреативците и уживателите на игрите на не(среќа). :)
Јас лично не се рекреирам на вај начин, ама знаеме дека пред оваа пандемија имаше голема епидемија на коцкање, многу зависници.
Сигурно ги има и тука на форум. Па како ли се снаваѓате сега. Играте ли онлајн со кредитни картички? Или онака само за забава?
Сеуште ве ваќа криза? На некој му мина кризата? Баш ме занима колку рекреативци има тука на форум? :)

senator.jpg


aparati.jpg


rulet.jpg
 
Последно уредено:

Кико Д.

ULTRAS - way of life
Член од
26 јануари 2010
Мислења
11.370
Поени од реакции
9.560
Чат пат 2-3 стотки ќе свртам ако ме фати ќеф, ама многу ретко.
 

Govinda

Божански Магарац
Член од
20 април 2014
Мислења
3.193
Поени од реакции
3.167
Пред едно 5-16 години во времето на интернет кафињата една вечер после затварање на интернет кафето во 12 вечер со еден другар упаднавме во едно казино и на мое изненадување беше прилично полно со младеж и дечки и женски.
Тоа време имаше само покер апарати со мања - веча. Ставиме по едно 50че чисто за забава. Па 100че, па уште едно.
И коа оп, ми дојде мисла: "Морам да си ги врнам" :D Два-три пати бев до дома и назад и поебав едно 2-3000 иледарки.
Таа вечер осетив како да сум под опиум, пијан од бројките и самозалажувањето. Сум седнал уште 2 пати можда али само на ситно и толико. Схватио сам да је ово горе него наркотике. :)
 
Член од
8 јануари 2013
Мислења
3.856
Поени од реакции
9.386
Зошто во анкетава нема опција за некој кој ниеднаш не играл? Бидејќи прашањето е “дали сте играле“, па логично е да има опција “не“ или до толку ендемски вид сме :D
 

The King of Clay

Модератор
Член од
28 јануари 2012
Мислења
4.812
Поени од реакции
3.107
Зошто во анкетава нема опција за некој кој ниеднаш не играл? Бидејќи прашањето е “дали сте играле“, па логично е да има опција “не“ или до толку ендемски вид сме :D
Не лажи, сигурно со некој имаш "ортачки" играно. :pos:
 
Член од
8 јануари 2013
Мислења
3.856
Поени од реакции
9.386
Не лажи, сигурно со некој имаш "ортачки" играно. :pos:
Не бе немам играно, еднаш имам влезено само, еден тип камен пијан беше таму и го избркаа, му рекоа не е во состојба да игра, и после типов надвор (бидејќи и нас не избркаа) ни нудеше купче илјадарки од џеп за да си земеме хамбургер, ни ги даде и во раце типов, ама внатрешната ултра доброта на 15 годишни деца одлучи дека е исправно да му се вратат парите и да не се зима ни денар од нив :D И тоа беше моето единствено искуство со одење во казина :D
 

Govinda

Божански Магарац
Член од
20 април 2014
Мислења
3.193
Поени од реакции
3.167
Зошто во анкетава нема опција за некој кој ниеднаш не играл? Бидејќи прашањето е “дали сте играле“, па логично е да има опција “не“ или до толку ендемски вид сме :D
Глеаш, не ми текна у моменто. Готово, додадена опцијата. :)
 

razbirashh

No puedo,tengo nobio.
Член од
11 мај 2014
Мислења
983
Поени од реакции
2.202
Абе види баце, онака некад стаам некое стотче чисто од досада, или коа ќе видам гори тоа џек потот, ептен некад може ќе свртам една рука рулетчето, чисто пошо сум го осетил дека после зерото заглавуе на орфан. Ама не бе баце све е тоа мафија мамицу им лоповска, све се тоа гледа на камери, не сум ја глуп. Ќе отидам чисто да сркнам едно еспресо и дупли шток, да се зезам малце со тоа девојчињата на шалтер, не играм више, нема везе, не зборам за мене, ја горе доле, можда не сум ќар али не сум ни зијан од коцка, тука негде, позитивна нула хеехехе, мамицу им мрсна...
 

Govinda

Божански Магарац
Член од
20 април 2014
Мислења
3.193
Поени од реакции
3.167
Штета шо на анкетата не ми ги прикажува чии се гласовите. Баш ме занима кои буразери се зависни рекреативци? :D
 
Последно уредено:

Govinda

Божански Магарац
Член од
20 април 2014
Мислења
3.193
Поени од реакции
3.167
@Tutor , Буразерче ти шо ке кажеш? ;)
 
Член од
15 март 2010
Мислења
5.224
Поени од реакции
4.890
@Tutor , Буразерче ти шо ке кажеш? ;)
Шо да кажам бураз , казино никогаш не ме привлекувало , 2 пати у живот имам влезено . Прв пат како средношколец , со по 100 денари влеговме, излеговме со по 1000 со другар . Втор пат во принцес во Гевгелија за разонода , и толку од казина . Е сега кладилници и онлајн обложување на спортски настани е друга прича .. ми фали многу , фали сабота/недела тикети , фудбал на тв . Сега као на многумина не им е дојдено до спорт, мене лично ми е дојдено.. преку тасе со корона, дајте фудбал на народот маме ви преварантско . :mad:
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
15.845
Поени од реакции
7.498
Имам пријатели редовни клиенти се и често со нив влегувам ама не играм. На почетокот мислеа дојден сум тука да му земам територија или дилам дрога или давам пари со камата оти таков сум по појава :pos: :pos: :pos: :pos: :pos: :pos: :pos:. Па ме научија ниту 100 денари не сум оставил :icon_lol:.

Во Охрид бевме за една манифестација со бесплатни автобуси и одиме до Казино, прв влегува Трајко Наркомано, по него Киро трет јас :pos::pos::pos::pos::pos::pos::pos: , тој што беше обезбедување мислеше дојдовме казиното да го ограбиме, стравот во очите му се гледаше :icon_lol:, кај ние тој по нас им се одигра на луѓево.
 

Beric Dondarrion

Lord of Blackhaven
Член од
14 август 2006
Мислења
29.487
Поени од реакции
37.722
Одувек сум мислел дека кај нас барем, овие машини се местат да губиш. Не цело време, али ипак се местат.
И мислев дека сите така мислат и не идат таму. Али не е така.
Ја до сеа не сум влегол таму. Стварно не гледам поента у земја ко Македонија.
 

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
2.827
Поени од реакции
1.241
Јас лично не се рекреирам на вај начин, ама знаеме дека пред оваа пандемија имаше голема епидемија на коцкање, многу зависници.
Баш така на никој не му беше гале за епидемијата со коцкање, а сите се престрашија од кораоната, што не фанат да забранат да не смееш повеќе од 100 денари да потрошеш дневно.

Ја никат немам потрошено пари во казино, последен пат се коцкав на спортска пред 10тина години, ама имам улавано во казино многу пати и срце ќе ме фани кога гледам како си ги фрлат парите.

Претходно си мислев дека на апаратите имаш нешто да притиснеш да наместеш и според тоа да ти излезе добивка, ама оно имало само да наместиш сума и да притискаш и да чекаш да ти даде.

Постојат таканаречени ЏЕКПОТ хунтери, имав прилика едншка околу 00 беше да присуствувам на такво нешто, 2 од обезбедувањето беа седнале и го бркаат џекпотот кој треба да се падне кај и да е, во казиното имаше уште еден, овие 2 и ние шо гледавме, фанаа потрошија 12-13 илјадарки (пола ги земаа од казиното нели работат таму) ама ништо од џекпотот и се откажаа, атмосферата беше таква да почнат да плачат цел ден, потрошија по пола плата за 20 минути,
по 20-30 минути дојдоа други (редовни муштерии) и оп и се падна џекпотот (не се секирајте не се во добивка нонстоп се во казината).

Имам гледано емисии, дека апаратите во америка враќале помеѓу 12 и 2% од онаа што ќе и се внесе (оние со поголеми суми повеќе помалите помалку), и со покер, блекџек и сличните процентот бил скоро ист со поврт на парите, разликата со блекџек на пример е тоа што ти ќе одлучиш дали ќе земеш карта, а ваму кај апаратите немаш никаков удел.
 
Член од
21 септември 2011
Мислења
283
Поени од реакции
737
Мајката не го карала синот што отишол да се коцка, туку што се вратил да го поврати изгубените пари!

И не, не те остава без леб коцката :neetaka: ке те остави без гаки и без кука:ROFLMAO:

Така да подалеку од ова зло.
 
На врв Bottom